Virágzik a járványfolklór, átalakulnak a népszokások

A szájmaszk mint kortárs népművészeti alkotás –
Isán Magdolna alkotásai •  Fotó: Isán Magda

A szájmaszk mint kortárs népművészeti alkotás – Isán Magdolna alkotásai

Fotó: Isán Magda

A járványhelyzethez kapcsolódó emlékeket, dokumentumértékű képeket gyűjt számos múzeum, hogy a mostani tapasztalások a történelem részeként fennmaradjanak, és kutathatóvá váljanak az utókor számára. Virágzik a járványfolklór, átalakultak a virtuális térbe költözött népszokások, a kézzel készített maszk pedig kortárs népművészeti alkotásnak is tekinthető – mondta el a Krónikának Borsos Gyöngyi muzeológus, a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum munkatársa.

Kiss Judit

2020. május 31., 19:322020. május 31., 19:32

Számos múzeum archiválja és megőrzi a járványhelyzethez fűződő egyéni, közösségi élményeket, tárgyi emlékeket, hogy a most rögzített tapasztalások a történelem részeként fennmaradjanak, és kutathatóvá váljanak az utókor számára. Borsos Gyöngyi muzeológus, a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum múzeumpedagógusa a Krónikának elmondta,

a virtuális térbe került a mindennapi élet számos vetülete, erről árulkodik a virágzó járványfolklór is, ami többek közt mémek formájában terjed, és azonnal reagál a körülöttünk zajló történésekre.

Az intézmény már a járvány kezdetén felhívást intézett a közönséghez, hogy küldjenek be a mostani különleges korszakra jellemző tárgyi emlékekről készült képeket, a megváltozott népszokásokról tanúskodó dokumentumokat.

Tágabban értelmezett népi kultúra

„Ezeket leírásokkal látjuk el, hogy megmaradjon az utókor számára, de a kutatók számára is, hiszen átalakítja a meglévő szokások gyakorlatát a kialakult helyzet. Folklórjelenségként értelmezhető – amennyiben a népi kultúrát és néprajzot is tágabban értelmezzük, mint hagyományos értelemben – az internetes mémek dömpingje, amiből nap mint nap rengeteg generálódik, hiszen a járványhelyzet különféle aspektusai is percről percre új lehetőséget nyújtanak a közösségi alkotókedv virágzására” – mondta a muzeológus. Hozzátette, mihelyt megjelenik egy új elem a járványhelyzet történetében, azzal kapcsolatban megindul a mémgyártás, hiszen az ember alapvető szükséglete, hogy úgy reagáljon az őt körülvevő világ történéseire, hogy értelmezze a maga számára azokat – akár humoros formában.

Idézet
Ez nagyon jól tükröződik a közösségi oldalakon. Mondhatni átalakult folklór ez. A mémeket megosztják persze, és nyilván nem tudni, hogy ki az eredeti szerző, a továbbosztók változtatnak rajta, így ez a folklór terjed szájról szájra, avagy profilról profilra”

– mondta Borsos Gyöngyi.

A Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának honlapja részletesen foglalkozott az elmúlt hetekben a világhálón megjelenő járványfolklórral. Mint a honlapon olvasható, ha megvizsgáljuk az elmúlt időszakban keletkezett mémeket, szépen illusztrálható a folklórnak az a tulajdonsága, hogy érzékenyen reagál és reflektál a közösségi szinten fontos dolgokra.

„A feldolgozás mikéntjéből egyrészt rekonstruálhatók a társadalmi problémák típusai, másrészt kirajzolódik a formai és tematikus gazdagság. Az online alkotások rendszerezésének alapja lehet a téma (pl. egy esemény, egy ünnep stb.), a motívum (pl. Leonardo Mona Lisájára az elmúlt években egy egész mémciklus épült, a járványfolklórban fontos motívumok a szájmaszk, kézmosás, távolság, vécépapír stb.), illetve a formai keret, séma, amit megtöltenek tartalommal” – olvasható a Járványfolklór, avagy humor a közösségi hálón című tanulmányban a Btk.mta.hu honlapon.

A kutatók azt is kifejtik, hogy

a járványfolklór komikumának fókuszában a „gyarló ember” áll, aki a veszélyhelyzetre sokszor eltúlzottan, máskor viszont nagyon is kreatívan reagál:

rengeteg kép látott napvilágot olyan motívumokkal, mint a járvány első időszakában felvásárolt liszt, élesztő, cukor és a vécépapír.

