Fotó: Sebestyén Ágnes
Sebestyén Ágnes egy kenyai árvaházban önkénteskedett a nyáron. A kolozsvári egyetemista lány az itt szerzett tapasztalatairól, a harmadik világ országában élő gyerekekről, és a sok európait vonzó afrikai kultúráról, szokásokról, a lenyűgöző állatvilágról beszélt a Krónikának.
2022. november 13., 19:442022. november 13., 19:44
A kenyai kultúrába, az ott élő gyerekek mindennapjaiba kóstolt bele idén nyáron Sebestyén Ágnes. A kolozsvári egyetemista – aki hegedű szakon tanul a konzervatóriumban – a Krónikának elmondta, a harmadik világ országainak felfedezése, az ott élő emberek életmódjának megismerése régóta foglalkoztatta, azonban nem turistaként akart elmenni a fekete kontinensre, hanem közelről szerette volna látni az afrikai mindennapokat, amire szervezett kirándulások alkalmával nem nyílt volna lehetősége.
„Egy barátnőm ajánlotta ezt az afrikai önkéntes programot, így ismerkedtem meg egy amerikai idős férfival, aki 2015 óta szervez önkéntes utakat Kenyába, ahol európai és amerikai fiatalok segítenek árvaházakban élő gyerekeken” – mesélte a kolozsvári egyetemista. Elmondta, nem igazán voltak elvárásai az afrikai önkénteskedés kapcsán, mivel ez egy olyan világ, ami mindenki számára teljesen másképp tárul fel, inkább arra koncentrált, hogy az ott töltött idő alatt teljes mértékben jelen tudjon lenni, minél autentikusabban megtapasztalja a kenyai mindennapokat.
A program keretében Kenya délkeleti részén, Taita-Taveta megyében négy település árvaházát látogatták meg, ahol különböző programokat szerveztek a gyerekeknek. „Mindenik otthonban meleg szívvel, ölelésekkel fogadtak, hiszen egy-egy ilyen árvaházban nagyon sokan laknak, és ritkán adódik lehetőség arra, hogy a felnőttek külön-külön foglalkozzanak velük, nagyrészt egymásról gondoskodnak a gyerekek. Ez a fajta törődés felnőttkorban is megmarad, azt láttam, hogy abban a régióban, ahol mi voltunk, erőteljesen szembetűnő az összetartás közösségi szinten, a helyiek segítik egymást, amiben csak tudják” – mesélte Sebestyén Ágnes.
Fotó: Sebestyén Ágnes
Hozzátette, ők vakáció idején voltak az afrikai országban, így szünetelt a tanítás, a gyerekek nem jártak iskolába, csak az általuk szervezett programokon vettek részt.
Kenyában az oktatásért fizetni kell, ezért nehéz helyzetben vannak főként az árva gyerekek, akiknek a világ más részeiből jövő támogatás nélkül nemigen van lehetőségük iskolába járni.
Fotó: Sebestyén Ágnes
Ezért is fontos számukra, hogy az önkéntesek közreműködésével minél több olyan tevékenységen vegyenek részt, ami szervezett formában történik, és kiegészíti a közoktatást – tette hozzá a fiatal lány.
Évekre van szükség ahhoz, hogy valaki megtapasztalja a kenyai valóságot, viszont egy önkéntes program is felvillantja azokat a jellegzetességeket, amelyek egyedivé teszik az afrikai kultúrát. Sebestyén Ágnes elmondta, nyilvánvalóan számos társadalmi különbség van az európai és afrikai társadalom között, legszembetűnőbb talán a közösségi élet.
Fotó: Sebestyén Ágnes
Legyen szó az árvaházak közösségeiről, ahol a nagyok odafigyelnek a kicsikre, a városi piacon az árusok és vásárlók közti szoros kapcsolatról vagy a tuktuk, azaz ottani taxi sofőrjeiről, akik kedélyesen beszélgetve várakoznak az utasaikra. A templomokban hangos imádkozással, közös tapssal, tánccal, énekkel és rengeteg szolgálattal zajlik egy istentisztelet, egy-egy szertartás pedig több óráig is eltarthat” – mesélt élményeiről. Hozzátette, ottlétük alatt azt tapasztalták, hogy nemcsak az árvaházak lakói, hanem a helyiek is nyitottak az európaiak irányába, az utcán is hangosan üdvözlik őket, hogy „Jambo, muzungu”, ami szuahéli nyelven azt jelenti: „szia, fehér”.
Fotó: Sebestyén Ágnes
Találkoztak egy maszáj harcossal is, aki mesélt a törzsi szokásaikról: a közösség tagjai napjainkban is a szabadban alszanak tehénbőrön, állatokra vadásznak, vörös és sötétkék a ruhájuk, és a nőknek van rövid hajuk, a férfiaknak pedig hosszú.
Sebestyén Ágnes arról is beszélt, egyre népszerűbb, hogy a világ gazdagabb országaiból Afrikában önkénteskednek a fiatalok. Ez egyrészt azért is vonzó a kalandvágyó fiatalok számára, mert egy teljesen más, egzotikus állatvilág, rejtélyes kultúra tárul fel szemük előtt, ami egyértelműen pozitív tapasztalat, viszont az afrikai élmények nem csupán ennyit jelentenek.
Fotó: Sebestyén Ágnes
Úgy éreztem, nekik nagyon nehéz elbúcsúzni, és az együtt töltött idő után nagy szakadás történik: hiába kezdtek el kötődni, ragaszkodni hozzánk, valószínűleg nem fogunk velük újra találkozni, és hosszú idő, míg egy másik önkéntescsapat meglátogatja őket. Ez akkor rendített meg legjobban, amikor az egyik településen a 40 férőhelyes otthonban 60 gyerek közül el kellett búcsúznom a hétéves Rebeccától. Nagyon ritkán láttam az ottani gyerekeket sírni, de a kislány könnyezve mondta, hogy én vagyok a legjobb barátja, és minden nap gondol majd rám” – osztotta meg tapasztalatait a kolozsvári egyetemista lány. Arról is beszélt, hogy Kenyában vannak olyan árvaházak is, ahol folyamatosan zajlanak az önkéntes programok, így a gyerekek több törődést kapnak. Felkerestek Bura településen egy gyerekotthont, amelyet egy magyarországi alapítvány támogat, az itt lakó gyerekeken látszott, hogy foglalkoznak velük az önkéntesek, sokkal több éneket, verset tudtak magyar nyelven is, köztük a Tavaszi szél vizet áraszt című népdalt, amit lelkesen el is énekeltek nekünk – mesélte.
Fotó: Sebestyén Ágnes
Nem kellett filter, a szememet elkápráztatták az ottani színes ruhák, kultúra, természet, állatvilág. Leírhatatlan az ottani naplemente szépsége, a több száz elefánt lassú bolyongása a szabadban. Az afrikai önkéntes út után mindenképp átértékelődött bennem a hála fogalma” – mondta Sebestyén Ágnes. Megjegyezte, bármikor visszamenne Afrikába, mert ajándékként tekint az ott szerzett élményekre, tapasztalatokra, amelyek megerősítették abban, hogy itthon is gyakrabban részt vegyen jótékonysági akciókban.
Fotó: Sebestyén Ágnes
Fotó: Sebestyén Ágnes
Fotó: Sebestyén Ágnes
Izgatottan készülnek a szervezők az év egyik legkülönlegesebb szabadtéri eseményére: május 24-én immár hatodik alkalommal rendezik meg a Run to the Hills futófesztivált Krasznán.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
szóljon hozzá!