Zenekarok koncertfelvételei, több ezer dal meghallgatható a magyar zene digitális értéktárában
Fotó: popkulturalis.hu
Digitálisan teszi közzé a magyar zenei élet képes és videós tartalmát a Magyar Popkulturális Értéktár. A közgyűjtemény betekintést nyújt a magyar könnyűzene korszakaiba, ismerteti a különböző műfajok alakulását a kezdetektől napjainkig, felsorakoztatja az adott műfajban alkotó zenekarokat és előadóművészeket, a hozzájuk kapcsolódó eseményeket, kiadványokat, valamint az őket támogató intézményeket is. A kezdeményezés célja segíteni a zenei szakemberek, előadók és a közönség összekapcsolódását.
2022. június 26., 16:452022. június 26., 16:45
2022. június 26., 16:472022. június 26., 16:47
A magyar popkultúra több évtizednyi történéseit rendszerezi a Magyar Popkulturális Értéktár. A folyamatosan bővülő és alakuló Popkulturális.hu oldal digitálisan teszi közzé a magyar zenei élet megannyi képes és videós tartalmát, a kezdeményezés célja összekapcsolni a tömegkultúrát a magaskultúrával, új muzeológiai szintre emelni a könnyűzenei életet.
A honlap betekintést nyújt a popkultúra korszakaiba, ismerteti a különböző műfajok alakulását a kezdetektől napjainkig, felsorakoztatja az adott műfajban alkotó zenekarokat és előadóművészeket, a hozzájuk kapcsolódó eseményeket, kiadványokat, valamint az őket támogató intézményeket is.
De a honlap információkat nyújt a modern jazz úttörőiről is, például Piroska Zoltán szaxofonosról, a gitáros Balcsik Elekről vagy az ötvenes-hatvanas évek legnagyobb jazzcsillagáról, Kovács Gyuláról.
Történelmi távlatokból tekint vissza továbbá a hetvenes évek magyar folklórreneszánszára, kitér arra is, hogy a népzenéhez való visszatérésben fontos szerepe volt az Erdélyben is nagy népszerűségnek örvendő táncházmozgalomnak, ezenkívül bemutatja a táncdal műfajának nagy személyiségeit, többek között Harangozó Terit, Máté Pétert, Szécsi Pált.
A közgyűjtemény ismerteti az 1960-as években induló magyar beat korszakát is, mesél az úgynevezett „huligántalákozokról”, a rajongótáborok kialakulásáról, a hatósági üldözésekről, a KISZ-találkozókról.
A digitális értéktárban teret kap a rock és metál műfaja is, a portál kitér az úgynevezett „semmi nem kell” hard rock nemzedékére, a hetvenes évek új nagyvárosi-ifjúsági szubkultúrájára is. Ismerteti a kezdetektől napjainkig az ebben a műfajban alkotó zenekarok történetét, így az érdeklődők megtudhatnak többet például a Karthago, a P. Box, az Ikarus, az Óceán, a Korál, a Lokomotiv GT pályafutásáról, de a napjainkban is aktív zenekarok, mint például az Edda, a Beatrice működéséről is.
Az értéktár külön tárgyalja a magyar underground műfaj szakaszait, így az érdeklődők ízelítőt kapnak a 80-as évek underground zenéjéből, valamint a 90-es években induló, napjainkban is a magyarországi és erdélyi színpadok népszerű zenekarairól, a Pál Utcai Fiúktól, a Quimbyn, a Tankcsapdán keresztül az Üllői Úti Fuckig.
A honlap zenei kiadványokat is bemutat, felsorakoztat számos albumot, legendás zenekarok lemezeit is, többek között az Omega együttes 1968-as első, Trombitás Frédi és a rettenetes emberek című nagylemezét, valamint kortárs előadok, formációk kiadványait is. Az értéktár audió- és videóanyagokat is rendszerez, így az érdeklődők koncertfelvételeket láthatnak, és több ezer dalt is meghallgathatnak többek között a Csík zenekartól, Harcsa Veronikától, a Magashegyi Undergroundtól, ezenkívül az eseménynaptárban információkat találhatnak előadóművészek, zenekarok fellépéseiről is.
A Magyar Popkulturális Értéktár a Petőfi Irodalmi Ügynökség kezdeményezésére jött létre azzal a céllal, hogy segítse a zenei szakemberek, előadók és a közönség összekapcsolódását, ezenkívül a digitális könnyűzenei közgyűjtemény létrehozásával és a tárgyi emlékek, relikviák felvásárlásával a zeneipart kívánja segíteni a pandémia után.
Hiába a digitális világ térnyerése, 2024-ben az európai olvasók többsége továbbra is a klasszikus, kézbe fogható könyveket részesítette előnyben, amikor online vásárlásra került sor.
Pillanatok alatt összedobható ez a jamaicai ínyencség, amely főleg a fűszerezése miatt a megszokott eltérő ízkavalkádot nyújt fogyasztásakor.
Virágba borult hétvégén a mezőzáhi bazsarózsa-rezervátum. A Maros megyei vadvirágos védett terület közösségi oldalán közölte, az időjárás miatt a korábbi éveknél valamivel később nyíltak ki az első virágok, így idén húsvéttól várják a látogatókat.
Húsvétra hazalátogatott gyermekkora családi fészkébe az egyik magyarfenesi gólya, de nem volt része szívélyes fogadtatásban. A fészket épp birtokló magányos gólya nem engedte leszállni, sőt utána is csípett a hegyes, éles csőrével.
Ferenc pápa halála után 283 százalékkal nőtt a Konklávé című film megtekintéseinek száma a fizetős streaming platformokon – jelentette kedden a Variety című szaklap.
A katasztrófavédelmi felügyelőség a mobiltelefonos RO-Alert rendszerrel hívta fel a figyelmet, hogy a településre két egymást követő napon „ellátogatott” a medve.
Meghiúsult Varga Csaba nagyváradi hegymászó csúcstámadása a hatalmas hó miatt – közölte a Hazajáró.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Lemezbemutató koncertet tart a Kolozsvári Magyar Operában Tamás Gábor énekes április 28-án, hétfőn 19 órától.
Húsvétkor a hagyományos bárányhúsos ételek mellett különleges ínyencségekkel is megörvendeztethetjük a családot és az ismerősöket az ünnepi asztalnál. Ehhez nyújtunk most segítséget.
szóljon hozzá!