Humor és irónia a járványfolklórban •  Fotó: Facebook Galéria

Humor és irónia a járványfolklórban

Fotó: Facebook

Rögzíteni az itt és mostot az utókor számára

Borsos Gyöngyi rámutatott, a megváltozott folklórra jó példa a húsvét, amikor a hagyományos ünneplés is online térbe költözött, virtuálissá vált a locsolás, az ételszentelés, a tojásfestés, sőt új műfajnak számítanak az online locsolóversek. „Mivel ez most velünk történik, a múzeum feladatának érezte, hogy a szemünk előtt zajló társadalmi-kulturális jelenségeket valamiképpen megragadjuk, „feljegyezzük” az utókor, a jövő generációk számára” – mondta a muzeológus. Hozzátette, egyedi korszakról, jelenségről, hangulatról van szó, ezért az intézmény a közösség segítségét kérte, hogy legyen krónikása ennek az időszaknak a múzeummal közösen.

Idézet
Minden apró részlet, történet, fotó, bármi számít, hogy minél teljesebb képet hagyhassunk az utókorra.

A húsvéti ünnepeknek, szokásoknak is megváltozott a gyakorlata, új formák születtek – ezekről rengeteg kép jelent meg a közösségi oldalon. Ahhoz, hogy szakszerűen fel lehessen dolgozni az anyagot, azt kértük a képek beküldőitől, hogy mellékeljenek rövid információkat, például hogy ki hol mikor készítette a fotót. Elsősorban a Gyergyói-medence településein készített képekre gondoltunk, de bárhonnan máshonnan szívesen látunk dokumentumokat” – mondta el a muzeológus.

Kitért arra is, a járvány időszakát nemcsak a szokások megváltozása jellemzi, hanem a tárgyak használata, a hozzájuk való viszonyulás is módosult. Példa erre a szájmaszk, ami előbb hiánycikk volt, majd kötelezővé vált, megjelentek saját készítésű, kreatívabbnál kreatívabb formái, a filléres árucikkből kötelező ruházati kiegészítő lett.

Idézet
Arról is lehet már beszélni, hogy kortárs népművészeti alkotásként tekinthetünk rá, ugyanakkor a társadalmi segítségnyújtás eszköze, hiszen sok szervezet kezdeményezett maszkvarrási akciókat. Azt kértük a közönségtől, küldjenek fotókat saját maszkjaikról, saját történetekkel, információkkal ellátva. Például sokan küldtek olyan képet, hogy kisvállalkozások életben tartásának céljából vásároltak maszkot az illető cégtől”

– fejtette ki a muzeológus.

A gyergyói múzeumnak van egy kezdeményezése: a DIA (Digitális Interaktív Archívum) az intézmény által indított közösségi felület, ami interaktív fotóarchívum: ebben a térség fotóit igyekeznek összegyűjteni. „A DIA-ban jövőre is érdekes lesz egy harminc vagy ötven éve készült fotó, viszont a járványhelyzet dokumentálása kapcsán az itt és most pillanatait kell rögzíteni. Sokan úgy gondolják, hogy az életük pillanatnyi része mindaz, amivel a járványhelyzet jár, és nem őrzik meg az ehhez fűződő képi emlékeket. Ezek a fotók pedig eltűnnek az internet végtelen forgatagában, ha nem gyűjtik össze, nem rendszerezik” – mutatott rá a muzeológus.

A pandémia idején keletkezett naplókat vár a Magyar Nemzeti Levéltár

A koronavírus-járvány idején keletkezett feljegyzéseket, naplókat vár a budapesti Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára, hogy a jövő generációi személyes élményeken keresztül is megismerhessék a pandémia egyénre, társadalomra, közigazgatásra, oktatásra, egészségügyre és gazdaságra gyakorolt hatásait – közölte az intézmény. Mint írják, a 21. század első, az egész világ életét befolyásoló eseménye a koronavírus-járvány, amelynek következtében mindannyiunk élete gyökeresen megváltozott: az otthoni munkavégzéssel, a kijárási korlátozások bevezetésével a lakosság a négy fal közé kényszerült, életünkben minden korábbinál nagyobb szerepet kapott az online világ. „Miként változtatta meg életünket a koronavírus? Hogyan éljük meg a vészhelyzet uralta mindennapokat? A hétköznapi emberek beszámolói, naplói a legpontosabb forrásai lehetnek egy-egy időszak, jelentős történelmi esemény kortársi tapasztalásainak, és számos személyes részlettel gazdagítják ismereteinket az adott időszakról” – hangsúlyozzák a közleményben. Mint írják, a naplók további erénye, hogy a múlt egyidejű átélését rögzítik, míg az utólag készült visszaemlékezésekben már tükröződnek íróik későbbi tapasztalatai is. A Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának felhívására beadott dokumentumok egy iratértékelési folyamatot követően a levéltár állományába kerülnek. A felajánlásra szánt dokumentumokat elektronikus formában a gyujtokor@mnl.gov.hu e-mailre várják.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 02., szombat

