Áfra Attila Tamás kettős vezetésű doktori képzést végzett a Babeș–Bolyain és a Budapesti Műszaki Egyetemen
Fotó: Facebook/Áfra Attila Tamás
Tudományos és technikai Oscar-díjat nyert idén Áfra Attila Tamás szatmárnémeti születésű informatikus. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem Matematika és Informatika Karának alumnusa olyan algoritmust fejlesztett ki – az Intel információtechnológiai nagyvállalat egyik csapatának tagjaként –, amely által fotorealisztikus képeket lehet előállítani. A módszert főleg a filmiparban használják a vizuális effektusok kialakításakor és animációs alkotásokban. Áfra Attila Tamást az Oscar-díjátadóról, a díjazott technológiáról, munkájáról kérdeztük.
2021. március 09., 11:372021. március 09., 11:37
2021. március 09., 11:452021. március 09., 11:45
– Február 13-án megnyerte a sci-tech Oscart, vagyis az úgynevezett technikai Oscar-díjat. Ki adja ezt és milyen megvalósításokra?
– A sci-tech (tudományos és technikai) Oscar-díjat az amerikai Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia (AMPAS) adja évente azoknak a személyeknek és cégeknek, akiknek, amelyeknek a felfedezései és újításai jelentős és maradandó módon hozzájárultak a filmgyártáshoz.
– Honnan indult, honnan vezet az út az Oscarig?
– A középiskolát a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium intenzív informatika osztályában végeztem, 2001-től 2005-ig. 2008-ban informatika diplomát szereztem a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemen, 2010-ben pedig mesteri diplomát. Ezután
– Hogyan zajlott az Oscar-díjátadó?
– A sci-tech díjátadót általában pár héttel a szokásos Oscar-gála előtt rendezik meg Los Angelesben, idén viszont a járvány miatt sajnos virtuális lett. A díjátadó előtt minden díjazott csapattal online interjú készült, amely során fel lett véve a videóanyag.
Az Így neveld a sárkányodat 3 című filmben is felhasználták az Intel Embree-t
Fotó: Imdb.com
– Hogy került kapcsolatba az Intel Embree nevű projekttel? Miért kezdte érdekelni?
– Sugárkövetéssel a korai egyetemi éveimben kezdtem el foglalkozni, és a doktori tézisemet is ebben a témakörben írtam. Az Embree elég hamar ismertté vált a szakmában és doktoranduszként felvettem a kapcsolatot a projekt fejlesztőivel, mivel a munkájuk szorosan kapcsolódott a kutatási témámhoz. Konferenciákon volt szerencsém személyesen is megismerni az Intel több kiemelkedő számítógépesgrafika-kutatóját is.
– Egy fénykövetési technológiát fejlesztettek ki. Miben áll ez a technológia, mit tud és mire használható? Kik tudnak ebből profitálni?
– A sugárkövetés egy olyan algoritmus, amivel fotorealisztikus képeket lehet előállítani.
A sugárkövetés a fénysugarak követése által állít elő képeket, tehát tulajdonképpen szimulálja a fény viselkedését a fizika törvényeinek megfelelően. Ez egy nagyon pontos módszer, viszont rendkívül összetett és nagyon erőforrás-igényes, ezért csak az utóbbi évtizedben kezdett széles körben elterjedni.
Az Intel Embree egy olyan programkönyvtár, amely a sugárkövetés alapvető műveleteit nagyon hatékonyan el tudja végezni, s amelyre élethű képek előállítására alkalmas, ú. n. renderelő szoftvereket lehet építeni (a renderelés fotórealisztikus, háromdimenziós megjelenítést jelent árnyékkal és tükrözéssel – szerk. megj.). Az Embree-hez bárki ingyenesen hozzáférhet, mivel nyitott forráskódú, de főleg olyan cégek és filmstúdiók használják, amelyek saját renderelő szoftvert fejlesztenek, például a DreamWorks, Framestore, stb.
A Grincs is az Oscar-díjas technikával készült
Fotó: Imdb.com
– Milyen hatással lehet az Embree a jövőre nézve?
– Az Embree-nek az a célja, hogy felgyorsítsa a sugárkövetés alapú szoftverek fejlesztését és hatékonyabbá tegye őket. Az Embree a legújabb kutatási eredményeket alkalmazza és a legmodernebb processzorokra van optimalizálva, s így jelentősen felgyorsítja a képek előállítását. A sugárkövetés egy rendkívül erőforrás-igényes algoritmus. Egy képkocka kiszámolása akár egy-két napig is eltarthat, tehát a szoftver hatékonysága kulcsfontosságú.
– Milyen tervei vannak a jövőre nézve? Van újabb projekt, amin jelenleg dolgozik?
– Pár éve elkezdtem egy új projektet az Intelnél, aminek Open Image Denoise a neve, és azóta ennek a projektnek a fejlesztését vezetem. Ez egy újabb, sugárkövetéssel kapcsolatos programkönyvtár, ami az Embree-hez hasonlóan a képek előállítását gyorsítja, viszont egy teljesen más megközelítéssel, ami kiegészíti az Embree-t. Míg az Embree célja a fénysugarak követésének felgyorsítása, addig az Open Image Denoise azt éri el, hogy ugyanazt a képet sokkal kevesebb fénysugár követésével lehessen előállítani, minőségromlás nélkül.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
Nagy erőkkel vonult ki a Konstanca Megyei Rendőr-főkapitányság emberei, miután riasztást kaptak, hogy lövések dördültek el a Fekete-tenger-parti Mamaia strandterületén.
„Art Mansion – ahol az ihlet otthon van” mottóval szerveznek kreatív nyílt napot június 28-án, szombaton 14 órától a Szatmárnémeti szomszédságában található Sándorhomokon, a történelmi Kováts-kúria udvarán.
Egy fiatal férfi, aki nem vágyik reflektorfényre, csak a hajnali ködbe, a vízpart csöndjébe, az erdők-mezők szabadságába. Timár Zoltán Sepsiszentgyörgyön talált rá arra az útra, amely nem zajos, nincs tele tapssal, de valódi és emelkedett.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 13 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Jubileumi kiadásához érkezett a szilágysomlyói Báthory Feszt. A Báthory István erdélyi fejedelem korát hűen felidéző, 10. alkalommal szervezendő rendezvényről, Báthory örökségéről, hagyományok ápolásáról Szabó Ernő Csaba városgazda beszélt a Krónikának.
Színes programpalettával vár mindenkit Kalotaszeg legnagyobb kulturális seregszemléje, amelyet hetedik alakommal szerveznek meg július 12–13. között a Kolozs megyei Bánffyhunyadon.
Kapu Tibor bejelentkezett a Dragon űrhajó fedélzetéről a kilövést követően, a magyar űrhajós egyebek mellett azt mondta, 15 millió magyar emelte ma idáig.
szóljon hozzá!