Fotó: Barabás Ákos
Megalakulásának tizedik évfordulóját ünnepli idén a Székelyföldi Legendárium, amely több száz legendát gyűjtött össze, dolgozott fel, valamint népszerűsített a gyerekek körében. Fazakas Szabolcs, a kezdeményezés ötletgazdája a projekt indulásáról, a sikerekről és a jövőbeli tervekről mesélt a Krónikának.
2018. február 04., 14:042018. február 04., 14:04
2018. február 04., 14:062018. február 04., 14:06
– A Székelyföldi Legendárium 2008-ban indult civil kezdeményezésként. Hogyan és milyen céllal jött létre ez az egyedülálló projekt?
– Az elején az egyik fő célkitűzésünk az volt, hogy minél több embernek mutassunk meg a mi kicsi világunkat, kultúránkat. Először csak Hargita megyére vonatkozólag akartunk térképet készíteni, de a legendák „átnyúltak” a megyehatárokon túlra. Orbán Balázs munkáját alapul véve összegyűjtöttük a mondákat, ezek helyszíneit megjelöltük a térképen, így szépen kirajzolódtak Székelyföld körvonalai. Kezdetben csak ennyink volt, aztán egyre több anyuka és tanító mondta nekünk, hogy a gyerekek könyvből szeretnék olvasni ezeket a történeteket – a papíralapú térképen a helyszínek és az útvonal volt feltüntetve, és csak a honlapunkon lehetett olvasni a legendákról. Akkor jött az ötlet, hogy készítsünk egy könyvet:
Később elkezdtünk játékokat készíteni, aztán jött az ötlet, hogy rajzfilmet forgassunk – öt évig készítettük az első részt. Hárman kezdtük ezt a projektet, most pedig több mint harminc emberrel dolgozunk. Kezdetben nem gondoltam, hogy ebből meg lehet élni, s nemcsak én, hanem rajtam kívül még harminc ember.
– Milyen szerepet tölt be most a Legendárium-projekt Székelyföldön, mivé nőtte ki magát?
– Egyre többen figyelnek ránk, több minden kötődik a projekthez, és már a helyi turizmus fellendítésébe is belekapcsolódtunk. A székely legendákat új köntösben tárjuk a világ elé, a gyerekek elé. Nem felejtjük el, hogy honnan indultunk – ezt sosem szabad. Kezdetben a piacon is árultuk a könyvünket, ellátogattunk rendezvényekre, mindenfelé jártunk, hogy ismerjenek meg az emberek.
Magyarországon, a nyugati országokban mindenhol legendák kötődnek a turisztikai helyszínekhez. Seer László mondta annak idején, hogy ez egy úgynevezett social project lesz, hogy el fog burjánzani, és most már tudom, hogy mire célzott.
– Tíz év alatt nagyon sokat fejlődött ez a magánkezdeményezés, több irányba is terjeszkedett. Mivel tartották fenn a figyelmet, mi lehet a siker titka?
– Megfogadtuk a közösség tanácsait, odafigyeltünk az anyukák, nagymamák, családok igényeire, és így formáltuk a Legendáriumot. Az tény, hogy sokszor hittünk és belevágtunk olyan dolgokba, amelyeket nehezen lehetett megvalósítani, de így utólag azt mondom, hogy egyáltalán nem bánom, mert megérte. Az is fontos tényező, hogy minden termékünket itthon állítjuk elő, és mindegyik egy-egy legendához kapcsolódik. Most már van körülbelül tizenötféle termékünk: legendagyűjtemény, hangoskönyv, színező, különféle játékok.
Fotó: Székelyföldi Legendárium
– Mivel foglalkozik jelenleg a Legendárium csapata?
– Jelenleg a tizenkét részes rajzfilmsorozaton dolgozunk. Pár napja megjelent az új rajzfilmünk, Szőr Manó krónikái címmel, amelyben Szőr Manó mesél Szent Lászlóról, illetve a kerlési csatával ismerkedhetnek meg a nézők. Ez oktató jellegű kisfilm, amit bemutattunk a tanároknak, és nagyon tetszett nekik, ezért fogják majd használni az iskolákban. Ennek a premierje valamikor februárban lesz a székelyderzsi templomban, mert ugye erről szól a rajzfilm.
Lesz egy egységes térkép is, amelyen háromezer legenda fog szerepelni, azt nem tudom, hogy mekkorába fogjuk kinyomtatni, de valahol szeretnénk majd egyben kiállítani. Nagyjából egy-két hónap szükséges egy ilyen térkép elkészítéséhez, a történeteket már összegyűjtöttük, csak ezeket még fel kell dolgozni, valamint elkészteni a rajzokat.
– Milyen célokat tűzött ki maga elé a csapat, hogy képzeli el a Legendárium további öt-tíz évét?
– Egyelőre az említett projekteket szeretnénk megvalósítani. Nagyon fontos, hogy elkészüljön a rajzfilmsorozat, mert anélkül a stúdió nem igazán tud működni, és csak úgy tudnánk bekerülni a nemzetközi körforgásba.
Az idei Mátyás király emlékév kapcsán elkészítjük a Mátyás király legendáriumot és térképet. Fontos megemlíteni, hogy a Székelyföldi Legendáriumnak új arculata lesz: a térképen szereplő várakat kicseréljük, Gyöngyössy János történeti grafikus közreműködésével úgymond erdélyiesítjük, székelyföldiesítjük azokat. Tehát a lehetőségek korlátlanok, azt nem tudom megmondani, hogy mi lesz öt év múlva, de az biztos, hogy a Legendárium- projekt létezni fog, mert az ötletek folyamatosan jönnek, és azokat igyekszünk megvalósítani.
A közösségi médiában terjedt el egy klip, amely szerint sokak számára csak álomnak beillő összegű havi jövedelemről számol be egy Romániában dolgozó indiai futár.
A balesetek megelőzése érdekében a nyári időszakban román rendőrök is részt vesznek a magyar közutak közlekedésrendészeti ellenőrzésében – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata szerdán a Police.hu oldalon.
Karszalagok kiváltva, applikáció letöltve, busz- és vonatjegyek megvásárolva – szerdán kezdetét vette az Electric Castle. A július 21-ig, vasárnapig tartó fesztivál idei kiadása is az elektronikus zene legismertebb előadóit hozza el Bonchidára.
Hét napon át, július 20−26. között hét Beszterce-Naszód megyei településre látogat el az Ifjúsági Karaván, amelyet néhány évnyi szünet után idén ismét megszervez a besztercei MADISZ – mondta a Kolozsvári Rádiónak Zoltán-Sipos Tímea, a szervezet elnöke.
Fapados repülőjárattal utazott hétfő este Nicușor Dan államfő Milánóba a lányával, az egyik utas által a repülőgépről közzétett képek tanúsága szerint. Az elnök sajtóhírek szerint várhatóan szerdán tér vissza az országba.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
szóljon hozzá!