Egészségünket is óvhatjuk a természetes alapanyagú tisztítószerek használatával
Fotó: 123RF
A háztartásokban használt vegyszerek sok esetben nemcsak a környezetet szennyezik, hanem hosszú távon az emberre is mérgező hatással vannak. Zoltán Réka brassói vegyészmérnök a tisztítószerek káros hatásairól és a környezetkímélő megoldásokról beszélt a Krónikának.
2022. április 19., 10:222022. április 19., 10:22
Egyre nagyobb ökológiai lábnyomot hagyunk magunk után. Nemcsak a levegőt szennyezzük azzal, hogy gépkocsival járunk olyan helyekre, amelyek megközelíthetőek gyalog is, vagy műanyag csomagolású termékeket vásárolunk,
Zoltán Réka brassói vegyészmérnök a Krónikának beszélt azokról a környezetkímélő megoldásokról, amelyekkel csökkenthetjük ökológiai lábnyomunkat, és sikeresen tisztán tarthatjuk lakásunkat, ruháinkat.
„A háztartásban használatos tisztítószerek között előfordulnak olyanok is, melyek veszélyes vegyszereket tartalmaznak. Veszélyességüket nagyrészt a gyakori használat és a lassú felhalmozódásuk az emberi szervezetben okozza. Ezenkívül a fertőtlenítő hatású szerek irritálhatják a bőrt, a szemet, az orrot és a torok nyálkahártyáját.
– mondta el Zoltán Réka. Kifejtette, a háztartásokban leggyakrabban használt vegyszerek az úgynevezett univerzális, általános tisztítószerek. Legfontosabb összetevői között megtalálhatók a különböző felületaktív anyagok, tenzidek, melyek leoldják a szennyeződéseket, és csökkentik a víz felületi feszültségét, ezáltal növelve a tisztítószer hatékonyságát.
A foszfátok hatékonysága és fontossága abban nyilvánul meg, hogy csökkentik a kemény víz káros hatásait, és növelik a tisztító erejét azáltal, hogy megkötik a víz keménységét okozó kalcium- és magnéziumionokat.
A vegyészmérnök szerint az egyik legismertebb és leggyakrabban használt fertőtlenítő a nátrium-hipoklorit (NaClO). Vizes oldatának, a hipoklórnak fertőtlenítő ereje az aktív klór tartalmától függ.
nemkívánatos melléktermékeket hozva létre, ezért teljesen fölösleges a magasabb koncentrációjú hipók választása, valószínűleg nem lesz hatékonyabb – tette hozzá a vegyészmérnök.
Zoltán Réka arról is beszélt, hogy a kevésbé makacs szennyeződések esetében a vegyi úton előállított általános tisztítószerek kiválthatók környezetbarátabb alternatívákkal is. A szakember a kémiai úton előállított vegyszerek helyett szódabikarbónát, mosószódát vagy ecetsavat javasol,
„Dél-Indiában már évszázadok óta ezt használják a dió héjában levő szaponin tisztító hatása miatt. Ezek, akárcsak a mosószerek, kötődhetnek zsírokhoz, különböző szennyeződésekhez és vízhez. Utóbbival érintkezve habot képeznek. Egyes növényeket, mint az édesgyökeret, medvegyökeret, ginszenget, földimogyorót az élősködők elleni védekezésben használják leginkább” – mondta Zoltán Réka.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy akárcsak a mosó- és más tisztítószerek esetében az edények mosogatására használt szereket is 5–8 összetevőből keverik ki.
„Amennyiben nem az egyszerű, nagymamáink által használt mosogatószert használjuk, mint az ecet vagy szódabikarbóna, érdemes olyan terméket választani, melyek pH-semlegesek. Akik továbbra is szívesebben használnák a kémiai úton előállítottakat,
– fogalmazott a vegyészmérnök. Azt is elmondta, hogy a cégek egy környezetbarátabb megoldással kísérleteznek, mely szerint megpróbálják redukálni a fosszilis anyagoktól való függőséget, azáltal, hogy diverzifikálják a termékeik előállításához szükséges szénszármazékot.
A jövőben olyan szénszármazékokat használnának, amelyek nem a föld alatt, hanem fölötte találhatóak. Ennek a kinyerését a növényekből (zöld szén), a légkörből (lila szén), a tengeri forrásokból, algákból (kék szén), és a hulladékanyagokból, műanyagokból (szürke szén) vonnák ki.
Olyan új termékeket és készítményeket is fejlesztenek, melyek alacsony hőmérsékleten is jól működnek, és egyáltalán nem vagy csak kevés vizet igényelnek az öblítéshez.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
szóljon hozzá!