Gábor Anita főként rézből és fából készíti egyedi ékszereit
Fotó: Facebook/Roods
A pandémia miatt lassan két éve, hogy jóval kevesebb a vásár, a fesztivál, a kézműves termékek értékesítése pedig emiatt áttevődött az online platformokra. Gábor Anita ékszerkészítővel, Kádár Hanga makramékészítővel és Székely Timea képzőművésszel termékeik népszerűsítési lehetőségeiről beszélgettünk.
2022. február 27., 16:432022. február 27., 16:43
2022. március 03., 13:192022. március 03., 13:19
Három alkotó, három különböző forma, ennek megfelelő kivitelezési eszközökkel, közös bennük azonban, hogy mindhárman elsősorban online felületen próbálják értékesíteni egyedi kézműves termékeiket. Bár az utóbbi időben egyre nagyobb az érdeklődés a kézzel készített, helyi termékek iránt, sokak számára az online felületek jelentik az egyetlen találkozási pontot az esetleges vásárlókkal. A pandémia által megritkított vásárok időszakában egy kézműves figyelmének a termék előállításán túl a marketingre is ki kell terjednie.
A főállásban ékszerkészítő, Alsóboldogfalván élő Gábor Anita számára a művészet egészen kiskora óta valamilyen formában az élete részét képezi. Emlékei szerint már gyerekkorában sokat rajzolt, festett, és állandóan valami különlegességet alkotott, így szülei számára kicsit sem volt meglepő, amikor tinédzserként eldöntötte, hogy divattervezőként szeretne továbbtanulni. Álmát valóra is váltotta, ám időközben rájött, hogy a tervrajzok helyett sokkal jobban szeret kézzelfogható dolgokat létrehozni.
Kezdetben a varrással próbálkozott, majd ezt megunva, belevágott az ékszerkészítésbe, amiből jelenleg is fenntartja magát. Ezenkívül varrótanfolyamot vezet, ugyanakkor gyerekeknek és felnőtteknek szóló, kreatív workshopok szervezését is tervezi.
Mint mesélte, eleinte csak kedvtelésből gyártotta a fából készült ékszereket, majd kipróbálta a rezet, amit időközben nagyon megszeretett.
– osztotta meg.
A vásárokon való részvétel számára teljes mértékben kimaradt az értékesítés folyamatából, a pandémiás szigorítások ugyanis beleszóltak az egyre gyarapodó termékkínálat ilyen módon történő népszerűsítésébe. Sok más kézműveshez hasonlóan, Gábor Anita is főként a Facebook és az Instagram közösségi oldalain népszerűsíti munkáit, amelyek meglátása szerint ideális felületet biztosítanak a termékek bemutatására, illetve a kézművesek és a vásárlók közösségének kialakítására, ahol létrejöhet egyfajta tudás, termék- és tapasztalatcsere.
„Nagyon vagány embereket ismertem meg az ékszereimnek köszönhetően, ugyanakkor fontosnak tartom, hogy legyen olyan hely is, ahol az emberek megérinthetik, felpróbálhatják az ékszereket, vagy akár maguk is elkészíthetnek egy-egy darabot” – húzta alá.
A főállásban közgazdászként tevékenykedő Kádár Hanga a pandémia kezdetén „vette elő” újra a gyerekkorában elsajátított makramézás technikáját. Mint mondta, úgy gondolja, fel kellett nőnie a feladathoz, másfél éve azonban ez a kézműves tevékenység tölti ki a mindennapjait.
Számomra a makramézás lehetőséget nyújt elszakadni a külvilágtól, olyan tevékenység, amely által szabadjára tudom engedni a fantáziámat és megnyugtat: amolyan meditatív jellege van” – mesélte.
Kádár Hanga főállású közgazdász szabadidejében különleges makramé-tárgyakat készít
Fotó: Facebook/Hanga Macrame
Az interneten elérhető, számos oktatóvideónak köszönhetően úgy érzi, az elmúlt másfél évben rengeteget fejlődött, és ez a munkáin is visszaköszön. Különböző makramétechnikákat kipróbálva elsősorban fali díszeket, virágtartókat és függönyöket készít, de létrehozott már polcokat, csillárokat, hintát, babaágyat, vagy akár sátrat is a bogozási technikával.
