Új értelmet nyernek az értékek Ázsiában

Új értelmet nyernek az értékek Ázsiában

Csomor Cecíliát és párját lenyűgözték Angkor Wat romjai, a több száz éves épületekre nőtt fák és gyökerek

Fotó: Csomor Cecília

Élete utazásaként élte meg a Délkelet-Ázsiában töltött több mint három hónapot a kolozsvári Csomor Cecília, aki párjával közösen fedezte fel Szingapúrt, Malajziát, Thaiföldet, Kambodzsát és Vietnámot.

Bede Laura

2020. április 16., 10:002020. április 16., 10:00

2020. április 16., 10:532020. április 16., 10:53

– Tavaly novemberben mindössze egy-egy hátizsákkal indultatok el Délkelet-Ázsiába. Milyen állomásai voltak a kirándulásnak, melyek voltak az első benyomások?

– Berlinből repültünk Szingapúrba, mert mindenképp el akartam kerülni az átszállásos repülést. Öt országot látogattunk meg: Szingapúrt, Malajziát, Thaiföldet, Kambodzsát és Vietnamot. Összesen 94 napot töltöttünk Délkelet-Ázsiában, a kirándulást teljes egészében mi szerveztük meg magunknak. Életem utazása volt, pedig szerencsés vagyok ebből a szempontból, hiszen sok helyen jártam már.  

Délkelet-Ázsia teljesen más világ. Nem volt egyszerű megszokni a hihetetlen kaotikus vezetést. Szingapúron kívül a másik négy országban luxusnak számít az autó, így robogókon közlekednek.

Idézet
Nincsenek szabályok, nem állnak meg az átjárónál, tehát európai gondolkodásmóddal felfoghatatlan volt, hogyan működhet egy olyan rendszer. Két dudálás között nincs idő elszámolni háromig. Egy öttagú család egyetlen robogón egyáltalán nem számít furának, de láttunk már több száz tojást szállító robogót, vagy élő tyúkokat, kutyákat, nagy koszorút, de matracot szállító robogókat is.

Ez teljesen normális ott, hiszen ez a mindennapi közlekedési, illetve szállítóeszköz is. Sőt a taxisok egy része is robogón visz. Nemegyszer volt halálfélelmünk emiatt, hogy egyetlen szabályt sem tartanak be. Nem ismerem a thai–kambodzsai–maláj vagy vietnami KRESZT, viszont az biztos, hogy valamilyen módon működik: bármennyire féltünk sokszor a járdán is mászkálni, egyetlen balesetet sem láttunk a több mint három hónap alatt.

 

Galéria

Fotó: Csomor Cecília

– Az emberek életmódját, gondolkodását tekintve milyen különbségeket véltetek felfedezni például az európaihoz viszonyítva?

– Azt tapasztaltuk a térség szegényebb részében (Thaiföld, Kambodzsa, Vietnam), hogy az emberek sokkal nyugodtabbak, mint az európaiak. Bár nem mindenki beszél angolul, de úgy segítenek, ahogy tudnak. Nem versengenek egymással, például ha nem voltunk megelégedve az egyik taxis árajánlatával, ő maga elküldött egy olyan társához, amely olcsóbb szolgáltatást nyújt. Ugyanakkor hiába tűnik néhány térség lényegesen szegénynek, nincs egyáltalán szegénységérzetük: ha megetethetik a gyerekeket, és van fedél a fejük felett, akkor boldogok. Nincs az a rohanás, hatalomvágy vagy karrierorientáltság, mint itthon.

Egy érdekes történet Kambodzsából: egy kis sánta sofőr vitt minket körbe Angkor Wat romjai között a tuktukján (ottani szállítóeszköz) három napon keresztül. Ez idő alatt volt időnk beszélgetni vele, és elmesélte, hogy ő ezt a tuktukot édesapjától örökölte, ez a kereseti forrása. A turistáktól függ, hogy mennyi munkája van. Nagyon aranyos, értelmes, jóindulatú ember.  Sosem járt iskolába, angolul nem tudott tökéletesen, de megértettük egymást. Soha nem járt külföldön, sőt sosem hagyta el a városát, Siem Reapot sem. Nem akar utazni, nem vágyik ilyen nagy dolgokra. Nem értette, hogyan lehet úgy élni, mint mi, európaiak. Hogyan lehet ennyire munkaorientáltan, minden mást háttérbe szorítani a pénz miatt. Nagyon elgondolkodtatott, és úgy érzem, lehetne tanulni tőle.

 

Galéria

Fotó: Csomor Cecília

– Rohanó európaiakként gyorsan hozzászoktatok ehhez a „lelassult” világhoz?

– Már az út elején meg kellett tanulnunk alkalmazkodni, és ezt a szó legjobb értelmében mondom. Az ottani emberek máshoz vannak szokva, más a normális. Már az időjárás is nagyon eltér az európaitól. Két évszak van: száraz és nedves. Mi a szárazban voltunk ott, hiszen a monszun idején nem igazán lehet sok mindent megnézni. Viszont így is nagyon meleg és nedves a levegő, nagyon ritkán esik az eső a száraz időszakban.

