Viseletmustra. Bogya Anna, Lelik Berta és Haraklányi Mária a népviseletvarró tanfolyam krasznai állomásán
Fotó: Facebook.com/SzIT
Hagyományápolás, a kulturális örökség megőrzésének, illetve továbbadásának céljával tartottak népviseletvarró tanfolyamot Krasznán. A szervezők év végéig Szilágy megye több településére és a szomszédos megyékre is szeretnék kiterjeszteni a kezdeményezést.
2019. május 18., 13:192019. május 18., 13:19
Véget ért a Szilágy megyei Krasznán a Varrd magad a viseleted! elnevezésű népviseletvarró tanfolyam. Egy hónapon át hetente két alkalommal, pénteken és szombaton összegyűltek a lányok, asszonyok elsajátítani azt a tudást, ami jóval több, mint megvarrni egy átlagos ruhadarabot – mondta el megkeresésünkre Bogya Anna, a program főszervezője.
Az RMDSZ nőszervezetének ifjúságért felelős alelnöke hozzátette, a viseletvarrásnak számos olyan praktikája van – ráncok, fodrok, piék –, amit
Így volt ez Krasznán is, ahol a 88 éves Haraklányi Mária (Mari néni) – aki édesanyjától és nagymamájától tanulta ezt a „szakmát” – hétről hétre, lépésről lépésre megtanította az alapismereteket annak a 22 lelkes jelentkezőnek, akik számára fontos a hagyományápolás, a kulturális örökség megőrzése, illetve továbbadása.
– fogalmazott a kezdeményező, aki maga is lelkesen részt vett a tanfolyamon, és megvarrta saját viseletét. Kifejtette, napjainkban egyre kevesebben hordanak már népviseletet, Krasznán nagyon kevesen varrnak ilyen ruhákat, és azt is inkább az idősek, így született meg az ötlet, hogy indítsanak egy népviseletvarró tanfolyamot. A Csoóri Sándor Alaphoz benyújtott pályázat megnyerése után varrógépeket, megfelelő felszereléseket, anyagokat vásároltak, és gőzerővel nekiláttak a munkának.
A legelső találkozás alkalmával Mari néni és Lelik Berta, a Petőfi Sándor Művelődési Ház kulturális referense, a helyi Bokréta néptáncegyüttes vezetője bemutatta külön-külön a krasznai népviselet darabjait, elmesélték, hogy mitől krasznai egy viselet, ezt követően pedig Boros András szakszerű segítségével üzembe is helyezték a varrógépeket. Az újoncok hamar megtanulták, hogyan kell befűzni a cérnát, hogyan kell spulnizni, és rövidesen már nagy odaadással készültek a pendelyek, alsószoknyák, szoknyák, kötények, lengyelingek, végül pedig a zsinóros mellények.
A tanfolyamon részt vevő krasznai nők húsvét vasárnapján a most készült viseleteikben vettek részt az istentiszteleten.
A műhely jelenlegi állomása Szilágybagos, ahol május elején indult el a négy héten át tartó tanfolyam, majd Szilágyballa és Perecsen következik. A szervezők év végéig több Szilágy megyei településre és a szomszédos megyékre is szeretnék kiterjeszteni a projektet, hogy minél több helyen felelevenedjék a hagyományokból formálódó mesterség, és nehogy örökre elvesszen a hosszú évtizedek alatt felgyülemlett értékes tudás. A listát a részletes programtervvel a Szilágy Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács Facebook-oldalán követhetik nyomon az érdeklődők.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
szóljon hozzá!