2011. november 22., 08:502011. november 22., 08:50
Az Amerikai Múzeumban szombat óta látható az elnökfeleségek tulajdonában volt 26 ruha, valamint 160 tárgy, képmások, ezüstneműk, edények. A régi kiállítást most felújították és kibővítették. A kiállítás fő attrakciója a ruhagyűjtemény: közöttük látható Julia Grant csipkefűzője 1869-ből, Caroline Harrison bordó bársonykompléja 1889-ből, Nancy Reagan csipkével díszített, fehér szatén, testhez álló ruhája 1981-ből, ruhák, amelyeket az elnökfeleségek párjuk eskütétele után a beiktatási bálon viseltek. “„Ezeket a ruhákat a kezdetkor viselték, ez marad meg az emberek emlékezetében” – mondta a kiállítás kurátora, Lisa Kathleen Graddy, aki emlékeztetett, egy évszázada hagyomány, hogy a ruhákat a múzeumnak adományozzák.
A first ladyk „mindig előtérben vannak, kifogástalanok akarnak lenni, a nemzetet képviselik”. Jackie Kennedy halványsárga ruhát választott 1961-ben az első állami vacsorára, míg Barbara Bush 1989-ben kék velúr- és szaténruhában, Hillary Clinton pedig 1993-ban ibolyaszínű viseletben jelent meg a beiktatási bálon. Az estélyi öltözékek néha az országot is szolgálták. Az eleganciájáról ismert Lou Hoover például, akinek elsőként jelent meg fényképe a Vogue című francia divatlapban 1929-ben, pamutból készült estélyit viselt az amerikai textilipar népszerűsítésére. Vele ellentétben Frances Cleveland 1895-ben Párizsban a Doucet-nál vásárolt ruhát, Edith Wilson pedig a húszas években a Worth-házat és a fekete ruhákat részesítette előnyben.
„Mindegyik first lady alakít az imázsán, hogy az elnökhöz és az ország szükségleteihez alkalmazkodjon, de egy állandó van bennük: a nemzetet, a kormányt és a férjét képviseli otthon és külföldön” – mondta a kurátor.
Maga az „első asszony” megszólítás nem hivatalos. Az első elnök, George Washington feleségének megszólítása lady Washington volt. A kifejezést elsőként Dolly Madisonra alkalmazták 1849-es temetésekor, és Lucy Hayes volt az első elnökfeleség, akit a sajtó first ladynek titulált 1877-ben. n
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.