Fotó: Pixabay.com
A politikai korrektség (PC) mozgalma az európaitól nagyon eltérő és távoli, amerikai kulturális környezetből nőtte ki magát, ezért van az, hogy sokak számára nehéz vele azonosulni – hangzott el azon az online beszélgetésen, amelyen magyarországi nyelvész és politológus járta körül többek között a PC kettős megítélését, a „verbális higiénia” társadalmi jelentőségét.
2021. január 11., 10:212021. január 11., 10:21
A nyelvhasználat és a politika kölcsönhatásáról, a „verbális higiénia” társadalmi jelentőségéről, a szólásszabadság határairól és a politikai korrektség (PC) kettős megítéléséről szóló, online vitaestet rendezett a magyarországi Eötvös Csoport. A felmerülő témákat és álláspontokat Barát Erzsébet nyelvész, a Szegedi Tudományegyetem oktatója és Pál Gábor politológus, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának oktatója elemezte.
Leszűkítve a magyar közbeszéd kereteire, a szakemberek így határozták meg a politikai korrektséget: kisebbségi csoportokkal szemben sértő, kirekesztő, sztereotípiákat alkalmazó megnyilvánulások mellőzése, kiküszöbölése. A gyűlöletbeszéd ellentéte, azaz inkluzív megnevezések használata. Arra a kérdésre, hogy miért osztja meg ennyire a magyar közvéleményt a politikai korrektség, Pál Gábor a jelenség amerikai eredetét hozta fel magyarázatként. Elmondása szerint a PC-mozgalom egy,
Mint elhangzott, negatív megítélése ellenére a PC mégis olyan fogalom, jelenség, amivel szükséges foglalkozni. Jelentősége annak tudható be, hogy a beszéd, főként a nyilvános megszólalások társadalmi és politikai következményeket vonnak maguk után. A nyelv nemcsak leírja, hanem alakítja is valóságot, például a különböző társadalmi csoportok identitását és annak széles körű megítélését. Ilyen értelemben tehát a politikai korrektség elvei az egyenlő közéleti viszonyok kialakítására törekszenek.
Barát Erzsébet felhívta a figyelmet arra, hogy
A nyelvész kitért olyan sajátos esetekre is, amikor nem számít stigmatizálásnak vagy diszkriminációnak adott kifejezések használata. Példaként az ironizálást és a szó szerinti idézést hozta fel. Természetesen arról is szó esett, hogy miért lehet akár ideológiai terrorként is értelmezni a politikai korrektséget. Pál Gábor elmondása szerint ez akkor történik meg, ha a fogalmat tévesen a cenzúrával azonosítjuk. A politológus verbális higiéniaként definiálta a politikai korrektséget, ami a verbális agresszió, a „szavakkal történő verés” elkerülését jelenti, és civilizáltabb kommunikációt eredményez.
A vitaest alatt többször felmerült a kérdés, hogy a politikai korrektség paraméterei korlátozzák-e a szólásszabadságot, a szabad véleménynyilvánítást. A szakértők a PC-t egyfajta önszabályozásként határozták meg, ami azt javasolja az embereknek, hogy mielőtt „beszólnának”, bántó megjegyzéseket tennének egy személyre vagy társadalmi csoportra, gondolkodjanak el azon, hogy egyáltalán érdemes-e megszólalniuk. Többek közt arra a konklúzióra jutottak,
A beszélgetés résztvevői szerint sokaknak magával a „politikai korrektség” kifejezéssel van problémájuk, nem magával a fogalom jelentésével. A szó a mások iránt érzett és kimutatott empátiát, illetve tiszteletet jelenti, ami az emberek alapvető egymáshoz való viszonyulási módja kellene hogy legyen. „Az egyenlő bánásmód pedig mindenkinek jár nemzetiségtől, rassztól, nemtől, ideológiai meggyőződéstől függetlenül” – hangzott el a beszélgetésen.
Joldes Xénia
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
Magyar színházi alkotók kapták a legfontosabb elismeréseket a vasárnap este zárult, 31. nagybányai ATELIER fesztiválon.
szóljon hozzá!