Fotó: Hilák Antónia
Végtaghiányos kisgyerekek számára tervez háromdimenziós nyomtatással készült, színes robotkezet Vas Alexa Zsófia, az esztergomi Dobó Katalin Gimnázium végzős diákja. A fiatal feltaláló az inspiráló projektről, az eszköz előállítási folyamatáról mesélt a Krónikának.
2018. június 13., 09:292018. június 13., 09:29
– Hogyan jött az ötlet, hogy a csuklóízület-hiánnyal világra jött gyerekeknek tervezzél robotkezet?
– Az ötlet már megvolt, hiszen az e-NABLE nevű, önkéntesekből álló szervezet tagjai már elkészítették a robotkéz terveit. Ezek szabadon felhasználhatók, le lehet tölteni, szabadon lehet rajtuk alakítani, és háromdimenziós nyomtatóval létrehozni.
– Milyen eszközök, alapanyagok szükségesek a munkálatokhoz?
– Elsősorban szükséges a terv, amelyen igény szerint alakítunk. A nyomtatáshoz ABS (akrilnitril-butadién-sztirol) vagy PLA (politejsav) műanyagot használunk. Szükség van még többek között kalapgumira, horgászzsinórra, szervomotorra, áramforrásra, sok-sok kábelre, és rengeteg kitartásra, illetve némi segítségre és támogatásra dr. Cserey György infobionikai mérnöktől.
– Mennyi idő alatt készül el egy ilyen robotkéz, illetve milyen összeget kell belefektetni?
– Az egész projekten összesen másfél évet dolgoztam. Az elején az ötletelés vett el sok időt, bár mindig is volt konkrét tervem, kellett valaki, aki segített konkretizálni. A mentorom, dr. Cserey György ebben sokat segített, illetve a laborban dolgozó hallgatóktól is rengeteg ötletet, segítséget, támogatást kaptam.
Ennek a prototípusnak az összege 3-4 ezer forint (45-60 lej) körül van, szállítási és egyéb pluszdíjakkal körülbelül 5 ezer forintba (72 lej) kerül.
A legdrágább rész egyértelműen a nyomtatás: ha közösségi alkotóműhelyben szeretnénk nyomtatni, akkor kb. 3 ezer Ft-tal (43 lej) számolhatunk. Ez persze függ a műanyagtól és a mérettől, valamint attól, hogy kell-e pótolni alkatrészt. A nyomtatás után a szervomotor a legdrágább, 930 Ft-tal (13 lej). A többi anyag/alkatrész ára elenyésző ezekhez képest. A mikrochipet talán 80 Ft-ért (1 lej) rendeltük, a horgászzsinór és a kalapgumi is hasonló árban van. De, mint említettem, lehetnek magasabbak is az árak. Vannak nagyon profi eszközök, viszont még ezek használatával is 20 ezer Ft (290 lej) alatt lehet tartani a végösszeget.
Fotó: Hilák Antónia
– Alsó korhatárnak azt mondanám, amikor a kisgyerek már elkezdi tudatosan használni a kezét. 5-6 éves kort javasolnék, de például a prototípus 3-4 éves kisgyerek méreteihez igazodik.
– Már gyakorlatban is kipróbáltátok az eszközt, működik?
– Élesben, kisgyereken sajnos még nem. Előbb el szeretném készíteni a tökéletes modellt, amit aztán nyugodt szívvel tudnék rendelkezésre bocsátani. Utána jön az igazán nehéz rész, mivel érdemes dokumentálni a használatot és fényképes/írásos beszámolót készíteni róla, viszont nem biztos, hogy a szülők beleegyeznének ebbe. Ez a tesztelés még várat magára.
– A növekedéssel állítható a robotkéz mérete, vagy szükséges új készítése?
– Sajnos nem lehet cserélni. Ha a kisgyerek kinövi, akkor kell neki újat készíteni. De ha a felhasznált eszközök épségben maradnak, akkor csak a nyomtatás költségét kell újra kifizetni. Igazából ezek „eldobható” kezeknek készülnek: akárcsak a ruhákat, ezeket is nagyon gyors ütemben kinövik a kis csemeték. Ezért
– Mutatkozik lehetőség arra, hogy a jövőben piacra dobjátok a robotkezet?
– Nem szeretném piacra dobni. Ahogy az e-NABLE, én is szeretném mindenki által elérhetővé tenni. Ha már minden tökéletes lesz, összeállítok egy készletet, minden tervvel és leírással együtt, hogy aki affinitást érez ez iránt, tudja elkészíteni magának vagy másnak.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
szóljon hozzá!