Fotó: Pixabay.com
Nemcsak a kereskedelemben kapható árukínálattal kívánják emlékeztetni az embereket a szerelmesek napjára, a világszerte megünnepelt február 14-i Bálint-napról a kulturális intézmények némelyike sem feledkezik el.
2023. február 08., 12:532023. február 08., 12:53
A Nagyváradi Szigligeti Színház társulata azzal a felhívással fordult közönségéhez, hogy: „ajándékozzon színházélményt kedvesének!”: február 14-éig még tart a Bálint-napi jegyakció. Egy színházjegy áráért kettőt kaphatnak mindazok a párok, akik február 14-ig közösen, személyesen látogatnak el a Szigligeti Színház jegypénztárába.
Szatmárnémetiben február 10. és 14. között szelfi-akciót szervez Bálint-nap alkalmából a polgármesteri hivatal a G. M. Zamfirescu Kulturális Központtal közösen. Mint a központ által szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményben olvasható,
Aki február 10-12-én (péntek-szombat-vasárnap) 15 és 17 óra között elmegy a fotóponthoz, annak Bálint-napi nyomtatott fényképet készítenek ajándékba. A fotósok által készített fényképeket a kulturális központ közösségi oldalain is vissza lehet nézni.
Szent Bálint (Valentin vagy Valentinus) a szerelmesek, a lelki betegek és az epilepsziával élők védőszentje. Világszerte, de főleg az angolszász országokban Bálint napján, február 14-én tartották a szerelmesek ünnepét (angolul Valentine’s Day), amely Magyarországon az angol nyelvű elnevezés közvetlen átvétele miatt sokak számára Valentin-napként vált ismertté és népszerűvé az 1990-es évektől kezdődően. A rómaiak az ünnepet az ókori Rómát alapító legendás testvérpár, Romulus és Remus tiszteletére tartották meg. A pogány ünnep központjában az a Lupercal nevű barlang állt, ahol a monda szerint egy farkas a városalapító két fiúcskát szoptatta. A keresztény szokás eredete, hogy Szent Bálint, Terni (akkori nevén Interamna) püspöke a 14. században a jegyesek és fiatal házasok védőszentjévé vált Angliában és Franciaországban.
Ez a Bálint-napi üzenetküldés eredetének leggyakoribb magyarázata. A legenda szerint a püspök a szerelmeseket a keresztény szokások szerint megeskette egymással, köztük katonákat is, akiknek az akkori császári parancsok értelmében nem lett volna szabad házasságra lépni. A friss házaspárokat megajándékozta kertje virágaival. A hagyomány úgy tartotta, hogy ezek a házasságok jó csillag alatt születtek. A Bálint-nap körüli időszakban az ókori Rómában a hagyomány szerint két vallásos ünnep is létezett: Faunus ünnepe és a Lupercalia vagy más néven Februa. Ezeket az ősi eredetű pásztorünnepeket február 13–15. között tartották. A Lupercalia tisztító szertartásokból és termékenységi rítusokból állt, hogy kiengeszteljék a farkas alakú, rosszindulatú Lupercus istent. A papok ekkor a februa elnevezésű kecskebőr szíjakkal ostorozták a fiatalokat, főleg a nőket, hogy a rituális verés tisztulást és termékenységet hozzon. Ez a nap Júnó istennő, a házasság pártfogójának ünnepe is volt: a fiatal leányok Júnó templomába mentek, hogy ott egy szerelmi jóslatot kapjanak az igazi partner kiválasztásához.
Az így létrejövő párok egymással jártak egy ideig, és néhányan a szóbeszéd szerint valóban egymásba szerettek. Ez a népszokás sok római arisztokrata szemében erkölcstelen volt.
A tömegtől távol eső helyek maradtak az idei év első felében is a legkeresettebb célpontok az Erdélyben utazók számára, a szerelem ünnepére készülve sokan keresnek ugyanakkor dézsás helyeket.
Nyolcvanszázalékos forgalomnövekedést várnak a Bálint-naptól, a Dragobetétől (a szerelmesek napja a román kultúrkörben), valamint március elsejétől és 8-ától a webáruházak.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
szóljon hozzá!