Fotó: Videófelvétel
Egy szupermasszív fekete lyukhoz vezető repülést szimulált a NASA szuperszámítógépe. A felvételen a kamera megközelíti, rövid ideig kering, majd átlépi egy hatalmas fekete lyuk eseményhorizontját.
2024. május 09., 17:092024. május 09., 17:09
2024. május 09., 17:162024. május 09., 17:16
„Az emberek gyakran kérdeznek erről, és ezeknek a nehezen elképzelhető folyamatoknak a szimulálása segít nekem összeköttetést teremteni a relativitás matematikája és a valódi Univerzumban létrejött következményei közt” – magyarázta a szimulációkat készítő Jeremy Schnittman, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának asztrofizikusa.
Az úti cél egy szupermasszív fekete lyuk, amely megegyezik a Tejútrendszerünk középpontjában lévő fekete lyukkal, és a Nap tömegének mintegy 4,3 milliószorosa. A maximum 30 naptömegnyi csillag eredetű fekete lyukak eseményhorizontja jóval kisebb, de sokkal erősebbek az ott fellépő árapályerők, így a közeledő objektumokat már azelőtt összetörhetik, hogy azok elérnék a horizontot. Ennek oka, hogy a fekete lyukhoz közelebbi objektum végén a gravitációs vonzás sokkal erősebb, mint a másik végén – írta a Digi24.
" width="560" height="314" allowfullscreen="allowfullscreen">
Ugyanezt a célt szolgálják a beljebb látható fotongyűrűk is, amelyek szintén világítanak.
Miközben a kamera megközelíti a fekete lyukat, az akkréciós korong és a fotongyűrű is több torzuláson esik át, akárcsak a háttér égbolt látványa. Az eseményhorizontot átlépve a kamera az őt magában foglaló téridővel együtt, fénysebességgel a fekete lyuk középpontja felé tart. Ott található az a pont, amelyet szingularitásnak nevezünk, és ahol az általunk ismert fizikai törvények megszűnnek. Amint a kamera átlépte az eseményhorizontot, innentől már csupán 12,8 másodpercre van szüksége ahhoz, hogy eljusson a 128 ezer kilométerre lévő szingularitáshoz – magyarázza a National Geographic.
" width="560" height="314" allowfullscreen="allowfullscreen">
A másik változatban a kamera elkerüli az eseményhorizontot és szerencsésen távozik annak közelségéből. A videót változatait nagy felbontásban le is töltheti, aki szeretné nagy méretben megfigyelni a részleteket.
Mobilkommunikáció zavarására alkalmas jelblokkolót használt a vizsgákon Romániában a jászvásári állatorvosi egyetem egyik oktatója a puskázás megakadályozására, de kitudódott, és fegyelmi eljárás indult ellene.
Balesetben meghalt Felix Baumgartner csütörtökön, az 56 éves osztrák extrémsportoló motoros siklóernyőjével zuhant le a kelet-olaszországi Porto Sant'Elpidióban – erősítette meg az olasz tűzoltóság.
A közösségi médiában terjedt el egy klip, amely szerint sokak számára csak álomnak beillő összegű havi jövedelemről számol be egy Romániában dolgozó indiai futár.
A balesetek megelőzése érdekében a nyári időszakban román rendőrök is részt vesznek a magyar közutak közlekedésrendészeti ellenőrzésében – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata szerdán a Police.hu oldalon.
Karszalagok kiváltva, applikáció letöltve, busz- és vonatjegyek megvásárolva – szerdán kezdetét vette az Electric Castle. A július 21-ig, vasárnapig tartó fesztivál idei kiadása is az elektronikus zene legismertebb előadóit hozza el Bonchidára.
Hét napon át, július 20−26. között hét Beszterce-Naszód megyei településre látogat el az Ifjúsági Karaván, amelyet néhány évnyi szünet után idén ismét megszervez a besztercei MADISZ – mondta a Kolozsvári Rádiónak Zoltán-Sipos Tímea, a szervezet elnöke.
Fapados repülőjárattal utazott hétfő este Nicușor Dan államfő Milánóba a lányával, az egyik utas által a repülőgépről közzétett képek tanúsága szerint. Az elnök sajtóhírek szerint várhatóan szerdán tér vissza az országba.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
szóljon hozzá!