Várakozás. A sáromberki egyes számú fészekben hamarosan várható a gólyafiókák kikelése
Fotó: milvus.ro
A nagy járműforgalom megszűnésének, legalábbis jelentős mértékű csökkenésnek köszönhetően valamivel jobb lett a madarak életkörülménye – állapította meg Szabó D. Zoltán ornitológus. A Milvus Csoport munkatársa a webkamerával felszerelt gólyafészkekről, a madárfiókák fészekelhagyási szokásáról is beszélt lapunknak.
2020. május 09., 17:362020. május 09., 17:36
Felszusszanást jelenthet a lecsökkent forgalom a városokban költő madarak számára – magyarázta a Krónika érdeklődésére Szabó D. Zoltán ornitológus. A Milvus Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársa emlékeztetett, hogy korábban több kísérletben is bebizonyították: a közutak, autópályák, a városi forgalom zaja kellemetlen hatással van a madarak életére.
„A zaj miatt a madarak nem hallják olyan jól egymást, pedig a madáréneknek igen fontos szerepe van a párválasztásban, a territórium védelmezésben. Szintén érdekes, hogy a riasztó hangokat sem hallják meg annyira jól. A madaraknál a fajok között is működnek univerzális riasztóhangok, ha közeledik valamilyen ragadozó madár az égből vagy a földről, akkor nem tudják egymást annyira hatékonyan figyelmeztetni” – részletezte a biológus.
Hozzátette, a járványügyi korlátások miatt a nagy autóforgalom megszűnt, vagy legalábbis jelentős mértékben csökkent, így valamivel jobb lett a madarak életkörülménye. Rámutatott, nem végeztek erre vonatkozó konkrét vizsgálatot, mivel ahhoz előzetes, erre a célra gyűjtött adatok kellenének, de az előzményeket tekintve szerinte főként a városokban élő madarakra pozitív hatással van a jelenlegi helyzet.
„Több pozitív, bátorító, biztató visszajelzést kaptunk, és az embereknek sikerélményük volt. A tudatosító, nevelő munkát így próbáljuk folytatni. Most nem tudunk eseményeket szervezni, így ilyen úton próbáljuk ösztönözni az embereket, hogy figyeljenek a madarakra” – fogalmazott az ornitológus.
Szabó D. Zoltán szerint fontos odafigyelni a madarakra
Fotó: Gazda Árpád
Mint arról korábban írtunk, az applikációt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) fejlesztette ki, a Milvus Csoport pedig ezt teljesen adaptálta Romániára. Jelenleg nem tartalmazza az összes romániai madárfajt, 157 közönséges hazai faj azonosításához nyújt segítséget, de a tervek szerint ezt év végéig kibővítik.
Szintén a természethez visznek közelebb a webkamerás felvételek, amelyek a Sáromberkén fészkelő gólyák életébe nyújtanak betekintést.
– magyarázta a biológus. Hozzátette, egy hónapos kotlási idő után kelnek ki a fiókák, és még további másfél hónap kell, amíg kirepülnek a fészekből. Június közepe-vége körül elkezdik otthagyni a fészket, de még vissza-visszatérnek. A madarász emlékeztetett, a gólyagyűrűzés június közepén szokott lenni, a fiókák akkor a legmegfelelőbb korúak, és abban az időszakban a legbiztonságosabb gyűrűzni.
A Milvus munkatársa, akárcsak a Magyar Madártani Egyesület felhívta a figyelmet arra, hogy hamarosan kezdődik a madárfiókák tömeges fészekelhagyási szezonja. A kis és közepes testű madárfajokra általánosan jellemző, hogy fiókáik a teljes röpképesség elérése előtt elhagyják a fészket, és a környék sűrű aljnövényzetében bujkálva hívják magukhoz etető szüleiket. A látszat ellenére azonban ezek a fiatalok nem árvák, a táplálékot kereső szüleik valahol a közelben vannak, ezért szükségtelen hazavinni őket – mondták a szakemberek. Szabó D. Zoltán ugyanakkor azt is hozzátette, hogy nem ajánlott meg sem fogni ezeket a kis madarakat, ugyanis az emlős ragadozók, például a macskák, ezt megérzik. Rámutatott, egyébként a madaraknak nincs jellegzetes szaguk, viszont a kezünk által otthagyott szagról tájékozódva megfoghatják a kisebb egyedeket a ragadozók.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
szóljon hozzá!