Nép- és világzenei fesztivál

Közel száz autentikus népzenei és világzenei együttes és előadó jelentkezett Magyarországról és a környező magyarlakta területekről a fődíjként egy észak-amerikai turnéval kecsegtető Folkbeats Autentikus Népzenei és Világzenei Tehetségkutatóra.

2011. január 13., 09:252011. január 13., 09:25

A szakmai zsűri január 5-én kihirdette döntését, és kategóriánként 15 zenekart már továbbjuttatott a budapesti Fáklya Klubban februártól májusig zajló élő rendezvénysorozatra. A közönség azonban meghallgathatja az indulókat, és január 15-éig még szavazhat, hogy további 5-5 együttest állítson rajthoz a következő fordulóban.

A fesztiválsorozatot és az autentikus népzenei kategóriát február 5-én a Csík Zenekar és Ferenczi György műsora nyitja meg, a világzenei kategóriát pedig február 12-én a Holdviola előadása vezeti fel. Az esteket többek között vásár és filmklub színesíti, a koncertek után pedig táncházban, partikon szórakozhat a nagyérdemű. A Folkbeats Facebook-profilján jegyeket lehet nyerni a rendezvényekre.
A fesztiválsorozat mind a szemléletmód, mind a fődíj, mind pedig az utógondozás szempontjából egyedülálló a magyarországi tehetségkutatók közt.

Célja, hogy minél hosszabb, sokrétűbb bemutatkozási lehetőséget biztosítson a zenekaroknak, ezáltal erősítve kapcsolatukat közönségükkel. Így segítve őket a szakmailag magas szintű, s egyben önfenntartó, piacképes működéshez. E mellett a szervezők célkitűzései közé tartozik a kulturális gyökerek, hagyományok ápolása, és a magyar kultúra értékeinek hírül vitele határon túl is. Összességében ez a programsorozat alternatívája kíván lenni a kereskedelmi televíziókban elterjedt, „sztárcsináló” tehetségkutató műsoroknak.

A fődíj mindkét kategória győztesének egy minimum kéthetesre tervezett észak-amerikai turné a somerseti (New Jersey állam) Centrum Management Ltd. szervezésében, amely ezen túl többéves menedzsmentszerződést köt a zenekarokkal. A második helyezetteket saját album elkészítésének lehetősége illeti meg. A versenyen további díjak is kiosztásra kerülnek. Továbbá komoly lehetőséget jelent a számos szereplési és megjelenési alkalom, melyek nem érnek véget a győztesek májusi kihirdetésével – a rendezvénysorozat ezután regionális szinten folytatódik majd. A szervezők a kezdeményezést hagyományteremtőnek szánják, s a későbbiekben rendszeresen meg kívánják rendezni azt.

A Folkbeats célkitűzéseinek elismeréseként értelmezhetjük, hogy a magyarországi kulturális élet jelentős szereplői támogatják, és vállalnak szerepet a rendezvénysorozat levezénylésében. Így a tehetségkutató legjelentősebb médiatámogatója a Duna Tv, amely a fesztiválsorozat eseményeit nyomon követi, s az élő rendezvényeket is közvetíti majd. Továbbá a Hagyományok Háza és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszéke is letette névjegyét a kezdeményezés mellett – ők zsűritagokat delegálnak az eseményre, illetve az előbbi különdíjat is felajánlott. A szavazásról és a programokról bővebben a folkbeats.hu oldalon olvashatnak az érdeklődők.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 09., hétfő

Történelmi hitelességgel idézi meg a középkori kézművesek és kereskedők életét az Erdélyi Szabad Karaván

A 14. századi mesterségeket és életformát idézi meg hitelesen az Erdélyi Szabad Karaván elnevezésű középkori újrajátszó csoport, amelynek tagjai nemcsak beöltöznek, hanem valós képet adnak a korabeli műhelyekről.

