Egészségünket is óvhatjuk a természetes alapanyagú tisztítószerek használatával
Fotó: 123RF
A háztartásokban használt vegyszerek sok esetben nemcsak a környezetet szennyezik, hanem hosszú távon az emberre is mérgező hatással vannak. Zoltán Réka brassói vegyészmérnök a tisztítószerek káros hatásairól és a környezetkímélő megoldásokról beszélt a Krónikának.
2022. április 19., 10:222022. április 19., 10:22
Egyre nagyobb ökológiai lábnyomot hagyunk magunk után. Nemcsak a levegőt szennyezzük azzal, hogy gépkocsival járunk olyan helyekre, amelyek megközelíthetőek gyalog is, vagy műanyag csomagolású termékeket vásárolunk,
Zoltán Réka brassói vegyészmérnök a Krónikának beszélt azokról a környezetkímélő megoldásokról, amelyekkel csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat, és sikeresen tisztán tarthatjuk lakásunkat, ruháinkat.
„A háztartásban használatos tisztítószerek között előfordulnak olyanok is, melyek veszélyes vegyszereket tartalmaznak. Veszélyességüket nagyrészt a gyakori használat és a lassú felhalmozódásuk az emberi szervezetben okozza. Ezenkívül a fertőtlenítő hatású szerek irritálhatják a bőrt, a szemet, az orrot és a torok nyálkahártyáját.
– mondta el Zoltán Réka. Kifejtette, a háztartásokban leggyakrabban használt vegyszerek az úgynevezett univerzális, általános tisztítószerek. Legfontosabb összetevői között megtalálhatók a különböző felületaktív anyagok, tenzidek, melyek leoldják a szennyeződéseket, és csökkentik a víz felületi feszültségét, ezáltal növelve a tisztítószer hatékonyságát.
A foszfátok hatékonysága és fontossága abban nyilvánul meg, hogy csökkentik a kemény víz káros hatásait, és növelik a tisztító erejét azáltal, hogy megkötik a víz keménységét okozó kalcium- és magnéziumionokat.
A vegyészmérnök szerint az egyik legismertebb és leggyakrabban használt fertőtlenítő a nátrium-hipoklorit (NaClO). Vizes oldatának, a hipoklórnak fertőtlenítő ereje az aktív klór tartalmától függ.
nemkívánatos melléktermékeket hozva létre, ezért teljesen fölösleges a magasabb koncentrációjú hipók választása, valószínűleg nem lesz hatékonyabb – tette hozzá a vegyészmérnök.
Zoltán Réka arról is beszélt, hogy a kevésbé makacs szennyeződések esetében a vegyi úton előállított általános tisztítószerek kiválthatók környezetbarátabb alternatívákkal is. A szakember a kémiai úton előállított vegyszerek helyett szódabikarbónát, mosószódát vagy ecetsavat javasol,
„Dél-Indiában már évszázadok óta ezt használják a dió héjában levő szaponin tisztító hatása miatt. Ezek, akárcsak a mosószerek, kötődhetnek zsírokhoz, különböző szennyeződésekhez és vízhez. Utóbbival érintkezve habot képeznek. Egyes növényeket, mint az édesgyökeret, medvegyökeret, ginszenget, földimogyorót az élősködők elleni védekezésben használják leginkább” – mondta Zoltán Réka.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy akárcsak a mosó- és más tisztítószerek esetében az edények mosogatására használt szereket is 5–8 összetevőből keverik ki.
„Amennyiben nem az egyszerű, nagymamáink által használt mosogatószert használjuk, mint az ecet vagy szódabikarbóna, érdemes olyan terméket választani, melyek pH-semlegesek. Akik továbbra is szívesebben használnák a kémiai úton előállítottakat,
– fogalmazott a vegyészmérnök. Azt is elmondta, hogy a cégek egy környezetbarátabb megoldással kísérleteznek, mely szerint megpróbálják redukálni a fosszilis anyagoktól való függőséget, azáltal, hogy diverzifikálják a termékeik előállításához szükséges szénszármazékot.
A jövőben olyan szénszármazékokat használnának, amelyek nem a föld alatt, hanem fölötte találhatóak. Ennek a kinyerését a növényekből (zöld szén), a légkörből (lila szén), a tengeri forrásokból, algákból (kék szén), és a hulladékanyagokból, műanyagokból (szürke szén) vonnák ki.
Olyan új termékeket és készítményeket is fejlesztenek, melyek alacsony hőmérsékleten is jól működnek, és egyáltalán nem vagy csak kevés vizet igényelnek az öblítéshez.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói tepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
szóljon hozzá!