Az üvegházakban több mediterrán pálmafajta is látható
Fotó: Deák Szidónia
Több mint felével, 65 százalékkal nőtt tavaly a kolozsvári botanikus kert látogatottsága a korábbi évhez viszonyítva. Az elmúlt év végén rögzített adatok szerint 2021-ben a Babeș–Bolyai Tudományegyetem intézményeként működő füvészkert látogatóinak száma megközelítette a 170 ezret – tájékoztat az egyetem kommunikációs és PR-irodája.
2022. január 20., 08:292022. január 20., 08:29
Bár a koronavírus-világjárvány nagymértékben befolyásolta az Alexandru Borza román botanikusról elnevezett arborétum működését, az itt zajló tevékenységeket sikerült összehangolni a megváltozott körülményekkel, így sokaknak lehetőséget nyújtott a kikapcsolódásra a növények világában, Kolozsvár központjában – nyilatkozta Mihai Pușcaș egyetemi docens, a botanikus kert igazgatója. Hozzátette, a legtöbb látogató tavasszal lépte át a füvészkert kapuit, amikor a hagymás növények, tulipánok, jácintok, kikericsek, nárciszok nyílnak, ebben az időszakban a legmagasabb látogatószám 5500 volt naponta.
Kolozsváron az első füvészkertet a Mikó Imre által az Erdélyi Múzeum-Egyesületnek adományozott Mikó-kertben alakították ki. A kert igazgatója, korbeli megnevezéssel „őre” Brassai Sámuel volt. 1872-ben az egyesület ötven évre átengedte a füvészkertet az akkor alakult egyetemnek azzal a feltétellel, hogy „az egyetem a kert parkszerűen mívelt részében jelenleg meglevő arborétumot, amely csaknem teljes számmal tartalmazza Erdély valamennyi fáit és élő cserjéit, elpusztulni nem hagyja”.
A botanikus kert következő igazgatói az első világháború miatt nem tudták véghezvinni a botanikus kert átköltöztetését az új helyre; ez csak az 1920-as években történt meg az első román igazgató, Alexandru Borza irányításával, ezért a román nyelvű források őt jelölik meg alapítóként, és a kert az ő nevét viseli. A kert 14 hektáros területén több tízezer növény található a Föld egész területéről, többek között a mediterrán égöv és Ausztrália növényzetét bemutató üvegházak, valamint herbárium is várja a látogatókat. Itt működik a növénytani intézet és a növénytani múzeum is, illetve az egyetem növénytani gyűjteménye.
Azonosította és megbírságolta a közlekedés-rendészet azt a Iași megyei fiatalt, aki szilveszterkor koporsót kötött az autója után, és azzal furikázta a barátait. Mindezt egy TikTok-kihívás alapján.
Január 4-én kora este a Hold elfedi a Szaturnusz bolygót. Térségünkből legközelebb 2036-ban lesz látható hasonló égi jelenség.
Öt napot élt túl az oroszlánoktól hemzsegő zimbabwei nemzeti parkban egy hétéves kisfiú – számolt be pénteken a nemzetközi sajtó.
A svájci konyha közkedvelt fogása a sajttal töltött krumpli, sertéssülttel kiegészítve pedig fenomenális ételt tehetünk az asztalra.
Sikeres évet zárt, rekordszámú résztvevővel szervezte meg teljesítménytúráit az Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) kolozsvári tagszervezete Kismihály Boglárka irodavezető szerint.
Életbe lépett az Európai Unió új irányelve, miszerint az új mobiltelefonoknak és más kis és közepes méretű hordozható elektronikus eszközöknek egységes töltőt kell biztosítani.
Már 2025-öt írnak egy kicsiny csendes-óceáni szigeten, Kiritimatin, más néven a Karácsony-szigeten. Beköszöntött az új év Új-Zélandon is.
Ünnepi előkészületekkor sokan hajlamosak a szükségesnél több fogást vagy nagyobb mennyiségű ételt, süteményt készíteni, mindez rendszerint nem fogy el karácsonykor. Okos-Rigó Dóra kolozsvári dietetikussal azt jártuk körül, hogyan tároljuk a maradékokat.
Rendkívül egyszerű olaszországi recepttel jelentkezik Ízek a világ körül című sorozatunk. A szalámis tésztához csak néhány könnyen beszerezhető alapanyag kell.
Az előző évekhez képest a 2025-ös év kissé szegényesebbnek ígérkezik a koncertekre vágyó erdélyiek, romániaiak számára.
szóljon hozzá!