Gondozójuknak is nehezen sikerül megközelíteni a félénk állatokat a nyárádszentsimoni menhelyen
Fotó: Szucher Ervin
Egyre több vándormadár marad itthon a téli időszakra, az egyedek nagy része egészségi okok miatt nem repül el melegebb országokba. A Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület nyárádszentsimoni menhelyén idén is négy gólyát etetnek és részesítenek állatorvosi ellátásban – mondták el lapunknak az egyesület munkatársai.
2021. december 12., 15:022021. december 12., 15:02
A tavaly télen kilenc, az idén eddig négy gólya került a nyárádszentsimoni madármenhelyre. A székelyföldi kis faluban telelő gólyák egészen jól alkalmazkodtak az időjárási viszontagságokhoz. Ebben a madárvédelemmel és -kutatással foglalkozó marosvásárhelyi Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársai is jelentős szerepet játszottak. Ők voltak azok, akik befogták, gyűrűzték és a Nyárádszereda közelében kialakított menhelyükre szállították a Székelyföldön rekedt madarakat.
Az Erdélyben maradt gólyák között vannak egészséges példányok is, a madarászok véleménye szerint az aránylag kellemes őszi napok tartották őket vissza. A Milvus Csoport munkatársa, Vízi Júlia elmondta, hogy számos telefonos bejelentést kapnak, amelyben a lakók a mezőn maradt gólyák jelenlétéről értesítik őket. A befogott gólyák állatorvosi ellátásáról, több hónapos gondozásáról, etetéséről szintén a Milvus gondoskodik.
Szabó Imre Tibor nyárádszentsimoni lakos 2006-ban vállalta el az állatgondozást. Egy életen át bútorasztalosként dolgozott a mintegy tíz kilométerre fekvő Nyárádszeredában. Amikor a madárvédők megkeresték ajánlatukkal, gondolt egy merészet, és otthagyta a Nyárád szövetkezetet. Mint mondja, így legalább nem kell naponta ingáznia, és az állatgondozás mellett lényegesen több időt tölthet saját gazdaságában.
„A lényeg, hogy minél kevesebbet tartózkodjak közöttük. Elvégre vadállatok, és nem túl barátságosak az emberrel. Egyrészt félnek, másrészt, ha veszélyben érzik magukat, a csőrükkel képesek komoly sebet ejteni rajtad” – magyarázza a gondozójuk. Ezért óvatosságra int, amikor belépünk a tágas madárlakra. A négy nagyobb példány és a valószínűleg idén született kisebb madár nem zavartatja magát, nagyjából egymással és a táplálék elfogyasztásával van elfoglalva. Egy-két méternél Imre bácsinak sem sikerül megközelítenie őket. A gólyákat nem csak bentről, a kerítésen kívülről sem közelítették sokan. Szerencsére az idén a medve sem látogatta a menhelyet, a környéken felbukkanó néhány példány beérte a kukoricás és a szilvafák dézsmálásával – mondta a gondozó. Hozzátette,
Egyébként nem csak gólyák, hanem egyre több vándormadár, például a sirály és a vadkacsa telel Romániában. A Duna-deltában még december elején is látni kormoránokat, de az erdélyi nagyvárosok folyóiban is sok a sirály meg a vadkacsa. A ornitológusok szerint a madarak azért húzódnak meg az urbánus települések vizeiben, mert itt télen is könnyen jutnak élelemhez.
A madarak a legsérülékenyebbek, hiszen életmódjuk miatt őket érheti legkönnyebben baleset (ablaknak ütköznek, macskák áldozatává válnak, autók ütik el, áramütés éri a középfeszültségű vezetékeken). Legtöbbjüknek lenne esélye a túlélésre, ha idejében eljutna egy megfelelő kezelő központhoz. A legtöbb állatorvos nem rendelkezik a megfelelő felkészültséggel ahhoz, hogy segíthessen a sérült vadállatokon.
A Milvus Csoport vadon élő állatokat segítő rehabilitációs központja már több éve működik Marosvásárhelyen és Nyárádszentsimonban. Az ide bekerült sérült állatokat a Vets4Wild szakemberei szakszerű állatorvosi ellátásban részesítik, majd felépülésük után visszajuttatják a természetbe.
Az állatvédő tevékenységen kívül a Milvus Csoport rendszeresen szervez a madár- és állatvédelemhez kapcsolódó foglalkozásokat óvodás és iskolás korú gyermekek számára is. Az elmúlt másfél évben azonban a világjárvány szinte teljesen ellehetetlenítette az óvodás és iskolás korú gyermekek nyárádszentsimoni kirándulásait.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
szóljon hozzá!