Fotó: Hilák Antónia
Végtaghiányos kisgyerekek számára tervez háromdimenziós nyomtatással készült, színes robotkezet Vas Alexa Zsófia, az esztergomi Dobó Katalin Gimnázium végzős diákja. A fiatal feltaláló az inspiráló projektről, az eszköz előállítási folyamatáról mesélt a Krónikának.
2018. június 13., 09:292018. június 13., 09:29
– Hogyan jött az ötlet, hogy a csuklóízület-hiánnyal világra jött gyerekeknek tervezzél robotkezet?
– Az ötlet már megvolt, hiszen az e-NABLE nevű, önkéntesekből álló szervezet tagjai már elkészítették a robotkéz terveit. Ezek szabadon felhasználhatók, le lehet tölteni, szabadon lehet rajtuk alakítani, és háromdimenziós nyomtatóval létrehozni.
– Milyen eszközök, alapanyagok szükségesek a munkálatokhoz?
– Elsősorban szükséges a terv, amelyen igény szerint alakítunk. A nyomtatáshoz ABS (akrilnitril-butadién-sztirol) vagy PLA (politejsav) műanyagot használunk. Szükség van még többek között kalapgumira, horgászzsinórra, szervomotorra, áramforrásra, sok-sok kábelre, és rengeteg kitartásra, illetve némi segítségre és támogatásra dr. Cserey György infobionikai mérnöktől.
– Mennyi idő alatt készül el egy ilyen robotkéz, illetve milyen összeget kell belefektetni?
– Az egész projekten összesen másfél évet dolgoztam. Az elején az ötletelés vett el sok időt, bár mindig is volt konkrét tervem, kellett valaki, aki segített konkretizálni. A mentorom, dr. Cserey György ebben sokat segített, illetve a laborban dolgozó hallgatóktól is rengeteg ötletet, segítséget, támogatást kaptam.
Ennek a prototípusnak az összege 3-4 ezer forint (45-60 lej) körül van, szállítási és egyéb pluszdíjakkal körülbelül 5 ezer forintba (72 lej) kerül.
A legdrágább rész egyértelműen a nyomtatás: ha közösségi alkotóműhelyben szeretnénk nyomtatni, akkor kb. 3 ezer Ft-tal (43 lej) számolhatunk. Ez persze függ a műanyagtól és a mérettől, valamint attól, hogy kell-e pótolni alkatrészt. A nyomtatás után a szervomotor a legdrágább, 930 Ft-tal (13 lej). A többi anyag/alkatrész ára elenyésző ezekhez képest. A mikrochipet talán 80 Ft-ért (1 lej) rendeltük, a horgászzsinór és a kalapgumi is hasonló árban van. De, mint említettem, lehetnek magasabbak is az árak. Vannak nagyon profi eszközök, viszont még ezek használatával is 20 ezer Ft (290 lej) alatt lehet tartani a végösszeget.
Fotó: Hilák Antónia
– Alsó korhatárnak azt mondanám, amikor a kisgyerek már elkezdi tudatosan használni a kezét. 5-6 éves kort javasolnék, de például a prototípus 3-4 éves kisgyerek méreteihez igazodik.
– Már gyakorlatban is kipróbáltátok az eszközt, működik?
– Élesben, kisgyereken sajnos még nem. Előbb el szeretném készíteni a tökéletes modellt, amit aztán nyugodt szívvel tudnék rendelkezésre bocsátani. Utána jön az igazán nehéz rész, mivel érdemes dokumentálni a használatot és fényképes/írásos beszámolót készíteni róla, viszont nem biztos, hogy a szülők beleegyeznének ebbe. Ez a tesztelés még várat magára.
– A növekedéssel állítható a robotkéz mérete, vagy szükséges új készítése?
– Sajnos nem lehet cserélni. Ha a kisgyerek kinövi, akkor kell neki újat készíteni. De ha a felhasznált eszközök épségben maradnak, akkor csak a nyomtatás költségét kell újra kifizetni. Igazából ezek „eldobható” kezeknek készülnek: akárcsak a ruhákat, ezeket is nagyon gyors ütemben kinövik a kis csemeték. Ezért
– Mutatkozik lehetőség arra, hogy a jövőben piacra dobjátok a robotkezet?
– Nem szeretném piacra dobni. Ahogy az e-NABLE, én is szeretném mindenki által elérhetővé tenni. Ha már minden tökéletes lesz, összeállítok egy készletet, minden tervvel és leírással együtt, hogy aki affinitást érez ez iránt, tudja elkészíteni magának vagy másnak.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
szóljon hozzá!