A 19. században épült berenczei Kováts kúria a Szatmár megyei Sándorhomok környékének legkülönlegesebb épülete
Fotó: Facebook/Sándorhomoki Kováts Kúria
Nyílt napot tartanak a Szatmár megyei Sándorhomokon található Berenczei Kováts-kúriában. A Homoki equinox elnevezésű rendezvényen az érdeklődők nemcsak a kúria történetével ismerkedhetnek meg, hanem változatos programokon is részt vehetnek – mondta el a Krónikának Gönczy Tamás szervező.
2022. szeptember 23., 13:122022. szeptember 23., 13:12
Népszerűsíteni szeretnék az épített örökséget, és életet lehelni a környék legkülönlegesebb épülete, a Szatmár megyei Sándorhomokon található Berenczei Kováts-kúria falai közé, amely egy-egy nap kivételével egész évben zárva tartja a kapuit – mondta el a Krónikának a hétvégi nyílt nap szervezője, Gönczy Tamás. Szombaton tartják a Homoki equinox elnevezésű eseményt, amely változatos programokat kínál a közönségnek.
A Szatmár megye északi részén található Sándorhomokon a 19. században épült a református templom jobb oldalán, a nagy park közepén a Berenczei Kováts-kúria, amelyet Kováts Eduárd építtetett – mondta érdeklődésünkre az esemény szervezője. Kifejtette, az épület egyhektáros udvar közepén helyezkedik el, alapterülete 750 négyzetméter.
Fotó: Facebook/Sándorhomoki Kováts Kúria
A kúriában három szalon volt berendezve: az úgynevezett sárga, kék és piros szalon. A férfiak és nők az ebéd utáni kávét külön szobákban fogyasztották el, a szalonok fontos beszélgetések, kártyázás helyszínei voltak. Berenczei Kováts Eduárd igazi kultúrember volt, hatalmas könyvtárából több ezer kötetet ajándékozott a katolikus püspökségnek.
Kováts Eduárd az 1860-as években a régi kúria helyén újat építtetett a kor egyik leghíresebb építészével, Ybl Miklóssal, aki az építkezés ideje alatt a család vendége volt. Mivel a kúria az idő múlásával kicsinek bizonyult, a már meglévő épületet 1912-ben két új szárnnyal és egy toronnyal bővítették ki. Végső formáját az átalakított teraszos feljáróval és a hátsó lépcsővel 1923-ban nyerte el. A kúria klasszicista stílusban épült, ami abban a korban közkedvelt és jellemző építészeti stílus volt. Az épületben külön dolgozószoba nyílt a külső folyosóról, az egyetlen, amely padlóval rendelkezett, hogy súrolni lehessen. Ide bárki a faluból vagy a személyzet közül, akár az istállóból is, bejöhetett. Kováts Eduárd innen irányította a gazdaságot, itt bárkit fogadott, aki gondjával hozzá fordult.
Fotó: Facebook/Sándorhomoki Kováts Kúria
A család tulajdonában 1949. március 3-ig állt a kúria, az ott lakókat kilakoltatták, az épületet államosították. Eleinte határőrállomásként használták, mivel a település a magyar, román, ukrán hármashatár mellett fekszik. Később fogdaként funkcionált, majd óvodának, iskolának adott otthont. Az épület az 1990-es évek közepén visszakerült a család tulajdonába. Beleegyezésükkel kilenc évig még itt működött a magyar iskola.
A kúria jelenleg is felújításra vár, az épület belső része mai napig az iskola nyomait őrzi. Jelenleg az épület üresen áll, időnként kisebb rendezvényeknek ad otthont. Megtekinthető egy kiállítás az épület történetéről, valamint kisebb installációk. „Mivel az ingatlan családi tulajdonban van, legtöbbször csak a család látogatja. Egy-egy nyílt nap alkalmával, igyekszünk kivételt tenni és élettel megtölteni. Szélesebb körrel megismertetni nem csupán a kúriát, hanem annak történetét is, hiszen ez egy darabkája múltunknak, örökségünknek” – tette hozzá Gönczy Tamás.
Bogrács és tábortűz
Fotó: Facebook/Sándorhomoki Kováts Kúria
A felfedezésre éhezők beleshetnek a kúria szobáiba, feltérképezhetik az évszázados épület zeg-zugait, egykori élettereit. Idén először ad otthont a kúria kortárs művészeti kiállításnak: Mitroi Tímea és Valer Sasu alkotásait tekinthetik meg a látogatók. A kiállítás mellett a falak közé költözik egy ízlésesen kialakított fotósarok is, ahol egy-egy fényképet készíthetnek emlékbe az érdeklődők.
Újdonságnak számít a töklámpásfaragás is, mely során mindenki szabadjára engedheti a kreativitását. A szobákon áthaladva egyedi térinstallációk fogadják a közönséget. A hátsó kertben tollaslabdázni és focizni lehet. A szervezők a kulináris élvezetek jegyében egy tál betyáros berenczei bográcsra is vendégül látják a rendezvényre érkezőket. Az est leszálltával tábortüzet raknak. Gönczy Tamás azt mondta, az érdeklődők kövessék figyelemmel a kúria Facebook-oldalát, mivel a jövőben terveznek még hasonló jellegű eseményeket.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!