Idézet
A másik nagy különbség: az emberek hozzáállása körülbelül mindenhez: nem sietnek sehova, sem a kiszolgálással az éttermekben, sem a megoldásokkal. Nem idegeskednek, előbb utóbb valahogy biztos lesz.

Az elején furcsa volt, hogy én már rég megettem a vacsorám, de a párom, Ádám még meg sem kapta. Szintén meglepő volt, hogy egyetlen étteremben sem kaptunk kést, ugyanakkor elég vicces volt a csirkemellet kanállal vagdosni. Szingapúrban még szalvétát sem adnak, a tisztaság megőrzése érdekében. Pontosan ebből a megfontolásból a rágógumi is tilos, sőt óriási büntetéseket róhatnak ki a törvény megszegéséért.

Viszont az ételeik isteniek, nagyon változatosak és olcsók. Rengeteg egzotikumot ettünk: sárkánygyümölcsöt, mangót (aminek íze is van), mindenféle tengeri herkentyűt, skorpiót és olyasmit, amiről azt sem tudtuk micsoda. Ennek ellenére a szerencsések közé tartozunk: nem volt semmi bajunk, egyszer sem betegedtünk meg az út során. Igaz, elővigyázatosságból beoltottuk magunkat minden ellen.

Galéria

Fotó: Csomor Cecília

– A szokatlan ételek és talán kevésbé higiénikus környezeten kívül szembesültetek más veszéllyel is a kirándulás során?

– Szerencsére nagyon rossz dolog sehol sem történt velünk. Elővigyázatosak voltunk, és sosem bíztunk semmit a véletlenre. Mindig néhány nappal korábban lefoglaltuk a szállásunk, ha utazni kellett, időben elindultunk, így sosem késtük le a járatokat. Ázsia területén belül egyszer sem repültünk, hajóval, buszokkal és vonattal oldottuk meg a közlekedést, ami külön élményt nyújtott.

Korábban úgy hallottam, hogy ezekben az országokban elég gyakori a turisták kirablása. De azt tapasztaltam, hogy józan ésszel ezt el lehet kerülni. Semmi ékszert nem hordtam, nem volt nálam drága telefon, a fényképezőgépem pedig csak akkor vettem elő, ha muszáj volt.

– Mennyire költséges egy ilyen kirándulás?

– A kirándulás előtt három és fél évet Angliában dolgoztunk, és főként erre gyűjtöttünk. Így már egy évvel korábban, jó áron meg tudtuk venni a repülőjegyet.

Idézet
Ez a térség a hátizsákos utazók egyik kedvence, okkal. Ár-érték alapján (Szingapúr településein kívül) a délkelet-ázsiai városok sokkal olcsóbbak, mint a nagy európai városok.

Pénztakarékosságból főként vendégházakban és hostelekben szálltunk meg. De egyébként nincs nagy árkülönbség a rossz és a kicsit jobb szállások között, így miután rájöttünk, hogy nem szeretünk sem csótányokkal, sem gyíkokkal egy szobában aludni, jobban odafigyeltünk foglaláskor. Konkrétan az árak: egy középszerű szállás átlagban 5 euró/éjszaka, egy tál nagyon finom tradicionális ázsiai étel 2-3 euró, egy napra a robogóbérlet 3 euró. Hogyha az ember nem akarja túlvásárolni magát, és odafigyel a közlekedésre (mert ez is összegyűl) teljesen jó áron ki lehet jönni.

– Terveztétek lezárni az utazást, vagy külső kényszer miatt jöttetek haza?

– Eredetileg öt hónapra terveztünk, viszont korábban legtöbb nyolc napra utaztunk el, ezért nem tudtuk, mire vagyunk képesek. Igazság szerint az energiakészletünk már másfél hónap után kezdett fogyni. Nagyon keveset pihentünk a három hónap alatt: mindennap láttunk valami újat, vagy éppen hosszú utat tettünk meg, túráztunk a dzsungelben. Szerettük ezt, csak fárasztó volt, és akkor úgy döntöttük, hogy inkább intenzíven szeretnénk folytatni kevesebb ideig, mint hosszú időre pihenősebben. Ha a koronavírusra gondolsz nem, nem az tartott vissza. A kirándulásunk a járvány elterjedésének nagyon az elején volt, így akkor még mi sem vettük komolyan. Ennek ellenére vigyáztunk magunkra.

Galéria

Fotó: Csomor Cecília

– Ha valaki a jövőben hasonló kirándulásra indulna, mit javasoltok neki, mit látogasson meg mindenképpen?

