Áfra Attila Tamás kettős vezetésű doktori képzést végzett a Babeș–Bolyain és a Budapesti Műszaki Egyetemen
Fotó: Facebook/Áfra Attila Tamás
Tudományos és technikai Oscar-díjat nyert idén Áfra Attila Tamás szatmárnémeti születésű informatikus. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Karának alumnusa olyan algoritmust fejlesztett ki – az Intel információtechnológiai nagyvállalat egyik csapatának tagjaként –, amely által fotorealisztikus képeket lehet előállítani. A módszert főleg a filmiparban használják a vizuális effektusok kialakításakor és animációs alkotásokban. Áfra Attila Tamást az Oscar-díjátadóról, a díjazott technológiáról, munkájáról kérdeztük.
2021. március 09., 11:372021. március 09., 11:37
2021. március 09., 11:452021. március 09., 11:45
– Február 13-án megnyerte a sci-tech Oscart, vagyis az úgynevezett technikai Oscar-díjat. Ki adja ezt és milyen megvalósításokra?
– A sci-tech (tudományos és technikai) Oscar-díjat az amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS) adja évente azoknak a személyeknek és cégeknek, akiknek, amelyeknek a felfedezései és újításai jelentős és maradandó módon hozzájárultak a filmgyártáshoz.
– Honnan indult, honnan vezet az út az Oscarig?
– A középiskolát a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium intenzív informatika osztályában végeztem, 2001-től 2005-ig. 2008-ban informatika diplomát szereztem a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen, 2010-ben pedig mesteri diplomát. Ezután
– Hogyan zajlott az Oscar-díjátadó?
– A sci-tech díjátadót általában pár héttel a szokásos Oscar-gála előtt rendezik meg Los Angelesben, idén viszont a járvány miatt sajnos virtuális lett. A díjátadó előtt minden díjazott csapattal online interjú készült, amely során fel lett véve a videóanyag.
Az Így neveld a sárkányodat 3 című filmben is felhasználták az Intel Embree-t
Fotó: Imdb.com
– Hogy került kapcsolatba az Intel Embree nevű projekttel? Miért kezdte érdekelni?
– Sugárkövetéssel a korai egyetemi éveimben kezdtem el foglalkozni, és a doktori tézisemet is ebben a témakörben írtam. Az Embree elég hamar ismertté vált a szakmában és doktoranduszként felvettem a kapcsolatot a projekt fejlesztőivel, mivel a munkájuk szorosan kapcsolódott a kutatási témámhoz. Konferenciákon volt szerencsém személyesen is megismerni az Intel több kiemelkedő számítógépesgrafika-kutatóját is.
– Egy fénykövetési technológiát fejlesztettek ki. Miben áll ez a technológia, mit tud és mire használható? Kik tudnak ebből profitálni?
– A sugárkövetés egy olyan algoritmus, amivel fotorealisztikus képeket lehet előállítani.
A sugárkövetés a fénysugarak követése által állít elő képeket, tehát tulajdonképpen szimulálja a fény viselkedését a fizika törvényeinek megfelelően. Ez egy nagyon pontos módszer, viszont rendkívül összetett és nagyon erőforrás-igényes, ezért csak az utóbbi évtizedben kezdett széles körben elterjedni.
Az Intel Embree egy olyan programkönyvtár, amely a sugárkövetés alapvető műveleteit nagyon hatékonyan el tudja végezni, s amelyre élethű képek előállítására alkalmas, ú. n. renderelő szoftvereket lehet építeni (a renderelés fotórealisztikus, háromdimenziós megjelenítést jelent árnyékkal és tükrözéssel – szerk. megj.). Az Embree-hez bárki ingyenesen hozzáférhet, mivel nyitott forráskódú, de főleg olyan cégek és filmstúdiók használják, amelyek saját renderelő szoftvert fejlesztenek, például a DreamWorks, Framestore, stb.
A Grincs is az Oscar-díjas technikával készült
Fotó: Imdb.com
– Milyen hatással lehet az Embree a jövőre nézve?
– Az Embree-nek az a célja, hogy felgyorsítsa a sugárkövetés alapú szoftverek fejlesztését és hatékonyabbá tegye őket. Az Embree a legújabb kutatási eredményeket alkalmazza és a legmodernebb processzorokra van optimalizálva, s így jelentősen felgyorsítja a képek előállítását. A sugárkövetés egy rendkívül erőforrás-igényes algoritmus. Egy képkocka kiszámolása akár egy-két napig is eltarthat, tehát a szoftver hatékonysága kulcsfontosságú.
– Milyen tervei vannak a jövőre nézve? Van újabb projekt, amin jelenleg dolgozik?
– Pár éve elkezdtem egy új projektet az Intelnél, aminek Open Image Denoise a neve, és azóta ennek a projektnek a fejlesztését vezetem. Ez egy újabb, sugárkövetéssel kapcsolatos programkönyvtár, ami az Embree-hez hasonlóan a képek előállítását gyorsítja, viszont egy teljesen más megközelítéssel, ami kiegészíti az Embree-t. Míg az Embree célja a fénysugarak követésének felgyorsítása, addig az Open Image Denoise azt éri el, hogy ugyanazt a képet sokkal kevesebb fénysugár követésével lehessen előállítani, minőségromlás nélkül.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.
Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.
Az Egyesült Királyság legismertebb és legkedveltebb tradicionális étele a fish and chips, azaz a panírozott sült hal hasábburgonyával körítve.
Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.
Szombaton kora délután részleges napfogyatkozás látható majd. A különleges égi jelenség során a Hold a Napnak egy kis szeletét takarja el – a napfogyatkozás a Partiumban lesz megfigyelhető a legjobban, és Szatmárnémetiben tart a leghosszabb ideig.
Mozdonyok kicsinyített másai, több száz méter, élethű környezetben kanyargó sínpár várja a vonatmakettek szerelmeseit Kolozsváron. Az interaktív vonatmakett-kiállításra látogatóknak lehetőségük nyílik felfedezni egy aprólékosan felépített univerzumot.
Varga Csaba nagyváradi hegymászó az Annapurna csúcs felé tartva elérte az 5500–5600 méteres magasság között kialakított kettes tábort.
Több évnyi régészeti és építészeti kutatás, valamint helyreállítás után a hétvégén újra megnyílt a Tihanyi Királykripta. Magyarország egyetlen épségben fennmaradt Árpád-kori királyi temetkezőhelye található Tihanyban.
szóljon hozzá!