Negyven nap kajakozás után beevezett a Fekete-tengerbe a Vitéz Kürtős Team csapat a Duna 2860 elnevezésű túra keretében, amelynek során Európa második leghosszabb folyóján haladtak végig.
2015. június 08., 15:462015. június 08., 15:46
A vajdahunyadi származású Bálint F. Gyula és a székelyudvarhelyi származású Bálint Gáspár tavaly találta ki, hogy a csapat végigevezzen a Dunán, a túrához egy kétszemélyes tengeri kajakot választottak, és indulás előtt egy hónappal bekopogtattak a Budapest Evezős Egyesülethez a Népszigeten, hogy meg szeretnének tanulni evezni.
Úgy találták ugyanis ki ezt a túrát, hogy előtte egyikük sem ült kajakban – írta közleményében a csapat. A túra majdnem másfél hónapos időtartama miatt az eredeti elképzelés szerint három csapat tette volna meg a németországi Donaueschingen és a duna-deltai Sulina közti távot, ám nem sikerült vállalkozókat találni. Egyedül Donka Attila jelentkezett, aki szintén csapattag, miután tavalyelőtt a Vitéz Kürtős Team maratoni csapatának tagjaként, kürtőskalács jelmezben lefutotta a 28. SPAR Budapest Maraton ráeső részét.
Az evezős csapatot a felszerelést szállító autó kísérte, a kísérő ember pedig – Mihálydeák Antal, Bálint F Gyula, Bálint Gáspár, András Tünde és Sztojka Sándor– felváltva filmezett, fotózott, bevásárolt, szálláshelyet keresett. A túra 39 éjszakájából mindössze négyet töltött panzióban vagy rokonoknál a csapat, a többit sátorban. Németországban, Ausztriában, Szlovákiában és Magyarországon kempingekben aludtak, Szerbiában, Bulgáriában, Romániában végig, Németországban pedig két éjszakát vadkempingeztek a Duna-parton.
A csapat felszerelésének elmaradhatatlan része a Bake\'n\'Roll kürtőskalács sütő, amelynek segítségével ahol lehetőségük nyílt, sütöttek az erdélyi finomságból, és a kempingekben a szomszédok közt osztották szét. Kürtőskalácsok sültek a Duna-deltában is, Letea falu óvodásai, kisiskolásai először találkoztak az édességgel, és olyannyira ízlett nekik, hogy páran szüleiknek is félretettek egy-két tekerintést.
„A Dunát a Breg és Brigach folyó összefolyásától nevezik Dunának. Hivatalosan nincs forrása, csak eredete, ám legtöbben a távolabb, 49 kilométerre található Breg-forrást tekintik Donauquellének, a Duna forrásának\" – magyarázta Bálint F. Gyula.
Mint elmesélte, indulás előtt meglátogatták mindkettőt, így végigkövethették, ahogy egy 10-20 centiméter széles csermelyből több mint egy kilométer széles folyam lesz, majd három ágra válik, és létrehozza Európa legjobb állapotban megőrzött deltatorkolatát, amely 1991 óta az UNESCO Világörökség része.
Útja során a csapat változatos tájakon evezhetett végig, hiszen a 2860 kilométeres folyam néhol hegyeket, dombokat tör át, néhol síkvidéken kanyarog, sok helyen pedig áll. A kontinens egyik legjelentősebb vízforrása és vízi közlekedési útvonala mellett számos település épült, a folyó négy fővároson, 10 országon halad keresztül.
Nem könnyű a különböző szakaszok összehasonlítása, ám abban a csapattagok egyetértettek, hogy a Duna legszebb szakasza a Kazán-szoros, Románia déli részén. „Kis lépésekkel és kitartással bármit el lehet érni, mint ahogy napi 70-80 kilométernyi evezéssel át lehet szelni fél Európát. Az ember szabadnak érzi magát a Duna közepén, ám tudja, hogy itt minden rajta múlik, hogy hova, milyen irányba és milyen tempóban halad. És ez igaz az életben is\" – fogalmazta meg a túra tanulságát Bálint Gáspár.
A csapat azt is közölte, tudomásuk szerint ez az első alkalom, hogy a székely zászló végighajózott a Duna teljes hosszán, vagyis első alkalom, hogy valakik a székely lobogó alatt hajóztak végig a Dunán.
Abban pedig teljesen biztosak, hogy a csapat az első, amely ezt úgy tette meg, hogy közben a székely süteményt, a kürtőskalácsot népszerűsítette útja során. Ahogyan eddigi útjaik alkalmával, ezúttal is naponta fényképes beszámolók kerültek fel a túráról a Vitéz Kürtős Team weboldalára, és a videók feldolgozása után pedig egy úti filmmel is jelentkezik a csapat.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!