Az üvegházakban több mediterrán pálmafajta is látható
Fotó: Deák Szidónia
Több mint felével, 65 százalékkal nőtt tavaly a kolozsvári botanikus kert látogatottsága a korábbi évhez viszonyítva. Az elmúlt év végén rögzített adatok szerint 2021-ben a Babeș–Bolyai Tudományegyetem intézményeként működő füvészkert látogatóinak száma megközelítette a 170 ezret – tájékoztat az egyetem kommunikációs és PR-irodája.
2022. január 20., 08:292022. január 20., 08:29
Bár a koronavírus-világjárvány nagymértékben befolyásolta az Alexandru Borza román botanikusról elnevezett arborétum működését, az itt zajló tevékenységeket sikerült összehangolni a megváltozott körülményekkel, így sokaknak lehetőséget nyújtott a kikapcsolódásra a növények világában, Kolozsvár központjában – nyilatkozta Mihai Pușcaș egyetemi docens, a botanikus kert igazgatója. Hozzátette, a legtöbb látogató tavasszal lépte át a füvészkert kapuit, amikor a hagymás növények, tulipánok, jácintok, kikericsek, nárciszok nyílnak, ebben az időszakban a legmagasabb látogatószám 5500 volt naponta.
Kolozsváron az első füvészkertet a Mikó Imre által az Erdélyi Múzeum-Egyesületnek adományozott Mikó-kertben alakították ki. A kert igazgatója, korbeli megnevezéssel „őre” Brassai Sámuel volt. 1872-ben az egyesület ötven évre átengedte a füvészkertet az akkor alakult egyetemnek azzal a feltétellel, hogy „az egyetem a kert parkszerűen mívelt részében jelenleg meglevő arborétumot, amely csaknem teljes számmal tartalmazza Erdély valamennyi fáit és élő cserjéit, elpusztulni nem hagyja”.
A botanikus kert következő igazgatói az első világháború miatt nem tudták véghezvinni a botanikus kert átköltöztetését az új helyre; ez csak az 1920-as években történt meg az első román igazgató, Alexandru Borza irányításával, ezért a román nyelvű források őt jelölik meg alapítóként, és a kert az ő nevét viseli. A kert 14 hektáros területén több tízezer növény található a Föld egész területéről, többek között a mediterrán égöv és Ausztrália növényzetét bemutató üvegházak, valamint herbárium is várja a látogatókat. Itt működik a növénytani intézet és a növénytani múzeum is, illetve az egyetem növénytani gyűjteménye.
Mobilkommunikáció zavarására alkalmas jelblokkolót használt a vizsgákon Romániában a jászvásári állatorvosi egyetem egyik oktatója a puskázás megakadályozására, de kitudódott, és fegyelmi eljárás indult ellene.
Balesetben meghalt Felix Baumgartner csütörtökön, az 56 éves osztrák extrémsportoló motoros siklóernyőjével zuhant le a kelet-olaszországi Porto Sant'Elpidióban – erősítette meg az olasz tűzoltóság.
A közösségi médiában terjedt el egy klip, amely szerint sokak számára csak álomnak beillő összegű havi jövedelemről számol be egy Romániában dolgozó indiai futár.
A balesetek megelőzése érdekében a nyári időszakban román rendőrök is részt vesznek a magyar közutak közlekedésrendészeti ellenőrzésében – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata szerdán a Police.hu oldalon.
Karszalagok kiváltva, applikáció letöltve, busz- és vonatjegyek megvásárolva – szerdán kezdetét vette az Electric Castle. A július 21-ig, vasárnapig tartó fesztivál idei kiadása is az elektronikus zene legismertebb előadóit hozza el Bonchidára.
Hét napon át, július 20−26. között hét Beszterce-Naszód megyei településre látogat el az Ifjúsági Karaván, amelyet néhány évnyi szünet után idén ismét megszervez a besztercei MADISZ – mondta a Kolozsvári Rádiónak Zoltán-Sipos Tímea, a szervezet elnöke.
Fapados repülőjárattal utazott hétfő este Nicușor Dan államfő Milánóba a lányával, az egyik utas által a repülőgépről közzétett képek tanúsága szerint. Az elnök sajtóhírek szerint várhatóan szerdán tér vissza az országba.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
szóljon hozzá!