Gábor Anita főként rézből és fából készíti egyedi ékszereit
Fotó: Facebook/Roods
A pandémia miatt lassan két éve, hogy jóval kevesebb a vásár, a fesztivál, a kézműves termékek értékesítése pedig emiatt áttevődött az online platformokra. Gábor Anita ékszerkészítővel, Kádár Hanga makramékészítővel és Székely Timea képzőművésszel termékeik népszerűsítési lehetőségeiről beszélgettünk.
2022. február 27., 16:432022. február 27., 16:43
2022. március 03., 13:192022. március 03., 13:19
Három alkotó, három különböző forma, ennek megfelelő kivitelezési eszközökkel, közös bennük azonban, hogy mindhárman elsősorban online felületen próbálják értékesíteni egyedi kézműves termékeiket. Bár az utóbbi időben egyre nagyobb az érdeklődés a kézzel készített, helyi termékek iránt, sokak számára az online felületek jelentik az egyetlen találkozási pontot az esetleges vásárlókkal. A pandémia által megritkított vásárok időszakában egy kézműves figyelmének a termék előállításán túl a marketingre is ki kell terjednie.
A főállásban ékszerkészítő, Alsóboldogfalván élő Gábor Anita számára a művészet egészen kiskora óta valamilyen formában az élete részét képezi. Emlékei szerint már gyerekkorában sokat rajzolt, festett, és állandóan valami különlegességet alkotott, így szülei számára kicsit sem volt meglepő, amikor tinédzserként eldöntötte, hogy divattervezőként szeretne továbbtanulni. Álmát valóra is váltotta, ám időközben rájött, hogy a tervrajzok helyett sokkal jobban szeret kézzelfogható dolgokat létrehozni.
Kezdetben a varrással próbálkozott, majd ezt megunva, belevágott az ékszerkészítésbe, amiből jelenleg is fenntartja magát. Ezenkívül varrótanfolyamot vezet, ugyanakkor gyerekeknek és felnőtteknek szóló, kreatív workshopok szervezését is tervezi.
Mint mesélte, eleinte csak kedvtelésből gyártotta a fából készült ékszereket, majd kipróbálta a rezet, amit időközben nagyon megszeretett.
– osztotta meg.
A vásárokon való részvétel számára teljes mértékben kimaradt az értékesítés folyamatából, a pandémiás szigorítások ugyanis beleszóltak az egyre gyarapodó termékkínálat ilyen módon történő népszerűsítésébe. Sok más kézműveshez hasonlóan, Gábor Anita is főként a Facebook és az Instagram közösségi oldalain népszerűsíti munkáit, amelyek meglátása szerint ideális felületet biztosítanak a termékek bemutatására, illetve a kézművesek és a vásárlók közösségének kialakítására, ahol létrejöhet egyfajta tudás, termék- és tapasztalatcsere.
„Nagyon vagány embereket ismertem meg az ékszereimnek köszönhetően, ugyanakkor fontosnak tartom, hogy legyen olyan hely is, ahol az emberek megérinthetik, felpróbálhatják az ékszereket, vagy akár maguk is elkészíthetnek egy-egy darabot” – húzta alá.
A főállásban közgazdászként tevékenykedő Kádár Hanga a pandémia kezdetén „vette elő” újra a gyerekkorában elsajátított makramézás technikáját. Mint mondta, úgy gondolja, fel kellett nőnie a feladathoz, másfél éve azonban ez a kézműves tevékenység tölti ki a mindennapjait.
Számomra a makramézás lehetőséget nyújt elszakadni a külvilágtól, olyan tevékenység, amely által szabadjára tudom engedni a fantáziámat és megnyugtat: amolyan meditatív jellege van” – mesélte.
Kádár Hanga főállású közgazdász szabadidejében különleges makramé-tárgyakat készít
Fotó: Facebook/Hanga Macrame
Az interneten elérhető, számos oktatóvideónak köszönhetően úgy érzi, az elmúlt másfél évben rengeteget fejlődött, és ez a munkáin is visszaköszön. Különböző makramétechnikákat kipróbálva elsősorban fali díszeket, virágtartókat és függönyöket készít, de létrehozott már polcokat, csillárokat, hintát, babaágyat, vagy akár sátrat is a bogozási technikával.
„A pandémia egyértelműen megnehezítette a kézművesek életét, ennek ellenére azt látom, hogy egyre több és több a kézműves az országban. Az igazi érték számomra, amikor valaki teljesen egyedi terméket hoz létre, anélkül hogy bárkit is leutánozna. Így az egyedi termékek bármikor helyet kapnak a piacon, legyen az helyi vásár vagy közösségi média” – vélekedett Kádár Hanga.
Székely Timea, aki a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának együttműködésével Sepsiszentgyörgyre kihelyezett képzőművészet szakán tanul, pár éve indította el alkotásainak gyűjtőhelyét, a Thyme nevű Facebook-oldalt, ahol az éppen aktuális képzőművészeti alkotásait osztja meg az érdeklődőkkel. Mint mondta, mindig is kereste azt önkifejezés legmegfelelőbb formáját, míg végül megszületett a gondolat, amelyet az emberekkel is közölni szeretett volna.
A természet sokszínűségéből inspirálódva készíti egyedi kivitelezésű képeslapjait és könyvjelzőit Székely Tímea
Fotó: Facebook/Thyme
Munkái témáját a természet sokszínűségéből és a környezet változatosságából meríti, így leginkább pillanatnyi érzeteket, hangulatokat ragad meg alkotásaiban, amelyeket funkcionális, a hétköznapokban is használható termékek formájában igyekszik a vásárlók otthonaiba csempészni. Kezdetben főként képeslapokon és kisebb festményeken voltak elérhetőek munkái, mára már könyvjelzőket, egyedi nyomatokkal ellátott csészéket, hűtőmágneseket és kisebb ajándéktárgyakat is lehet rendelni munkáiból.
„A Thyme Facebook-oldal épp a pandémia kezdetén indult útnak, így rögtön az online platformok nyújtotta lehetőségekhez kellett alkalmazkodnom.
Ezenfelül a személyes találkozások híve vagyok, így sokszor nehezemre esik virtuálisan kommunikálni a vásárlókkal, de megteszem, amit kell, hogy eljussak hozzájuk” – mesélte érdeklődésünkre.
Székely Timea szerint ahhoz, hogy a kézműves termékek eljussanak a potenciális vásárlókig, óriási idő- és energiabefektetésre van szükség, az eredmény pedig attól függ, ki mennyit hajlandó áldozni érte.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
szóljon hozzá!