Fotó: Facebook
Valósággal megrohamozták a romániai állategészségügyi patikákat egy koronavírus elleni „csodagyógyszerről” szóló álhír áldozatai: sok helyen elfogyott az ivermectin nevű hatóanyagot tartalmazó, állatok parazitafertőzéseit kezelő készítmény, miután a közösségi oldalakon elterjedt, hogy hatékony a Covid-19 ellen. Immár az országos állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóságnak is figyelmeztetést kellett kiadnia, miszerint a gyógyszer súlyos hatással lehet az emberi szervezetre.
2021. január 27., 14:072021. január 27., 14:07
2021. január 27., 14:112021. január 27., 14:11
Hirtelen kifogyott az ivermectin-készlet sok állatgyógyszertárból, miután a közösségi médiában elterjedt a hír, hogy a kutyák és macskák számára felírható orvosság megöli a Covid-19 vírust.
A történtek láttán egyre több állatorvos intette óvatosságra a lakosságot: arra figyelmeztettek, hogy tudományosan nincs bizonyítva a gyógyszer hatékonysága, ráadásul veszélyes lehet az emberre.
Aurelian Ștefan állatorvos a Digi24-nek elmondta, hogy több telefonhívást is kapott a gyógyszerrel kapcsolatban. Kifejtette, az orvosságot a paraziták által okozott problémákra alkalmazzák, de semmiképpen sem javasolják, hogy valaki egy esetleges Covid-fertőzést kezeljen vele. Arra a kérdésre, hogy kiadna-e egy ilyen gyógyszert, ha valaki kérné, Ștefan határozott nemmel válaszolt. „Kizárt! Az állatorvosok semmilyen esetben sem írnak fel ilyet, azt hiszem, ez egy hisztéria, amely megmutatja, milyen védtelenek vagyunk az álhírekkel szemben. Nem hiszem, hogy kollégáim engedni fognak az emberek nyomásának” – jelentette ki a szakember.
Időközben a közösségi médiában is számos állatorvos cáfolta azt az információt, hogy az ivermectinnek csodálatos hatásai lennének a Covid-19 kezelésében. A fővárosban dolgozó Ovidiu Roşu egyike azoknak az orvosoknak, akik gyorsan reagáltak a hamis információkra a Facebookon. Emlékeztetett, hogy az ivermectin valójában parazitaellenes szer, amelyet szigorúan állatok esetében használnak. Ovidiu Roşu felhívta a figyelmet arra is, hogy az állatorvos nem nem írhat fel gyógyszereket embereknek, nem kezelheti őket.
A kolozsvári szakember hangsúlyozta, hogy az ivermectin a belső és külső paraziták, például a kullancsok, a tetvek és a rüh leküzdésében hatékony. Ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy az emberi test számára a Covid-19 fertőzés elkerülésének egyetlen módja az oltás marad.
Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Az álhír okozta tömeghisztéria láttán szerdán az országos állat-egészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság (ANSVSA) is közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozzák, hogy
Ugyanakkor hozzáteszik, hogy zajlanak olyan kutatások az Európai Unióban, amelyek az ivermectin emberi szervezetre gyakorolt hatásait vizsgálják, ám ezek még folyamatban vannak, és csak a majdani eredmények ismeretében derül ki, hogy lehet-e engedélyeztetni a hatóanyag emberi használatát. Jelenleg azonban ez tilos.
Az ANSVSA az ügy kapcsán figyelmeztetett, hogy állatorvosok nem írhatnak fel gyógyszereket embereknek, az állatok kezelésére engedélyezett orvosságok pedig nem alkalmasak emberi használatra. Az ivermectint csak állatorvos által felírt recept alapján lehet kiadni, miután egy szakember úgy ítélte meg, hogy az általa megvizsgált állatnak erre van szüksége.
Egyébként nem csupán Romániában, hanem a világ számos pontján problémát okoz az álhír terjedése: megbízhatatlan forrásokból terjedő videókban beszélnek a gyógyszer csodatévő erejéről. Jelenleg dél-amerikai országokban okoz hatalmas problémát, ahol az emberek a feketepiacról próbálják beszerezni a csodaszernek vélt gyógyszert.
Eközben több fejlett ország egészségügyi szerve is hivatalos álláspontot fogalmazott meg a gyógyszerrel kapcsolatban, mint például az Egyesült Államokban az Országos Egészségügyi Intézet vagy éppen Magyarországon az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (az anyaországban decemberben okozott problémát az álhír), amelyek kiemelten felhívták a figyelmet arra, hogy a jelenlegi ismeretek alapján senkinek nem javasolják az eredeti javallattól eltérő alkalmazást. Az ivermectin Covid-19 elleni hatékonyságát jelenleg is több, párhuzamosan folyó kutatás keretein belül próbálják bizonyítani vagy éppen cáfolni.
Megalakulásának 25. évfordulóját ünnepli éppen ma, október 23-án az Ismerős Arcok, amely jubileumi turnéja keretében Erdélybe is ellátogat.
Az okostelefonok globális kiszállítása 4 százalékkal, 316,1 millióra nőtt az idei harmadik negyedévben a tavalyi azonos időszakkal összevetve.
Bereczki Zoltán a Duna Tv Csináljuk a fesztivált! című népszerű show-műsorának új ítésze. További újdonság, hogy négytagú zsűri értékeli a versenydalokat a stúdióban ülő közönséggel – jelentette be csütörtökön az MTVA.
Négy európai ország rendőrei felszámoltak egy kábítószer-kereskedő bűnszervezetet, amelyik több millió tablettát csempészett a skandináv országokba – közölte pénteken az Európai Unió Büntető Igazságügyi Együttműködési Ügynöksége, az Eurojust.
Keményen nekiment Donald Trump volt amerikai elnök, jelenlegi republikánius elnökjelölt a The Apprentice – A Trump-sztori című, a kampány finisében mozikba kerülő film stábjának az őt lejárató jelenetek miatt.
Betiltotta a turisták szervezett éjjeli sörtúráit (pub crawls) a prágai önkormányzat.
Szeptember-októberben figyelhető meg az erdőkben a szarvasbőgés, amely a szarvasok párzási időszakában zajlik.
Egy hét szabadsággal indulhat az új év a közalkalmazottak és a hivatalos munkaszüneti napokhoz igazodó magánvállalkozások dolgozói számára, ha elfogadják a 2025-re vonatkozó pluszszabadnapokat.
A romániaiaknak mindössze 4 százaléka tartja az éghajlatváltozást napjaink legfontosabb kérdésének, szemben a megélhetési költségek és az infláció miatti aggodalmakkal, amelyeket a válaszadók 62 százaléka említett.
Csütörtök este Kelet-Közép-Európában is látható volt a sarki fény, egyáltalán nem számít ritkaságnak a térségünkben. Az viszont különlegesség, hogy az október 10-i aurora borealis negyedórán át szabad szemmel is látható volt.
szóljon hozzá!