Mindennapi madaraink címmel tartott előadást Kolozsváron Szabó D. Zoltán biológus, ornitológus, természetfilmes, a BBTE Biológiai és Ökológiai Intézetének munkatársa.
2017. február 10., 10:002017. február 10., 10:00
A szerda este a Györkös Mányi Albert Emlékházban szervezett rendezvényen elhangzott, Romániában 2006-ban indult el a Mindennapi Madarak Monitoringja program, amely évente szolgáltat információkat a hazánkban honos gyakori madárfajok helyzetéről. Mint kifejtette, az amatőr természetkedvelők többsége világszerte a madarak megfigyelésével foglalkozik. A monitoring szó jelentése időről időre való megfigyelés, amelyet megismételnek, majd ezek alapján pontos látleletet kapnak. A kutató elmondta, a madarakat úgynevezett „indikátoroknak” is lehet tekinteni, mivel olyan élőhelyeknek mutatják meg a környezeti állapotát, amelyekről másképp nehéz lenne információkat szerezni.
Szabó D. Zoltán ismertette, hogy a gyakori madárfajok megfigyelésével foglalkoznak, ez körülbelül 50–60 fajt jelent. A munka legnagyobb részét önkéntesek végzik, így nagy területeket tudnak ellenőrizni. Az ornitológus arra is kitért, hogy a madármegfigyeléshez alapos felkészültségre van szükség, fontos, hogy az adott fajokat nemcsak külalakjuk, hanem a hangjuk alapján is azonosítani tudják az erre vállalkozók. A megfigyeléseket évente kétszer végzik, ilyenkor az önkéntesek kimennek az általuk választott területre, ahol öt-öt percet töltenek, és feljegyzik a látott, illetve hallott madarakat. Fontos, hogy a szemle reggel történjen, mivel ebben az időszakban énekelnek a legintenzívebben a madarak.
Az előadótól megtudtuk, hogy a mezőgazdasági területeken élő szárnyasok száma jelentősen csökkent a gépesítések és a farmgazdálkodás miatt, az erdei fajok számában is fogyatkozást tapasztaltak, de az jóval kisebb mértékű. Annak érdekében, hogy a megfigyelők könnyebben tudják azonosítani a madarak hangját, kiadtak egy oktató CD-sorozatot, amely a legismertebb fajok énekét ismerteti. Szabó D. Zoltán elmondta, számos felkészítőt és találkozót szerveznek a madarászok számára, ugyanakkor kiadták a Madárhatározó című könyvet. A biológus úgy fogalmazott, nehéz az önkéntesek által begyűjtött adatokkal dolgozni, viszont közép- és hosszú távon kiváló tudományos eredményekre lehet szert tenni ezekből az információkból.
Kajtár Rebeka, Majláth Réka
Azonosította és megbírságolta a közlekedés-rendészet azt a Iași megyei fiatalt, aki szilveszterkor koporsót kötött az autója után, és azzal furikázta a barátait. Mindezt egy TikTok-kihívás alapján.
Január 4-én kora este a Hold elfedi a Szaturnusz bolygót. Térségünkből legközelebb 2036-ban lesz látható hasonló égi jelenség.
Öt napot élt túl az oroszlánoktól hemzsegő zimbabwei nemzeti parkban egy hétéves kisfiú – számolt be pénteken a nemzetközi sajtó.
A svájci konyha közkedvelt fogása a sajttal töltött krumpli, sertéssülttel kiegészítve pedig fenomenális ételt tehetünk az asztalra.
Sikeres évet zárt, rekordszámú résztvevővel szervezte meg teljesítménytúráit az Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) kolozsvári tagszervezete Kismihály Boglárka irodavezető szerint.
Életbe lépett az Európai Unió új irányelve, miszerint az új mobiltelefonoknak és más kis és közepes méretű hordozható elektronikus eszközöknek egységes töltőt kell biztosítani.
Már 2025-öt írnak egy kicsiny csendes-óceáni szigeten, Kiritimatin, más néven a Karácsony-szigeten. Beköszöntött az új év Új-Zélandon is.
Ünnepi előkészületekkor sokan hajlamosak a szükségesnél több fogást vagy nagyobb mennyiségű ételt, süteményt készíteni, mindez rendszerint nem fogy el karácsonykor. Okos-Rigó Dóra kolozsvári dietetikussal azt jártuk körül, hogyan tároljuk a maradékokat.
Rendkívül egyszerű olaszországi recepttel jelentkezik Ízek a világ körül című sorozatunk. A szalámis tésztához csak néhány könnyen beszerezhető alapanyag kell.
Az előző évekhez képest a 2025-ös év kissé szegényesebbnek ígérkezik a koncertekre vágyó erdélyiek, romániaiak számára.
szóljon hozzá!