– Minden országban volt valami csodálatos. Nekünk Vietnam volt a kedvencünk, inkább az északi része. Talán a Halong Bay és a Phong Nha nemzeti park kihagyhatatlan. Vietnam egyébként sokkal szebb, mint sokan elképzelik, tényleg érdemes odamenni, hihetetlen a természet. Kambodzsában az Angkor Wat csodálatos, a több száz éves épületekre nőtt fák és gyökerek. Thaiföld tengerpartjai verhetetlenek: számunkra a valaha látott legszebb part Krabin a Railay Beach. Malajziában a kevésbé ismert Cameron Highlands volt a kedvencünk, az érintetlen dzsungel és a teaültetvények. Szingapúr pedig mintha a jövőben játszódna, a Gardens by the Bay fái új világba repítenek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 09., kedd

Bemutatták III. Károly királynak az őt ábrázoló új fontbankókat

Bemutatta kedden a brit uralkodónak az őt ábrázoló új fontbankókat a Bank of England kormányzója.

Bemutatták III. Károly királynak az őt ábrázoló új fontbankókat
2024. április 08., hétfő

Határon túli diákok is népszerűsíthetik természeti értékeiket a nyíregyházi honismereti akadémián

Határon túli diákok jelentkezését is várják a magyarországi Honismereti Szövetség Látható csodák című, 7–12. osztályosok számára meghirdetett pályázatára.

Határon túli diákok is népszerűsíthetik természeti értékeiket a nyíregyházi honismereti akadémián
2024. április 08., hétfő

Erdélyi település a legélhetőbbnek tartott városok topjában, egy magyarországi megyeszékhely a legrosszabb helyek listáján

Erdélyi város is felkerült a lakosai által élhetőnek tartott európai városok listájára, miközben egy magyarországi megyeszékhely a legrosszabb helyek topjában kapott helyett.

Erdélyi település a legélhetőbbnek tartott városok topjában, egy magyarországi megyeszékhely a legrosszabb helyek listáján
2024. április 07., vasárnap

Videósorozattal helyezik történelmi kontextusba a Kibic online kvíz tanulságait

Magyarázó videósorozat készült az Erdély tematikájú, Kibic elnevezésű online tesztből. A kvíz tizennégy részes sorozatának első két epizódja már elérhető az ötletgazda Ferkó Zoltán YouTube-csatornáján.

Videósorozattal helyezik történelmi kontextusba a Kibic online kvíz tanulságait
2024. április 06., szombat

Megjelöli májustól a mesterséges intelligencia által előállított tartalmakat a közösségi portálokon a Meta

A Meta amerikai internetes óriásvállalat májustól megjelöli a közösségi portálokon a mesterséges intelligencia (MI) által előállított hangokat, képeket és videókat – derül ki egy friss blogbejegyzésből.

Megjelöli májustól a mesterséges intelligencia által előállított tartalmakat a közösségi portálokon a Meta
2024. április 06., szombat

Hétvégétől az erdélyi mozik műsorán az új Bogyó és Babóca animációs film – M. Tóth Géza rendezővel beszélgettünk

A hagyományokat követve a Bogyó és Babóca 6. – Csengettyűk című mozifilmben is tizenhárom mesét láthatnak a gyerekek, akiket újdonságokkal is meglepnek a KEDD Animációs Stúdió által forgalmazott alkotásban.

Hétvégétől az erdélyi mozik műsorán az új Bogyó és Babóca animációs film – M. Tóth Géza rendezővel beszélgettünk
2024. április 05., péntek

Tavaszi koncerteket tartanak Szatmárnémeti felújított történelmi központjában, hétvégén rajtol a rendezvénysorozat

Útjára indítja a Szatmári tavasz elnevezésű, koncerteket felsorakoztató rendezvénysorozatot a Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal, amely ezzel a programmal felpezsdítené a felújított és nemrég átadott történelmi városközpont életét.

 

Tavaszi koncerteket tartanak Szatmárnémeti felújított történelmi központjában, hétvégén rajtol a rendezvénysorozat
2024. április 04., csütörtök

Szijjártó Péter a feszültségoldás reményében Teqball-asztalt ajándékozott a szülinapos NATO-nak

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Teqball-asztalt adott át a NATO részére az észak-atlanti szövetség alapításának 75. évfordulója alkalmából csütörtökön Brüsszelben.

Szijjártó Péter a feszültségoldás reményében Teqball-asztalt ajándékozott a szülinapos NATO-nak
2024. április 04., csütörtök

Hamarosan fizetőssé válik a belépés Velencébe, a polgármester bejelentette a részleteket

Velencében április 25-től bevezetik egyelőre kísérleti jelleggel és 29 különböző napon a napi 5 eurós belépőjegyet. Ennek részleteiről Luigi Brugnaro polgármester számolt be csütörtöki római sajtótájékoztatóján.

Hamarosan fizetőssé válik a belépés Velencébe, a polgármester bejelentette a részleteket
2024. április 04., csütörtök

A TikTokon terjedő álhír miatt törik össze a csokinyuszikat és -tojásokat a boltokban

Az emberek elkezdték összetörni a csokoládé nyuszikat, abban a reményben, hogy pénzt találnak bennük, miután hamis információk terjedtek el az interneten. A gyártók és a kiskereskedők kénytelenek arról kommunikálni, hogy az édességek belseje üres.

A TikTokon terjedő álhír miatt törik össze a csokinyuszikat és -tojásokat a boltokban