„A pandémia egyértelműen megnehezítette a kézművesek életét, ennek ellenére azt látom, hogy egyre több és több a kézműves az országban. Az igazi érték számomra, amikor valaki teljesen egyedi terméket hoz létre, anélkül hogy bárkit is leutánozna. Így az egyedi termékek bármikor helyet kapnak a piacon, legyen az helyi vásár vagy közösségi média” – vélekedett Kádár Hanga.
Székely Timea, aki a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának együttműködésével Sepsiszentgyörgyre kihelyezett képzőművészet szakán tanul, pár éve indította el alkotásainak gyűjtőhelyét, a Thyme nevű Facebook-oldalt, ahol az éppen aktuális képzőművészeti alkotásait osztja meg az érdeklődőkkel. Mint mondta, mindig is kereste azt önkifejezés legmegfelelőbb formáját, míg végül megszületett a gondolat, amelyet az emberekkel is közölni szeretett volna.
A természet sokszínűségéből inspirálódva készíti egyedi kivitelezésű képeslapjait és könyvjelzőit Székely Tímea
Fotó: Facebook/Thyme
Munkái témáját a természet sokszínűségéből és a környezet változatosságából meríti, így leginkább pillanatnyi érzeteket, hangulatokat ragad meg alkotásaiban, amelyeket funkcionális, a hétköznapokban is használható termékek formájában igyekszik a vásárlók otthonaiba csempészni. Kezdetben főként képeslapokon és kisebb festményeken voltak elérhetőek munkái, mára már könyvjelzőket, egyedi nyomatokkal ellátott csészéket, hűtőmágneseket és kisebb ajándéktárgyakat is lehet rendelni munkáiból.
„A Thyme Facebook-oldal épp a pandémia kezdetén indult útnak, így rögtön az online platformok nyújtotta lehetőségekhez kellett alkalmazkodnom.
Ezenfelül a személyes találkozások híve vagyok, így sokszor nehezemre esik virtuálisan kommunikálni a vásárlókkal, de megteszem, amit kell, hogy eljussak hozzájuk” – mesélte érdeklődésünkre.
Székely Timea szerint ahhoz, hogy a kézműves termékek eljussanak a potenciális vásárlókig, óriási idő- és energiabefektetésre van szükség, az eredmény pedig attól függ, ki mennyit hajlandó áldozni érte.
Szinte észrevétlenül fejlődnek a gyermekek a Kerekítő elnevezésű foglalkozások során, amelyek többek között támogatják a beszéd- és mozgásfejlődés. Szőcs Beatrixszel, a kolozsvári Kerekítő foglalkozásvezetőjével beszélgettünk.
Új epizódokkal jelentkezett október végén a Lélekutakon című népszerű pszichológiai sorozat Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta irányításával.
A Harry Potter-filmekkel világhírűvé vált viadukt felújításán dolgoznak Skóciában.
A rendőrség őrizetbe vette azt a 34 éves férfit, akinek a tízéves gyermeke a napokban 157 kilométeres óránkénti sebességgel száguldozott a közutakon az apja autójával.
Házkutatást tartott csütörtökön az ügyészség egy tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő lakásán, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A közönség szavazatai alapján a Messze van a kicsi falum című nóta érdemelte ki Az év magyarnótája címet a Dankó Rádió által szervezett szavazáson.
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) meghatározó szereplővé vált a technológiai hírekben és iparági előrejelzésekben, és 2025-re még hangsúlyosabbá válik a hatása.
Újabb világrekordot döntött meg Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész: a 30 másodperc alatt leütött leggyorsabb billentyűjáték csúcsát javította meg 495-ről 500-ra.
Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.
A Szent Anna-tó vízhőmérséklete idén július 15-én kora délután fél méter mélységben elérte a 30,9 Celsius-fokot, mely érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan – adta hírül a Sapientia EMTE.
szóljon hozzá!