Fotó: Facebook/Székelyek a magasban
Sikerrel járt Tulit Zsombor és Szarukán László, a Khumba-Transz Afrika expedíció két tagja, akik a Dél-afrikai Köztársaságban rátaláltak gróf Wass Albert, a II. angol–búr háború hősi halottjának sírhelyére.
2018. április 15., 08:592018. április 15., 08:59
Megtalálta gróf Wass Albert – az író Wass Albert nagybátyjának – sírhelyét a Dél-afrikai Köztársaságban a Khumba-Transz Afrika elnevezésű expedíció két tagja, Tulit Zsombor és Szarukán László.
A II. angol–búr háború hősi halottjának sírját a Dél-afrikai Köztársaságban, a hajdani Transzváll keleti határán kutatták. Az első eredmények után a keresést kiterjesztették Szváziföldre, majd Mozambikra is” – osztotta meg a hírt csütörtökön a Székelyek a magasban expedíciósorozat Facebook-oldalán.
Szebeni Zsuzsa, a kutatást kezdeményező Carola Egyesület vezetőségi tagja a Krónika megkeresésére elmondta, a Székelyek a magasban tagjai a feltárás érdekében hátra maradtak az expedíció többi tagjához képest. „A székely fiatalok itthonról csak néhány adattal indultak el, és nagyban elősegítette a kutatást, hogy hozzáférhettek a Wass Albert halálával kapcsolatos feljegyzésekhez. Munkájukat Szabó Kristóf helyi újságíró, valamint Király András nagykövet segítette.
– fogalmazott Szebeni Zsuzsa. Hozzátette, az egyesület többek között azért támogatta és tartotta fontosnak a sír megtalálását, mert ezáltal felelevenítették a búr háború magyar áldozatainak emlékét.
Érdekesség, hogy az egyesület névadója, Szilvássy Carola a múlt század elején végigjárta már ezt az afrikai utat.
„Szilvássy Carola az 1902-ben elhunyt Wass Albert unokatestvére volt, és Wass Rachellel – aki szintén unokatestvérük – közösen vállalkoztak arra, hogy 1909-ben felkutassák a sírt. Egy gránitlapot is szerettek volna vinni, de végül ezt később helyeztette el a család” – magyarázta Szebeni Zsuzsa. Hozzátette,
A rendhagyó expedíciót a Székelyek a magasban sportklub és a Sepsi SIC Outland Expedition szervezte. A túra résztvevői 45 nap alatt 16 ezer kilométert tettek meg speciálisan felszerelt autóikkal. Kilenc országon mentek át, Egyiptomból indultak, majd Szudán, Etiópia, Kenya, Tanzánia, Zambia, Zimbabwe, Botswana érintésével jutottak el a Dél-afrikai Köztársaságba. Az expedíció tagjai – Debreczeni László, Demeter László, Szarukán László és Tulit Zsombor –
A vállalkozás két tagja rendelkezik autós expedíciók tapasztalatával, ők már részt vettek többek között a Budapest–Bamako-ralin, az Ázsia Race versenyen, a Saharun–Marokkó-expedíción. A Székelyek a magasban expedíciósorozat két tagja pedig Európa, Ázsia, Afrika, Észak- és Dél- Amerika számos országában megfordult, céljuk egy-egy kontinens legmagasabb hegycsúcsának megmászása volt.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!