Észrevétlen fejlődés: a picik számára édesanyjuk, édesapjuk ölében kerekedik ki a világ

Szinte észrevétlenül fejlődnek a gyermekek a Kerekítő elnevezésű foglalkozások során, amelyek többek között támogatják a beszéd- és mozgásfejlődés. Szőcs Beatrixszel, a kolozsvári Kerekítő foglalkozásvezetőjével beszélgettünk.

Észrevétlen fejlődés: a picik számára édesanyjuk, édesapjuk ölében kerekedik ki a világ
2024. november 02., szombat

Visszatért a Lélekutakon-videósorozat Bagdy Emőkével

Új epizódokkal jelentkezett október végén a Lélekutakon című népszerű pszichológiai sorozat Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta irányításával.

Visszatért a Lélekutakon-videósorozat Bagdy Emőkével
2024. november 02., szombat

Felújítják a Harry Potter-filmekből ismert híres viaduktot (VIDEÓ)

A Harry Potter-filmekkel világhírűvé vált viadukt felújításán dolgoznak Skóciában.

Felújítják a Harry Potter-filmekből ismert híres viaduktot (VIDEÓ)
2024. november 01., péntek

Őrizetbe vették a tízéves gyorshajtó apját: közel 160-nal száguldott a gyerek

A rendőrség őrizetbe vette azt a 34 éves férfit, akinek a tízéves gyermeke a napokban 157 kilométeres óránkénti sebességgel száguldozott a közutakon az apja autójával.

Őrizetbe vették a tízéves gyorshajtó apját: közel 160-nal száguldott a gyerek
2024. október 31., csütörtök

Mint a filmekben: bérgyilkossal akarta megbosszultatni fia halálát

Házkutatást tartott csütörtökön az ügyészség egy tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő lakásán, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.

Mint a filmekben: bérgyilkossal akarta megbosszultatni fia halálát
2024. október 31., csütörtök

Közönségszavazáson derült ki, melyik lett az év magyarnótája abszolút kedvencként (VIDEÓ)

A közönség szavazatai alapján a Messze van a kicsi falum című nóta érdemelte ki Az év magyarnótája címet a Dankó Rádió által szervezett szavazáson.

Közönségszavazáson derült ki, melyik lett az év magyarnótája abszolút kedvencként (VIDEÓ)
2024. október 30., szerda

Szakértői jóslat 2025-re a mesterséges intelligenciáról

Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) meghatározó szereplővé vált a technológiai hírekben és iparági előrejelzésekben, és 2025-re még hangsúlyosabbá válik a hatása.

Szakértői jóslat 2025-re a mesterséges intelligenciáról
2024. október 30., szerda

Új világrekordot állított fel Thurzó Zoltán zongoraművész, övé a leggyorsabb billentyűjáték fél perc alatt

Újabb világrekordot döntött meg Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész: a 30 másodperc alatt leütött leggyorsabb billentyűjáték csúcsát javította meg 495-ről 500-ra.

Új világrekordot állított fel Thurzó Zoltán zongoraművész, övé a leggyorsabb billentyűjáték fél perc alatt
2024. október 29., kedd

Világsztár magyar zenekar ikonikus lemeze jelent meg újrakiadásban

Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.

Világsztár magyar zenekar ikonikus lemeze jelent meg újrakiadásban
2024. október 29., kedd

Évszázadok óta nem tapasztalt értékeket mértek a Szent Anna-tó vizében

A Szent Anna-tó vízhőmérséklete idén július 15-én kora délután fél méter mélységben elérte a 30,9 Celsius-fokot, mely érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan – adta hírül a Sapientia EMTE.

Évszázadok óta nem tapasztalt értékeket mértek a Szent Anna-tó vizében