Fotó: Pixabay.com
Nemcsak a kereskedelemben kapható árukínálattal kívánják emlékeztetni az embereket a szerelmesek napjára, a világszerte megünnepelt február 14-i Bálint-napról a kulturális intézmények némelyike sem feledkezik el.
2023. február 08., 12:532023. február 08., 12:53
A Nagyváradi Szigligeti Színház társulata azzal a felhívással fordult közönségéhez, hogy: „ajándékozzon színházélményt kedvesének!”: február 14-éig még tart a Bálint-napi jegyakció. Egy színházjegy áráért kettőt kaphatnak mindazok a párok, akik február 14-ig közösen, személyesen látogatnak el a Szigligeti Színház jegypénztárába.
Szatmárnémetiben február 10. és 14. között szelfi-akciót szervez Bálint-nap alkalmából a polgármesteri hivatal a G. M. Zamfirescu Kulturális Központtal közösen. Mint a központ által szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben olvasható,
Aki február 10-12-én (péntek-szombat-vasárnap) 15 és 17 óra között elmegy a fotóponthoz, annak Bálint-napi nyomtatott fényképet készítenek ajándékba. A fotósok által készített fényképeket a kulturális központ közösségi oldalain is vissza lehet nézni.
Szent Bálint (Valentin vagy Valentinus) a szerelmesek, a lelki betegek és az epilepsziával élők védőszentje. Világszerte, de főleg az angolszász országokban Bálint napján, február 14-én tartották a szerelmesek ünnepét (angolul Valentine’s Day), amely Magyarországon az angol nyelvű elnevezés közvetlen átvétele miatt sokak számára Valentin-napként vált ismertté és népszerűvé az 1990-es évektől kezdődően. A rómaiak az ünnepet az ókori Rómát alapító legendás testvérpár, Romulus és Remus tiszteletére tartották meg. A pogány ünnep központjában az a Lupercal nevű barlang állt, ahol a monda szerint egy farkas a városalapító két fiúcskát szoptatta. A keresztény szokás eredete, hogy Szent Bálint, Terni (akkori nevén Interamna) püspöke a 14. században a jegyesek és fiatal házasok védőszentjévé vált Angliában és Franciaországban.
Ez a Bálint-napi üzenetküldés eredetének leggyakoribb magyarázata. A legenda szerint a püspök a szerelmeseket a keresztény szokások szerint megeskette egymással, köztük katonákat is, akiknek az akkori császári parancsok értelmében nem lett volna szabad házasságra lépni. A friss házaspárokat megajándékozta kertje virágaival. A hagyomány úgy tartotta, hogy ezek a házasságok jó csillag alatt születtek. A Bálint-nap körüli időszakban az ókori Rómában a hagyomány szerint két vallásos ünnep is létezett: Faunus ünnepe és a Lupercalia vagy más néven Februa. Ezeket az ősi eredetű pásztorünnepeket február 13–15. között tartották. A Lupercalia tisztító szertartásokból és termékenységi rítusokból állt, hogy kiengeszteljék a farkas alakú, rosszindulatú Lupercus istent. A papok ekkor a februa elnevezésű kecskebőr szíjakkal ostorozták a fiatalokat, főleg a nőket, hogy a rituális verés tisztulást és termékenységet hozzon. Ez a nap Júnó istennő, a házasság pártfogójának ünnepe is volt: a fiatal leányok Júnó templomába mentek, hogy ott egy szerelmi jóslatot kapjanak az igazi partner kiválasztásához.
Az így létrejövő párok egymással jártak egy ideig, és néhányan a szóbeszéd szerint valóban egymásba szerettek. Ez a népszokás sok római arisztokrata szemében erkölcstelen volt.
A tömegtől távol eső helyek maradtak az idei év első felében is a legkeresettebb célpontok az Erdélyben utazók számára, a szerelem ünnepére készülve sokan keresnek ugyanakkor dézsás helyeket.
Nyolcvanszázalékos forgalomnövekedést várnak a Bálint-naptól, a Dragobetétől (a szerelmesek napja a román kultúrkörben), valamint március elsejétől és 8-ától a webáruházak.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
Természetkedvelőket, kíváncsi madárbarátokat várnak szombaton a kolozsvári Állattani Múzeumba, ahol idén is megrendezik a Madáretető-készítő műhelyt. Osváth Gergely biológus a tematikus tárlatvezetésről, az interaktív programról beszélt a Krónikának.
A Dream Theater visszatér Romániába: a nagyszebeni ARTmania fesztiválon (2025. július 25–26.) a klasszikus felállásban, a legendás Mike Portnoy-val lépnek fel, aki a világ egyik legnagyobb dobosaként ismert.
Szarvasok küzdelme, azaz harc az elsőbbségért, gyönyörű, izgalmas természeti látványosság – így jellemezhetőek a Romsilva állami erdészet Arad megyei igazgatósága által közzétett képeken látható pillanatok.
Kárpát-medencét bejáró népzenei utazáson vehetnek részt az érdeklődők a héten, amikor is négyállomásos erdélyi koncertkörútra indul Pál István Szalonna és Bandája.
Megérkezett a Rejtő Jenő népszerű regényéből készülő, Piszkos Fred című animáció előzetese.
szóljon hozzá!