Fotó: Legendárium
Hazatért a hétvégén Los Angelesből a Legendárium hétfős csapata, amelynek tagjai megismertették a helyi közönséggel projektjüket, illetve bemutatták a Babba Mária című rajzfilmet.
2017. november 28., 15:412017. november 28., 15:41
2017. november 29., 17:362017. november 29., 17:36
Los Angelesben mutatta be a Székelyföld mondáit és legendáit összegyűjtő projektjét, illetve a Babba Mária című rajzfilmjét a Legendárium hétfős csapata a múlt héten.
„Ken Fountain, a rajzfilmes csapat állandó mentora, a DreamWorks Animation produkciós világcég munkatársa már tavaly javasolta, hogy menjünk a CTN Animation Expo elnevezésű animációs kiállításra Los Angelesbe. A nyáron megnéztük a programjukat, és úgy döntöttünk, hogy jó lenne részt venni az eseményen, ahol gyakorlatilag három nap alatt, reggel kilenctől este tizenegyig képzéseket tartottak” – mondta el a Krónika megkeresésére Fazakas Szabolcs, a Legendárium ötletgazdája, a rajzfilmsorozat képi forgatókönyvírója, operatőre, producere.
Hozzátette, ez főként a kollegáinak volt hasznos, számára főleg azért volt érdekes, mert több producerrel, szakmabelivel ismerkedett meg.
Mint Fazakas Szabolcs kifejtette, az expóval párhuzamosan a Bunyik Entertainment megszervezte a Los Angeles-i Magyar Filmfesztivált, ahol levetítették a csíksomlyói kegyszobor legendáját feldolgozó Babba Mária című rajzfilmet. „Szerintem ez nagy dolognak számít, hogy Los Angelesben székely rajzfilmet vetítenek. Mi a budapesti Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnál pályáztunk, nekik köszönhetjük, hogy bekerült az animációnk a fesztivál programjába” – részletezte a producer.
Mint kifejtette, a főként idősebb generációt megszólító Los Angeles-i Magyar Kulturális Központban, illetve a fiataloknak kialakított Magyar Magtárban is bemutatták a Legendárium projektet és a rajzfilmet. Fazakas Szabolcs arról is beszámolt lapunknak, hogy hamarosan több kritikát kapnak, de akik látták a rajzfilmet, azt kérdezték, hogy miért nem népszerűsítik intenzívebben Los Angelesben. „Erre azt válaszoltam, hogy most készül a rajzfilmsorozat, és elsősorban az a lényeg, hogy ez meglegyen.
– fogalmazott az ötletgazda.
Hozzátette, az expón egy amerikai egyetemi animációs tanárral beszélgetett, aki nagyon meglepődött, hogy Erdélyből is érkezett egy csapat, hiszen itt főleg amerikai szakemberek találkoznak. Fazakas Szabolcs szerint a projektjük azért különleges, mert a legendák adottak, és erre felfűztek egy termékcsaládot, míg Amerikában fordítva van, elkészítik a rajzfilmet és utána építik rá a termékcsaládot.
A tervek szerint a Los Angeles-i filmfesztiválra jövőre is megyünk, ha nem jutunk el személyesen, a rajzfilmünket biztos levetítik” – magyarázta Fazakas Szabolcs.
A gyermekközönség nagy kedvencei
A Székelyföldi Legendárium 2008-ban indult civil kezdeményezésként, azzal a céllal, hogy összegyűjtse, és a gyerekek számára szerethető módon adja át a Székelyföld szellemi kulturális örökségét, ma is közszájon forgó mondáit és legendáit. Elsőként 156 székely mondát és legendát tartalmazó térképet készítettek. A kezdeményezés sikerét látva legendagyűjteményt, hangoskönyveket, színezőt és különféle játékokat terveztek, végül 2012-ben elindították az első székelyföldi rajzfilmstúdiót.
Eddig több rajzfilmjük jelent meg: A Likaskő (közönségdíj, kecskeméti KAFF Nemzetközi Animációs Fesztivál), a Rétyi Nyír mondája, a Csíksomlyói kegyszobor legendája és a gyergyói Táltos Asszony is elnyerte a legfiatalabb, egyben legkritikusabb közönség tetszését. A Legendárium csapata a rajzfilmekhez a valós helyszíneket bemutató, ismeretterjesztő kisfilmeket is készített, ezeket is bemutatják ingyenes vetítéseiken.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!