Mindennapi madaraink címmel tartott előadást Kolozsváron Szabó D. Zoltán biológus, ornitológus, természetfilmes, a BBTE Biológiai és Ökológiai Intézetének munkatársa.
2017. február 10., 10:002017. február 10., 10:00
A szerda este a Györkös Mányi Albert Emlékházban szervezett rendezvényen elhangzott, Romániában 2006-ban indult el a Mindennapi Madarak Monitoringja program, amely évente szolgáltat információkat a hazánkban honos gyakori madárfajok helyzetéről. Mint kifejtette, az amatőr természetkedvelők többsége világszerte a madarak megfigyelésével foglalkozik. A monitoring szó jelentése időről időre való megfigyelés, amelyet megismételnek, majd ezek alapján pontos látleletet kapnak. A kutató elmondta, a madarakat úgynevezett „indikátoroknak” is lehet tekinteni, mivel olyan élőhelyeknek mutatják meg a környezeti állapotát, amelyekről másképp nehéz lenne információkat szerezni.
Szabó D. Zoltán ismertette, hogy a gyakori madárfajok megfigyelésével foglalkoznak, ez körülbelül 50–60 fajt jelent. A munka legnagyobb részét önkéntesek végzik, így nagy területeket tudnak ellenőrizni. Az ornitológus arra is kitért, hogy a madármegfigyeléshez alapos felkészültségre van szükség, fontos, hogy az adott fajokat nemcsak külalakjuk, hanem a hangjuk alapján is azonosítani tudják az erre vállalkozók. A megfigyeléseket évente kétszer végzik, ilyenkor az önkéntesek kimennek az általuk választott területre, ahol öt-öt percet töltenek, és feljegyzik a látott, illetve hallott madarakat. Fontos, hogy a szemle reggel történjen, mivel ebben az időszakban énekelnek a legintenzívebben a madarak.
Az előadótól megtudtuk, hogy a mezőgazdasági területeken élő szárnyasok száma jelentősen csökkent a gépesítések és a farmgazdálkodás miatt, az erdei fajok számában is fogyatkozást tapasztaltak, de az jóval kisebb mértékű. Annak érdekében, hogy a megfigyelők könnyebben tudják azonosítani a madarak hangját, kiadtak egy oktató CD-sorozatot, amely a legismertebb fajok énekét ismerteti. Szabó D. Zoltán elmondta, számos felkészítőt és találkozót szerveznek a madarászok számára, ugyanakkor kiadták a Madárhatározó című könyvet. A biológus úgy fogalmazott, nehéz az önkéntesek által begyűjtött adatokkal dolgozni, viszont közép- és hosszú távon kiváló tudományos eredményekre lehet szert tenni ezekből az információkból.
Kajtár Rebeka, Majláth Réka
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
szóljon hozzá!