-- Külsős szerző --

-- Külsős szerző --

A biztonságpolitikai érvelés zsákutcája

2023. december 19., 20:322023. december 19., 20:32

2023. december 19., 20:332023. december 19., 20:33

Rövid időn belül két alkalommal is biztonságpolitikai kérdésként tüntette fel az elmúlt hetekben Kelemen Hunor RMDSZ-elnök az erdélyi magyarság ügyét.

Múlt csütörtökön, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) szabadkai kampányrendezvényén mondott beszédében hangoztatta: ma már tévedés lenne az európai nemzeti kisebbségek ügyét pusztán emberi jogi kérdésként kezelni. Hozzátette, hogy a nemzeti kisebbségek kérdését „biztonságpolitikai kérdésnek kell tekinteni, és úgy kell kezelni, mint a stabilitásnak, a békének, a jólétnek egyik nagyon fontos feltételét” – idézte a politikust az MTI.

Az RMDSZ küldöttségének november végi washingtoni látogatása során az MTI-nek adott interjúban el is magyarázta: az amerikai adminisztráció sokkal inkább megérti a biztonságpolitikai szempontokat, mint hogyha pusztán elvont emberi jogokról lenne szó. A megközelítés nyomokban korábban is jelen volt Kelemen Hunor nyilatkozataiban, elsősorban az amerikai külügy romániai országjelentéseinek az értékelésében, rendszerint olyankor, amikor a szövetség ellenzékben politizált.

Az RMDSZ elnöke ráérezhetett arra, hogy Washingtonban a stabilitás és a biztonság a kulcsszavak. Hiába emlegetné ott a trianoni traumát, az Európa Tanács ajánlásait, de még a kisebbségi jogokat is, ezek ott csak üres dumának tűnnének. Úgy kell elmondani a dolgokat, hogy ott is értsenek belőle. A NATO-tag Románia földrajzi elhelyezkedése folytán az Egyesült Államok egyik legfontosabb partnere, és nem hiányzik Washingtonnak, hogy az ország biztonsága ilyen apróságok miatt remegjen meg. Az óceánon túlról nézve mindennél fontosabb, hogy Bukarestben stabilitás, biztonság és béke legyen, hiszen az Egyesült Államok csak így tudja maradéktalanul érvényesíteni a térségben a nagyhatalmi érdekeit. Utóbbiak pedig mindennél fontosabbak számára. Ha e nagyhatalmi érdekek kívánják meg, biztosan nem gond leszólni Bukarestbe, és olyan megoldást sürgetni az erdélyi magyarság számára, amit a kisebbségi közösség is kielégítőnek tart.

Ha valaki azt mondja azonban, hogy a kisebbségi kérdés tulajdonképpen biztonságpolitikai kérdés, azt is mondja, hogy nincs stabilitás, nincs biztonság, nincs béke, ha ez az ügy nincsen rendezve. Aki pedig biztonsági kérdésként tálalja az erdélyi magyarság ügyét, az tulajdonképpen kisebbségellenes állami terrort, vagy etnikumközi véres összecsapásokat, szabotázsakciókat, merényleteket vizionál. Ezek tartoznak ugyanis a biztonsági kérdéskörhöz. Ezzel pedig akarva akaratlan azt a nézetet erősíti, hogy Romániában a magyar közösség nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Ez pedig már a román nacionalisták retorikája, az egységes nemzetállamot a magyaroktól féltő titkosszolgálatok gondolatmenete.

Ők képviselik ugyanis azt, hogy az autonómiaigény az ország egységét veszélyezteti, hogy a magyarok, még ha kormányon vannak, akkor se viselhessenek olyan tisztséget, amelyik a Legfelsőbb Védelmi Tanácsban való tagsággal jár. Ők tartják indokoltnak nemzetbiztonsági okokból megfigyelni a magyar vezetőket, és afféle megelőző szerelésként a nyakukra küldeni a Korrupcióellenes Ügyészséget, hogy az eltakarítsa aztán őket a politika színteréről. Ők kreálták a kézdivásárhelyi fiatalok ügyét, hogy immár bírósági ítéletre hivatkozva mondhassák: a magyarok részéről terrorveszély fenyegeti az országot. Nem is olyan régen volt, amikor még a magyarság képviselői éppen ez a megközelítés ellen emeltek szót.

