Áfra Attila Tamás kettős vezetésű doktori képzést végzett a Babeș–Bolyain és a Budapesti Műszaki Egyetemen
Fotó: Facebook/Áfra Attila Tamás
Tudományos és technikai Oscar-díjat nyert idén Áfra Attila Tamás szatmárnémeti születésű informatikus. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Karának alumnusa olyan algoritmust fejlesztett ki – az Intel információtechnológiai nagyvállalat egyik csapatának tagjaként –, amely által fotorealisztikus képeket lehet előállítani. A módszert főleg a filmiparban használják a vizuális effektusok kialakításakor és animációs alkotásokban. Áfra Attila Tamást az Oscar-díjátadóról, a díjazott technológiáról, munkájáról kérdeztük.
2021. március 09., 11:372021. március 09., 11:37
2021. március 09., 11:452021. március 09., 11:45
– Február 13-án megnyerte a sci-tech Oscart, vagyis az úgynevezett technikai Oscar-díjat. Ki adja ezt és milyen megvalósításokra?
– A sci-tech (tudományos és technikai) Oscar-díjat az amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS) adja évente azoknak a személyeknek és cégeknek, akiknek, amelyeknek a felfedezései és újításai jelentős és maradandó módon hozzájárultak a filmgyártáshoz.
– Honnan indult, honnan vezet az út az Oscarig?
– A középiskolát a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium intenzív informatika osztályában végeztem, 2001-től 2005-ig. 2008-ban informatika diplomát szereztem a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen, 2010-ben pedig mesteri diplomát. Ezután
– Hogyan zajlott az Oscar-díjátadó?
– A sci-tech díjátadót általában pár héttel a szokásos Oscar-gála előtt rendezik meg Los Angelesben, idén viszont a járvány miatt sajnos virtuális lett. A díjátadó előtt minden díjazott csapattal online interjú készült, amely során fel lett véve a videóanyag.
Az Így neveld a sárkányodat 3 című filmben is felhasználták az Intel Embree-t
Fotó: Imdb.com
– Hogy került kapcsolatba az Intel Embree nevű projekttel? Miért kezdte érdekelni?
– Sugárkövetéssel a korai egyetemi éveimben kezdtem el foglalkozni, és a doktori tézisemet is ebben a témakörben írtam. Az Embree elég hamar ismertté vált a szakmában és doktoranduszként felvettem a kapcsolatot a projekt fejlesztőivel, mivel a munkájuk szorosan kapcsolódott a kutatási témámhoz. Konferenciákon volt szerencsém személyesen is megismerni az Intel több kiemelkedő számítógépesgrafika-kutatóját is.
– Egy fénykövetési technológiát fejlesztettek ki. Miben áll ez a technológia, mit tud és mire használható? Kik tudnak ebből profitálni?
– A sugárkövetés egy olyan algoritmus, amivel fotorealisztikus képeket lehet előállítani.
A sugárkövetés a fénysugarak követése által állít elő képeket, tehát tulajdonképpen szimulálja a fény viselkedését a fizika törvényeinek megfelelően. Ez egy nagyon pontos módszer, viszont rendkívül összetett és nagyon erőforrás-igényes, ezért csak az utóbbi évtizedben kezdett széles körben elterjedni.
Az Intel Embree egy olyan programkönyvtár, amely a sugárkövetés alapvető műveleteit nagyon hatékonyan el tudja végezni, s amelyre élethű képek előállítására alkalmas, ú. n. renderelő szoftvereket lehet építeni (a renderelés fotórealisztikus, háromdimenziós megjelenítést jelent árnyékkal és tükrözéssel – szerk. megj.). Az Embree-hez bárki ingyenesen hozzáférhet, mivel nyitott forráskódú, de főleg olyan cégek és filmstúdiók használják, amelyek saját renderelő szoftvert fejlesztenek, például a DreamWorks, Framestore, stb.
A Grincs is az Oscar-díjas technikával készült
Fotó: Imdb.com
– Milyen hatással lehet az Embree a jövőre nézve?
– Az Embree-nek az a célja, hogy felgyorsítsa a sugárkövetés alapú szoftverek fejlesztését és hatékonyabbá tegye őket. Az Embree a legújabb kutatási eredményeket alkalmazza és a legmodernebb processzorokra van optimalizálva, s így jelentősen felgyorsítja a képek előállítását. A sugárkövetés egy rendkívül erőforrás-igényes algoritmus. Egy képkocka kiszámolása akár egy-két napig is eltarthat, tehát a szoftver hatékonysága kulcsfontosságú.
– Milyen tervei vannak a jövőre nézve? Van újabb projekt, amin jelenleg dolgozik?
– Pár éve elkezdtem egy új projektet az Intelnél, aminek Open Image Denoise a neve, és azóta ennek a projektnek a fejlesztését vezetem. Ez egy újabb, sugárkövetéssel kapcsolatos programkönyvtár, ami az Embree-hez hasonlóan a képek előállítását gyorsítja, viszont egy teljesen más megközelítéssel, ami kiegészíti az Embree-t. Míg az Embree célja a fénysugarak követésének felgyorsítása, addig az Open Image Denoise azt éri el, hogy ugyanazt a képet sokkal kevesebb fénysugár követésével lehessen előállítani, minőségromlás nélkül.
A kincses városi The Office irodaházzal szemben működésbe helyeztek a héten egy különleges, teljesen automatizált ételautomatát, amely nem csupán friss, főtt ételeket kínál, de egy robotkar segítségével másodpercek alatt ki is szolgálja azokat.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
szóljon hozzá!