Történelmi utazás. A verseny tavalyi kiadását a Dragonii Negri (Fekete Sárkányok) nevű csapat nyerte
Fotó: Facebook/Problema Solvenda Romania
Közösségépítő szerepe van a Problema Solvenda Romania történelmi témájú esetmegoldó versenynek, amely a tapasztalatok alapján közelebb hozza egymáshoz a román és magyar diákokat. Likker Zsuzsanna projektvezető a középiskolásokat megszólító megmérettetés céljáról, szakaszairól beszélt a Krónikának.
2019. február 20., 18:422019. február 20., 18:42
A Problema Solvenda Romania elnevezésű verseny fő célja újragondolni a történelmet, kiaknázni a „mi lett volna ha” lehetőségeket – mondta el lapunknak Likker Zsuzsanna projektvezető. A történelmi témájú csapatverseny szervezői szeretnék, hogy egyrészt a fiatalok már középiskolás korban megismerjék a problémamegoldás hivatalos módszertani hátterét, másrészt
Mindezt úgy, hogy történelmi személyiségek helyzetébe képzelhetik magukat és ezáltal átírhatják a múltat. „A verseny során a diákok több képességet és készséget fejlesztenek, amelyeket a hétköznapokban is fel tudnak használni és kamatoztatni. Ilyen a problémamegoldó képesség, az előadástechnika, retorikai- és beszédkészség, illetve fejlődik a kooperációra való hajlamuk, kreativitásuk is. A megmérettetés felkészülési ideje alatt megtanulnak a tényekre koncentrálni, mérlegelni és valós helyzeteket, megoldásokat elemezni szempontrendszerek alapján” – részletezte a projektvezető.
A kolozsvári Mathias Corvinus Collegium (MCC) és a budapesti Case Solvers közös szervezésű, romániai középiskolás diákokat megszólító problémamegoldó versenye három szakaszból áll: online forduló, elődöntő, döntő. Az online fordulóban a csapatok logikai kérdéseket és esszéírási feladatokat kapnak. Az elődöntőben és döntőben viszont már egy előre meghatározott történelmi esetet kell feldolgozniuk az elsajátított tudásukra alapozva. Erre 72 óra áll rendelkezésükre, majd a végleges prezentációt szakmai zsűri előtt mutatják be.
„A verseny negyedik kiadását szervezzük, és az elmúlt három év tapasztalata azt mutatja, hogy az elődöntő alkalmával, amikor a legjobb kilenc csapat találkozik, nagyon nagy érdeklődést mutatnak egymás iránt. Annak ellenére, hogy konkurens helyzetben állnak, sokat beszélgetnek, kíváncsiak egymás tapasztalataira. A román és magyar anyanyelvű diákok egy közösséget alkotnak, és az egész napot csapatként élik meg” – mutatott rá Likker Zsuzsanna. Hozzátette, a verseny tematikája már egyértelműen közelebb hozza a tanulókat egymáshoz, hiszen hasonló érdeklődési kört feltételez a jelentkezés. A személyes találkozáskor viszont egyértelműen látszik, hogy a különböző anyanyelvű és különböző helyekről érkező csapatok összekovácsolódnak. Kifejtette, azok a diákok, akik már részt vettek a Problema Solvenda Romania valamelyik kiadásán, keresni szokták az ismerős arcokat, és nem csak a jelen tapasztalatokat osztják meg egymással, hanem az emlékeket is felelevenítik.
A versenyre háromfős csapatok jelentkezhetnek február 24-ig a http://problemasolvenda.com/ro/hu/ oldalon. A szervezők felhívják a figyelmet arra, hogy
Február 25. és március 10. között zajlik az online felkészülési időszak, a honlapon található videók segítségével. Március 11–16. között lesz az online forduló, innen kerül ki a kilenc legjobb csapat, akik továbbjutnak az elődöntőbe. Április 2-án az elődöntőbe jutott csapatok megkapják a megoldandó esetet. A verseny elődöntőjét, illetve ezt követően az országos döntőt április 6-án rendezik meg Kolozsváron, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemen. E két forduló során tolmács fordítja majd magyar nyelvről román nyelvre, és fordítva az elhangzottakat.
Likker Zsuzsanna arról is beszámolt, hogy az online fordulón az értékeléshez javítókulcs áll a rendelkezésükre. Ezzel szemben az elődöntőben és döntőben szakmai zsűri értékeli a prezentációkat.
akik többek között figyelik a prezentáció- és előadástechnikát, a logikus érvrendszer kidolgozottságát, továbbá azt, hogy a csapatok hogyan használták fel a problémamegoldó eszközöket (SWOT, opciófa stb.). A esetmegoldások bemutatása után a csapatok kérdéseket kapnak a szakemberek részéről, így az azokra adott válaszok is beszámítanak az összpontszám értékébe.
Az első három helyezett csapat nyereménye minden évben gazdag könyvcsomagból és a támogatók által összeállított értékes ajándékcsomagból áll. Az első helyen végző diákok és kísérőtanáruk továbbá részt vehetnek egy hétvégi budapesti kiránduláson.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
Egyre több helyen bukkan fel a Bulgáriában megszökött állítólagos fekete párduc: Székelyföldtől a Partiumig szinte nincs olyan közintézmény, állami hivatal, magánvállalat vagy közület, amelyik ne posztolt volna a vadállatot ábrázoló mémet.
Vizuálisan lenyűgöző, az életről és változásról szóló, mélyen szimbolikus történetet mutat be Kolozsváron a Cirque du Soleil. A világhírű kanadai utazócirkusz jövő év áprilisában érkezik a kincses városba OVO című produkciójának újragondolt változatával.
Utcazene-fesztivált tartanak július 11. és 13. között Szatmárnémetiben. A partiumi város egyik legnépszerűbb kulturális eseménye nemcsak zenei csemegékkel, hanem látványos utcai produkciókkal és pezsgő fesztiválhangulattal várja a közönséget.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
szóljon hozzá!