Varga Csaba részletesen elmesélte idei expedíciójának minden mozzanatát
Fotó: Bede Laura
A Gyilkos hegyként emlegetett, 8125 méter magas Nanga Parbat sikeres megmászásáról beszélt a kincses városi közönségének szerda délután Varga Csaba nagyváradi alpinista.
2023. október 25., 21:202023. október 25., 21:20
2023. október 25., 21:272023. október 25., 21:27
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) kolozsvári képzési központjában tartott élménybeszámolót Varga Csaba nagyváradi hegymászó, aki részletesen felidézte a közönségnek az idei expedícióra való felkészülés folyamatát, valamint a nehézségekkel és megpróbáltatásokkal teli utat – a június 6-ai indulástól a július 2-ai csúcshódításig.
A hegymászó pótlólagos oxigén és magashegyi teherhordók igénybevétele nélkül érte el a Pakisztán és Kasmír határán fekvő, a Himalájához tartozó Nanga Parbat hegycsúcsot. Mint kifejtette, a csúcs megmászásának különlegessége és egyben nehézsége, hogy a 4200 méter magasan fekvő alaptábor és a 8125 méter magas hegycsúcs között körülbelül négyezer méteres szintkülönbség van. Így a Nanga Parbat megmászásakor nagyobb szintkülönbséget kell legyőzni, mint az Everest, a világ legmagasabb, 8848 méteres csúcsának meghódításakor, ahol megközelítőleg 2300 méteres szintkülönbséget küzdenek le az alpinisták. Ezenkívül az is extrakihívást jelentett, hogy a csúcs nagyon meredeken emelkedik ki a környezetéből, az expedíció bizonyos szakaszain pedig függőleges sziklafalakat kellett megmászni.
Az esemény keretében egy videót is levetítettek, melynek felvételeit Varga Csaba készítette mászás közben és az alaptáborokban, valamint a csúcshódítás pillanatát is megörökítette. Az utóbbi felvételt az érdeklődők már láthatták az Hazajáró Facebook-oldalán is.
– jegyezte meg a nagyváradi hegymászó.
A nagyváradi hegymászó a csúcsról üzent haza
Fotó: Hazajáró/Facebook
Varga Csaba érdekességként megemlítette, hogy a világ kilencedik legmagasabb hegycsúcsát először egy német hegymászó, Hermann Buhl érte el 1953. július 3-án. Ő pedig csupán egy nap eltéréssel, a Nanga Parbat meghódításának 70. évfordulóján ért fel.
A sikeres expedíciót az idén elhunyt két hegymászótársa és barátja, Győrffy Ákos és Suhadja Szilárd emlékének ajánlotta. Ugyanakkor kettős célját is teljesítette: egyrészt a Nagyvárad feliratos magyar zászló meglobogtatásával kifejezte a partiumi, nagyváradi magyarok élni akarását, másrészt a világ hetedik és Magyarország első turistaklubja, a Magyarországi Kárpát Egyesület (MKE) 150 éves jubileuma előtt is méltón tisztelgett.
Ezzel a sikerrel már hat nyolcezrest – Gasherbrum II (8035 méter); 2014, Broad Peak (8051 méter); 2017, Manaszlu (8163 méter); 2019, Gasherbrum I (8080 méter); 2021, Dhaulagiri (8167 méter); 2023, Nanga Parbat (8125 méter) – győzött le pótlólagos oxigén és magashegyi teherhordók igénybevétele nélkül.
Különös kihívást jelentett a Nanga Parbat megmászása – mondta el Varga Csaba az MTI-nek pénteken, miután megérkezett a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre.
Közzétették a Hazajáró közösségi oldalán kedden azt a kisvideót, amelyen Varga Csaba látható a 8125 méter magas Nanga Parbat tetején.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!