A nyáron etetett madarak ősszel nem vonulnak el, a mesterségesen fenntartott táplálékbőség „kikapcsolja” a téli túléléshez nélkülözhetetlen vonulási viselkedést
Fotó: Vajda József/Milvus Group
Egyáltalán ne etessük a vizek partján élő madarakat, és csak a téli hónapokban tápláljuk a kertekben, parkokban lakó énekesmadarakat mivel többet ártunk, mint segítünk, ha nyáron élelmet biztosítunk számukra – hívta fel a figyelmet Marton Attila, a Milvus-csoport madárvédelmi egyesület munkatársa. A szakember megkeresésünkre azt is elmondta, mit tehetünk, ha kirándulások, séták során fészekből kiesett fiókát találunk.
2021. július 17., 10:262021. július 17., 10:26
Nem szükséges etetni a folyók, tavak partján vagy városi környezetben élő vízimadarakat. Etetésük tömegesen sodorja veszélybe és betegíti meg az állatokat, szennyezi a környezetet, rontja a víz minőségét – hívta fel a figyelmet Marton Attila, a marosvásárhelyi székhelyű Milvus-csoport madárvédelmi egyesület munkatársa. A szakember megkeresésünkre azt is elmondta,
Arról is beszélt, hogy mi a teendő, ha fészekből kiesett fiókát találunk a nyári kirándulások, séták során.
Az Erdélyben költő vízimadarak nyáron nemigen kerülnek kapcsolatba az emberrel, mivel eldugott helyeken, nádasban, épületek tetején, kavicszátonyokon költenek, ennek ellenére víz melletti sétáink során találkozhatunk néhány szárcsával, tőkés récével, vízi tyúkkal, sőt sirállyal, hattyúval is. A vízimadarak életmódja és téli túlélési szabályai alapvetően eltérnek a klasszikus, téli etetőket látogató énekesmadarakétól. Ezért etetésük az énekesmadarakéval szemben nem hasznos sem télen, sem nyári időszakban, mert megbetegedésekhez vezet, olyan szárnyrendellenességet eredményez, ami kihat a madár egész életére, ezenkívül a mesterségesen fenntartott táplálékbőség „kikapcsolja” a téli túléléshez nélkülözhetetlen vonulási viselkedést – fejtette ki Marton Attila.
Hozzátette, más veszélyt is rejt a vízpartra kitett táplálék, mivel a vízimadarak nem kényszerülnek arra, hogy az élelemkereséshez elhagyják élőhelyüket, így értelemszerűen a vízbe ürítenek, ami az algák elszaporodásához vezet.
„Ugyancsak inkább ártunk, mint segítünk, ha nyári időszakban énekesmadarakat etetünk. A táplálékkal való ellátást kötelező módon abba kell hagyni, miután a tél lejár, és az első rügyek, rovarok megjelennek” – hívta fel a figyelmet a szakember.
A magevő madárfajok is többnyire gerinctelenekkel táplálják a fiókákat, így állati eredetű fehérjére van szükségük, hogy felnőjenek.
– fejtette ki a madártani egyesület munkatársa. Kérdésünkre, hogy mit tehet a madárszerető ember nyári időszakban, elmondta, fontos, hogy friss ivóvizet és fürdési lehetőséget biztosítsunk kánikula idején az énekesmadarak számára, gyakran tisztítsuk az itatóedényt, ezáltal megakadályozhatjuk a különböző betegségek terjedését. Ezenkívül madárbaráttá tehetjük a kertet, ha odúkat helyezünk ki, ha nem nyírjuk le túl korán a füvet-bokrokat, így fészkelési helyet alakítunk ki számukra.
Nyár közepén repülni tanulnak a fiókák, ilyenkor gyakran találkozhatunk fészekből kiesett vagy szárnyaikat bontogató madarakkal.
– tanácsolta a szakember.
Marton Attila azt a közhiedelmet is cáfolta, hogy nem szerencsés kézbe venni a fiókát, mivel a szülők, ha idegen szagot éreznek, felhagynak a utód etetésével. Elmondta, a madarak csak nagyon szélsőséges esetekben mondanak le a fiókák gondozásáról, ezért, ha látjuk, hogy veszélyes helyen van egy kismadár, bátran feltehetjük egy bokorra vagy fára.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) nemrég szintén felhívta a figyelmet a vízimadarak etetésének veszélyére. Kiemelték, a feleslegesen kiszórt rengeteg táplálék vonzza a patkányokat, segíti szaporodásukat, ami idén különösen nagy problémát jelent a városokban. A nyáron etetett madarak ősszel nem vonulnak el, így az emberek, látva a „sok szegény, éhes”, valójában elkényelmesedett vagy már beteg, röpképtelen madarat, tovább etetik őket.
Az etetőhelyek mesterségesen fenntartott táplálékbázisa közelében évről évre több madár költhet, így nő a nyári kéregetők száma és immáron több madárral kezdődik újra a folyamat – hívták fel a figyelmet a magyarországi szakemberek.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
szóljon hozzá!