Fotó: Videófelvétel
Egy szupermasszív fekete lyukhoz vezető repülést szimulált a NASA szuperszámítógépe. A felvételen a kamera megközelíti, rövid ideig kering, majd átlépi egy hatalmas fekete lyuk eseményhorizontját.
2024. május 09., 17:092024. május 09., 17:09
2024. május 09., 17:162024. május 09., 17:16
„Az emberek gyakran kérdeznek erről, és ezeknek a nehezen elképzelhető folyamatoknak a szimulálása segít nekem összeköttetést teremteni a relativitás matematikája és a valódi Univerzumban létrejött következményei közt” – magyarázta a szimulációkat készítő Jeremy Schnittman, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának asztrofizikusa.
Az úti cél egy szupermasszív fekete lyuk, amely megegyezik a Tejútrendszerünk középpontjában lévő fekete lyukkal, és a Nap tömegének mintegy 4,3 milliószorosa. A maximum 30 naptömegnyi csillag eredetű fekete lyukak eseményhorizontja jóval kisebb, de sokkal erősebbek az ott fellépő árapályerők, így a közeledő objektumokat már azelőtt összetörhetik, hogy azok elérnék a horizontot. Ennek oka, hogy a fekete lyukhoz közelebbi objektum végén a gravitációs vonzás sokkal erősebb, mint a másik végén – írta a Digi24.
" width="560" height="314" allowfullscreen="allowfullscreen">
Ugyanezt a célt szolgálják a beljebb látható fotongyűrűk is, amelyek szintén világítanak.
Miközben a kamera megközelíti a fekete lyukat, az akkréciós korong és a fotongyűrű is több torzuláson esik át, akárcsak a háttér égbolt látványa. Az eseményhorizontot átlépve a kamera az őt magában foglaló téridővel együtt, fénysebességgel a fekete lyuk középpontja felé tart. Ott található az a pont, amelyet szingularitásnak nevezünk, és ahol az általunk ismert fizikai törvények megszűnnek. Amint a kamera átlépte az eseményhorizontot, innentől már csupán 12,8 másodpercre van szüksége ahhoz, hogy eljusson a 128 ezer kilométerre lévő szingularitáshoz – magyarázza a National Geographic.
" width="560" height="314" allowfullscreen="allowfullscreen">
A másik változatban a kamera elkerüli az eseményhorizontot és szerencsésen távozik annak közelségéből. A videót változatait nagy felbontásban le is töltheti, aki szeretné nagy méretben megfigyelni a részleteket.
A lepénybe (tortillába) hajtott húsos töltelék Mexikó tradicionális étele, már az európaiak érkezése előtt is népszerű volt.
Szépirodalmi alkotásokat, szak- és gasztronómiai könyveket, gyerekkönyveket turkálhatnak hétvégén az olvasás szerelmesei Kolozsváron. A 11. kiadásához érkező tavaszi Könyvturit április 4. és 5. között szervezi meg az EMKISZ.
Nagyszabású ingyenes koncertet ad a csíksomlyói Nyeregben a Bagossy Brothers Company június 14-én – jelentették be csütörtökön a helyszínen tartott sajtótájékoztatójukon a zenekar tagjai.
A legfejlettebb technológiát az újságíró szakma legrégibb eszközével, a papírral párosította az Il Foglio című olasz napilap, amely a mesterséges intelligenciára bízta a nyomtatott kiadás megírását kísérletileg április 11-ig.
Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.
Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.
65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
szóljon hozzá!