Fotó: Ifj. Haáz Sándor
„Ross és én testvérek vagyunk. Soha nem ismételjük magunkat, és sokat dohányzunk” – dióhéjban így foglalta össze a Morcheeba lényegét Paul Godfrey, az együttes egyik alapítója egy sajtótájékoztatón. Bátyja, a lemezjátszó-felelős Ross – a csapat másik megálmodója – szerénytelenül általában csak azzal egészíti ki mindezt, hogy „kiváló dalírás és fantasztikus gitárjáték” is jellemzi őket.
Szintén főműsoridős előadónak számít a liverpooli Clinic zenekar is, amelyet az angol szaksajtó az ezredforduló legizgalmasabb együttesei közé sorol. Senkivel sem összetéveszthető hangzásukkal – felerősített, visszhangosított dob, monoton basszus, spagettiwestern-gitár, hipnotikus orgona – azt is kiérdemelték, hogy néhány évvel ezelőtt a Radiohead előzenekaraként turnézhatták körbe a világot. A rockopera fogalmát nem kell elmagyarázni az erdélyi közönségnek, és most eljött az idő, hogy a metáloperával is élőben ismerkedjenek meg. A műfaj első számú képviselője, a németországi Avantasia július 24-én a Félsziget meghívására először lép fel Romániában. Az Epica, a gótikus-szimfonikus metálban utazó holland csapat legutóbbi The Divine Conspiracy albumának bemutatója is minden bizonnyal az emlékezetes esték közé kerül.
Csemegék a táncoslábúaknak
A rendezvény szervezői legalább három kihagyhatatlan „csemegét” tartogatnak a kortárs elektronikus tánczene kedvelőinek. A meghívottak listáján szerepel ugyanis a londoni Adam Freeland, akinek karrierjéről nehéz nem szuperlatívuszokban beszélni. Ott bábáskodott az angol breakbeat mozgalom indulásánál, ’96-ban pedig létrehozta a Marine Parade nevű kiadót. Remixei legalább akkora sikert arattak, mint saját darabjai, a Fever című örökzöldre készült remixe pedig egy Grammy-jelölést is hozott a konyhára. A rock felé is kacsingató lemezlovas öt zenésztársával megalapított egy Freeland nevű zenekart is, közben Mexikótól Tokióig járja a klubokat lemezes táskájával. A Félszigetre várják még az LTJ Bukem művésznéven közismert DJ-producert is, a Good Looking Records alapítóját és tulajdonosát. A drum’n’bassre keresztelt műfaj úttörőjének számító, idén 42 éves Bukem segítőtársával, MC Conraddal érkezik a Félszigetre. Visszatérő vendégnek fog számítani ATB, azaz Andre Tanneberger, a német dance-szcéna egyik legismertebb és legsikeresebb képviselője is. Pályafutását lemezlovasként kezdte, majd producerként remixek készítésével vívott ki magának nemzetközi elismerést. Tavalyi marosvásárhelyi produkciója telt ház előtt zajlott a partysátorban, s várhatóan ez idén sem lesz másképp.
Jön a magyar zenei „élvonal”
Amint azt már megszokhatták a Félsziget-lakók, a magyar zenei szcéna legjobbjai is koncerteznek majd a Víkend-telepen. A már ismerős arcoknak számító Kispál és a Borz, Tankcsapda és Anima Sound System fellépése mellett mindenképp érdemes lesz odafigyelni Péterfy Bori és a Love Band zenekar koncertjére is. A színházi körökben is (el)ismert énekesnő a néhai Amorf Ördögökkel készített három emlékezetes lemezt. Első alkalommal lép a fesztivál színpadjára a kortárs népzenét játszó Ghymes zenekar is. A neves román zenekarok közül pedig az Omul cu Şobolani, a Vama, az Iris, a Cargo és a moldovai Zdob şi Zdub pipálja ki a jelenlétlistát.
Hetijegyek, napijegyek
Erdély legnagyobb zenei rendezvényét ezúttal is négy színpadon követhetik majd a látogatók, a legnagyobbat, a Weekend-színpadot a legmodernebb fénytechnikával, valamint a legkorszerűbb hangosítórendszerrel szerelik fel. Az elektronikus tánczene kedvelői az 50 x 30 méteres Kiss Arénában tombolhatnak – tájékoztatta a Krónikát Szepessy Szabolcs fesztiváligazgató. A hetijegyek idén 129 lejbe kerülnek elővételben, a helyszínen pedig 170 lejt kérnek el a belépést biztosító karszalagért, a napijegyért július 19-éig 39 lejt, a fesztivál ideje alatt pedig 45 lejt kell fizetni. A fesztiváligazgató várakozásai szerint a négy nap alatt 50 ezren váltanak majd jegyet a Félsziget Fesztiválra.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.
Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.
A Máramaros megyei csendőrség figyelmezteti a Máramarosi- és a Radnai-havasokba készülő turistákat, hogy a gerincek közelében még jelentős a hóréteg, így megfelelően felszerelkezve induljanak útnak.
Életének 116. évében elhunyt Inah Canabarro Lucas brazil apáca, akit a Guinness Világrekordok a világ legidősebb embereként tartott számon.