Fotó: Facebook
Valósággal megrohamozták a romániai állategészségügyi patikákat egy koronavírus elleni „csodagyógyszerről” szóló álhír áldozatai: sok helyen elfogyott az ivermectin nevű hatóanyagot tartalmazó, állatok parazitafertőzéseit kezelő készítmény, miután a közösségi oldalakon elterjedt, hogy hatékony a Covid-19 ellen. Immár az országos állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóságnak is figyelmeztetést kellett kiadnia, miszerint a gyógyszer súlyos hatással lehet az emberi szervezetre.
2021. január 27., 14:072021. január 27., 14:07
2021. január 27., 14:112021. január 27., 14:11
Hirtelen kifogyott az ivermectin-készlet sok állatgyógyszertárból, miután a közösségi médiában elterjedt a hír, hogy a kutyák és macskák számára felírható orvosság megöli a Covid-19 vírust.
A történtek láttán egyre több állatorvos intette óvatosságra a lakosságot: arra figyelmeztettek, hogy tudományosan nincs bizonyítva a gyógyszer hatékonysága, ráadásul veszélyes lehet az emberre.
Aurelian Ștefan állatorvos a Digi24-nek elmondta, hogy több telefonhívást is kapott a gyógyszerrel kapcsolatban. Kifejtette, az orvosságot a paraziták által okozott problémákra alkalmazzák, de semmiképpen sem javasolják, hogy valaki egy esetleges Covid-fertőzést kezeljen vele. Arra a kérdésre, hogy kiadna-e egy ilyen gyógyszert, ha valaki kérné, Ștefan határozott nemmel válaszolt. „Kizárt! Az állatorvosok semmilyen esetben sem írnak fel ilyet, azt hiszem, ez egy hisztéria, amely megmutatja, milyen védtelenek vagyunk az álhírekkel szemben. Nem hiszem, hogy kollégáim engedni fognak az emberek nyomásának” – jelentette ki a szakember.
Időközben a közösségi médiában is számos állatorvos cáfolta azt az információt, hogy az ivermectinnek csodálatos hatásai lennének a Covid-19 kezelésében. A fővárosban dolgozó Ovidiu Roşu egyike azoknak az orvosoknak, akik gyorsan reagáltak a hamis információkra a Facebookon. Emlékeztetett, hogy az ivermectin valójában parazitaellenes szer, amelyet szigorúan állatok esetében használnak. Ovidiu Roşu felhívta a figyelmet arra is, hogy az állatorvos nem nem írhat fel gyógyszereket embereknek, nem kezelheti őket.
A kolozsvári szakember hangsúlyozta, hogy az ivermectin a belső és külső paraziták, például a kullancsok, a tetvek és a rüh leküzdésében hatékony. Ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy az emberi test számára a Covid-19 fertőzés elkerülésének egyetlen módja az oltás marad.
Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Az álhír okozta tömeghisztéria láttán szerdán az országos állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság (ANSVSA) is közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozzák, hogy
Ugyanakkor hozzáteszik, hogy zajlanak olyan kutatások az Európai Unióban, amelyek az ivermectin emberi szervezetre gyakorolt hatásait vizsgálják, ám ezek még folyamatban vannak, és csak a majdani eredmények ismeretében derül ki, hogy lehet-e engedélyeztetni a hatóanyag emberi használatát. Jelenleg azonban ez tilos.
Az ANSVSA az ügy kapcsán figyelmeztetett, hogy állatorvosok nem írhatnak fel gyógyszereket embereknek, az állatok kezelésére engedélyezett orvosságok pedig nem alkalmasak emberi használatra. Az ivermectint csak állatorvos által felírt recept alapján lehet kiadni, miután egy szakember úgy ítélte meg, hogy az általa megvizsgált állatnak erre van szüksége.
Egyébként nem csupán Romániában, hanem a világ számos pontján problémát okoz az álhír terjedése: megbízhatatlan forrásokból terjedő videókban beszélnek a gyógyszer csodatévő erejéről. Jelenleg dél-amerikai országokban okoz hatalmas problémát, ahol az emberek a feketepiacról próbálják beszerezni a csodaszernek vélt gyógyszert.
Eközben több fejlett ország egészségügyi szerve is hivatalos álláspontot fogalmazott meg a gyógyszerrel kapcsolatban, mint például az Egyesült Államokban az Országos Egészségügyi Intézet vagy éppen Magyarországon az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (az anyaországban decemberben okozott problémát az álhír), amelyek kiemelten felhívták a figyelmet arra, hogy a jelenlegi ismeretek alapján senkinek nem javasolják az eredeti javallattól eltérő alkalmazást. Az ivermectin Covid-19 elleni hatékonyságát jelenleg is több, párhuzamosan folyó kutatás keretein belül próbálják bizonyítani vagy éppen cáfolni.
Azonosította és megbírságolta a közlekedés-rendészet azt a Iași megyei fiatalt, aki szilveszterkor koporsót kötött az autója után, és azzal furikázta a barátait. Mindezt egy TikTok-kihívás alapján.
Január 4-én kora este a Hold elfedi a Szaturnusz bolygót. Térségünkből legközelebb 2036-ban lesz látható hasonló égi jelenség.
Öt napot élt túl az oroszlánoktól hemzsegő zimbabwei nemzeti parkban egy hétéves kisfiú – számolt be pénteken a nemzetközi sajtó.
A svájci konyha közkedvelt fogása a sajttal töltött krumpli, sertéssülttel kiegészítve pedig fenomenális ételt tehetünk az asztalra.
Sikeres évet zárt, rekordszámú résztvevővel szervezte meg teljesítménytúráit az Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) kolozsvári tagszervezete Kismihály Boglárka irodavezető szerint.
Életbe lépett az Európai Unió új irányelve, miszerint az új mobiltelefonoknak és más kis és közepes méretű hordozható elektronikus eszközöknek egységes töltőt kell biztosítani.
Már 2025-öt írnak egy kicsiny csendes-óceáni szigeten, Kiritimatin, más néven a Karácsony-szigeten. Beköszöntött az új év Új-Zélandon is.
Ünnepi előkészületekkor sokan hajlamosak a szükségesnél több fogást vagy nagyobb mennyiségű ételt, süteményt készíteni, mindez rendszerint nem fogy el karácsonykor. Okos-Rigó Dóra kolozsvári dietetikussal azt jártuk körül, hogyan tároljuk a maradékokat.
Rendkívül egyszerű olaszországi recepttel jelentkezik Ízek a világ körül című sorozatunk. A szalámis tésztához csak néhány könnyen beszerezhető alapanyag kell.
Az előző évekhez képest a 2025-ös év kissé szegényesebbnek ígérkezik a koncertekre vágyó erdélyiek, romániaiak számára.
szóljon hozzá!