Igaz, inkább az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) politikusai fogalmazták meg, hogy Romániára ma is a Securitate árnyéka vetül, ha az országban élő magyarságot és törekvéseit az állam biztonságát veszélyeztető kockázati tényezőként kezeli. De Kelemen Hunor is sérelmezte 2015-ben, hogy a román állam biztonsági stratégiájában a magyarságot veszélyforrásként tartják számon az autonómiatörekvései miatt. Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester pedig egyenesen így fogalmazott 2014-ben: „Romániában aki magyarnak születik nemzetbiztonsági kockázatot jelent, hiszen minden magyar úgy ébred fel, hogy ő valamilyen negatív hatással van az országra. Így tekint a román állam minden magyarra, akikre csak akkor van szükség, ha olimpiai érmet szereznek a román zászló alatt.”

Korábban az erdélyi magyarság képviselői éppen azzal próbáltak szimpátiát ébreszteni nyugaton, hogy a stabilitás letéteményeseként mutatták be a közösséget. Elmondták, hogy a román állam annak ellenére kezeli biztonságpolitikai kockázatként az erdélyi magyarságot, hogy a közösség száz éve csak demokratikus eszközökkel küzdött a jogaiért. Akkor sem nyúlt az erőszak eszközéhez, amikor az elüldözése, erőszakos asszimilálása nyilvánvalóan az állampolitika része volt. Az érvelés része volt az is, hogy méltatlan dolog lenne hátrányt elkönyvelnie annak a közösségnek, amelyik csak demokratikus, békés eszközökkel küzd a jogaiért, ahhoz a közösséghez képest, amelyik erőszakhoz folyamodik.

Úgy tűnik, a közösség vezetői zsákutcába kanyarodtak. A két érvelési mód ugyanis kizárja egymást. Ráadásul a biztonságpolitikai érveléssel azt az ördögöt festik a falra, amelyik mindeddig nem mutatkozott.

Gazda Árpád

A szerző újságíró, a Krónika volt vezető szerkesztője

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

De hova álljanak a románok?

A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.

Balogh Levente

Balogh Levente

Antonescu: messiás, sírásó vagy egérút?

Igencsak magasra emelték a bukaresti kormánykoalíció politikusai – Kelemen Hunorral az élen – a tétet a májusban esedékes megismételt elnökválasztás kapcsán. Talán egy kicsit túl magasra is.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki nyert Georgescu eltiltásával, és miért lehet ez veszélyes a magyarokra is?

Elöljáróban szögezzük le: örvendetes, hogy a szélsőjobboldali, magyargyűlölő szervezeteket és politikusokat éltető, összeesküvéselmélet-hívő Călin Georgescu nem lehet Románia elnöke. Eltiltása azonban magyar szempontból is veszélyes precedens lehet.

Makkay József

Makkay József

Nem elnéző a rendőrség, haragszanak a sofőrök

Elképedve olvassák a gépkocsivezetők a rendőrség büntetésözönéről szóló híreket, amelyek sokak számára úgy hatnak, mintha a közlekedésrendészet elszabadult hajóágyúként rontana a békés autósokra.

Páva Adorján

Páva Adorján

Georgescu Muskétása és a nagyhatalmi Monopoly

Elon Musk Romániát érintő posztolgatásai legalább egy percre gondolkodóba ejthetik az új amerikai politikai szuperhősöknek szurkoló erdélyi magyarokat is: tényleg ez az a sztori, aminek a végén mi is tapsolni fogunk ebben a nagyhatalmi Monopolyban?

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump, Zelenszkij, Ukrajna és Európa helye a világban

Mi tagadás, egyik félnek sem válik dicsőségére az Ovális Irodában lezajlott vita – ám jó tanulság Zelenszkij és mindenki más számára, hogy aki kitartóan, teljes testsúlyát bevetve rázza a pofonfát, azt előbb-utóbb a feje búbjáig beborítja a termése.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Amerikai hátszél Georgescunak?

Engedik-e indulni a bukaresti hatóságok Călin Georgescut a májusi államfőválasztáson? Kétségtelenül ez a kérdés foglalkoztatja jó ideje a romániai választóknak a közélet iránt érdeklődő részét, de persze magukat a politikai élet szereplőit is.