Történelmi hitelességgel idézi meg a középkori kézművesek és kereskedők életét az Erdélyi Szabad Karaván
2025. június 07., szombat

Kezdettől hitt magában és zenéjében a tizenkét éves Bagossy Brothers Company

Az elődök példáján sok mindent megvalósított az elmúlt 12 évben a gyergyószentmiklósi Bagossy Brothers Company, játszott már minden színpadon, minden idősávban, most pedig arra próbál rájönni, hogyan válhat „örökzöld” együttessé.

Kezdettől hitt magában és zenéjében a tizenkét éves Bagossy Brothers Company
2025. június 06., péntek

Ki írta a Bibliát? Mesterséges intelligenciával kutatják az Ószövetség szövegeinek szerzőit és keletkezési rétegeit

Mesterséges intelligenciával kutatják a Biblia szerzőségét Izraelben, az Ószövetség szövegeinek szerzőit és keletkezési rétegeit – jelentette pénteken a The Times of Israel című angol nyelvű izraeli hírportál.

Ki írta a Bibliát? Mesterséges intelligenciával kutatják az Ószövetség szövegeinek szerzőit és keletkezési rétegeit
2025. június 06., péntek

Ízek a világ körül: afrikai pörkölt

Az afrikai pörkölt egy gyűjtőfogalom, amely többféle afrikai régióból származó, gazdag, húsos egytálételeket takar – hasonló a magyar pörkölthöz abban, hogy lassan főzik, szaftos, és gyakran tálalják valamilyen körettel.

Ízek a világ körül: afrikai pörkölt
Ízek a világ körül: afrikai pörkölt
2025. június 06., péntek

Ízek a világ körül: afrikai pörkölt

2025. június 02., hétfő

Nicușor Dan a román légierő egyik Spartan típusú gépével utazott Vilniusba

Államfőként első külföldi látogatására utazott hétfőn Nicușor Dan, aki a BoardingPass információ szerint egy Alenia C-27J Spartan katonai szállító repülőgéppel kelt útra a Bukaresti Kilencek (B9) csúcstalálkozójára.

Nicușor Dan a román légierő egyik Spartan típusú gépével utazott Vilniusba
2025. május 31., szombat

Mit ne tegyünk soha a csomagtartóba? – Van, amitől ugorhat a jogosítvány vagy az autót is lefoglalhatják

Mutatjuk, mit tilos szállítani személygépkocsink csomagtartójában, és mit kockáztatnak azok, akik fittyet hánynak a szabályokra.

Mit ne tegyünk soha a csomagtartóba? – Van, amitől ugorhat a jogosítvány vagy az autót is lefoglalhatják
2025. május 29., csütörtök

Színes programok az egész családnak a Kolozsvári Majálison

Egész napos programokkal, koncertekkel és színpadi előadásokkal várja a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (KIFOR) az érdeklődőket június 1-én a Kolozsvári Majális ingyenes rendezvényére, a Colina Parkba.

Színes programok az egész családnak a Kolozsvári Majálison
2025. május 28., szerda

Jazzdallamokkal kezdődik a nyár Kolozsváron

Jazzdallamoktól lesz hangos június első hétvégéje Kolozsváron, ugyanis a Hója-erdő melletti Romulus Vuia Néprajzi Park skanzenje ad otthont a Jazz in the Park fesztiválnak.

Jazzdallamokkal kezdődik a nyár Kolozsváron
2025. május 26., hétfő

Mérföldkő a csíksomlyói koncert a Bagossy Brothers Company pályafutásában

Újfajta zenei élménnyel készül meglepni székelyföldi közönségét a Bagossy Brothers Company, amely Csillag az égen című műsorával lép színpadra a csíksomlyói Nyeregben. A produkcióról Tatár Attila, a formáció gitárosa, énekese beszélt a Krónikának.

Mérföldkő a csíksomlyói koncert a Bagossy Brothers Company pályafutásában
2025. május 24., szombat

Közösen népszerűsítik a városi kertészkedést Temesváron és Szegeden

A városi kertészkedést népszerűsítő oktatási és szemléletformáló programot indított a szegedi Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesület a temesvári Szórvány Alapítvánnyal együttműködve, uniós támogatással.

Közösen népszerűsítik a városi kertészkedést Temesváron és Szegeden