A mikronövények könnyen termeszthetőek, és sajátos ízviláguk miatt egyre népszerűbbek
Fotó: Haáz Vince
Különféle zöldségek és fűszernövény magjának csíráztatásából nyert hajtásokat, úgynevezett mikronövényeket termeszt két kolozsvári fiatal. A fiatal vállalkozók a Krónikának elmondták, a Nyugaton egyre nagyobb népszerűségnek örvendő mikrozöldtermesztés a jövőben alternatívája lehet a hagyományos zöldségtermesztésnek, ugyanis a mikronövényeken alapuló étrend kiszámítható, környezetbarát, egészséges és megfizethető.
2022. március 13., 09:302022. március 13., 09:30
Nem mindennapi vállalkozásba kezdett két kolozsvári fiatal: Márton Leó Ede anyagmérnök és Székely Konrád közgazdász úgynevezett mikronövényeket termeszt. A mikrozöldek vagy mikrozöldségek különféle magvak csíráztatásából nyert hajtások, melyeket többféle zöldség- és fűszermagból lehet előállítani.
A fiatal vállalkozók elmondták, lényegében hétköznapi zöldségeket és fűszernövényeket, például borsó-, napraforgó-, broccoli-, retek- és mustárhajtásokat termesztenek, amelyeket nem sokkal azután szüretelnek le, hogy kibújtak a talajból.
A mikrozöldek intenzív ízük és rendkívüli vitamintartalmuk miatt népszerűek, kutatások bizonyítják, hogy a mikrozöldségekben ötször annyi tápanyag található, mint a teljesen kifejlett változataikban. Hozzátették, meggyőződésük, hogy a mikronövényeken alapuló étrend kiszámítható, környezetbarát, egészséges és megfizethető.
A vállalkozás ötlete a koronavírus-járvány idején született, ugyanis a pandémia rávilágított, hogy az élelmiszerláncok „sebezhetők”, mivel ezen a téren az országok nagymértékben függenek egymástól.
Ez leginkább a zöldség- és gyümölcsexport akadozásában mutatkozott meg, ugyanis az áruházakban kapható zöldségek és gyümölcsök nagy része akár Spanyolországból, Hollandiából vagy Marokkóból származhat.
hogy azok a kis- és nagykereskedelembe kerülve beérjenek, ezért a minőségük is megkérdőjelezhető. Ezenkívül a szállítás során keletkező károk miatt nagyon sok zöldség és gyümölcs a szemétbe kerül – mondta Márton Leó Ede.
Megjegyezte, a túltermelés is nagyon sok esetben a pazarláshoz vezet, ezért fontosnak látták, hogy kezdeményezésük az export-importtól függetlenül is működőképes legyen.
„A termelési folyamat még tesztelés alatt áll, viszont hosszú távú célunk, hogy az export-importtól függetlenül városi környezetben termesszünk zöldséget és gyümölcsöt pótló mikronövényeket különféle magvak csíráztatásából” – részletezte Márton Leó Ede. Hozzátette,
és amikor a hajtások elérik a 10 cm magasságot, „learatják”, becsomagolják, és környezetbarát módon, kerékpáron vagy elektromos robogón kiszállítják a megrendelőknek.
Fotó: Haáz Vince
Az anyagmérnök elmondta, a mikronövények alternatívái lehetnek a hagyományos zöldségtermesztésnek a jövőben is, hiszen a különféle zöldségekhez és gyümölcsökhöz képest a mikronövények több ásványi anyagot, vitamint, nyomelemeket, például magnéziumot, kalciumot, vasat, valamint rostokat és fehérjéket tartalmaznak.
Ezek a növények nem veszítenek frissességükből, hisz a termesztési folyamat városi környezetben megy végbe, és az „aratás” közvetlenül a kiszállítás előtt történik.
A fiatal vállalkozók szerint a koronavírus-járvány berobbanásával, az egészséges élelmiszerek iránti kereslet megnőtt, annak ellenére, hogy a kínálat sok esetben minőségileg és mennyiségileg is visszaesett.
„A benti körülmények között termesztett mikrozöldségek, ellentétben a hagyományos zöldségtermesztéssel, pontosan annyi energiát használnak fel, amennyire szükség van. Ezért egész évben ízben, minőségben és mennyiségben is ugyanúgy megteremnek” – részletezte Székely Konrád.
Hozzátette: a mikronövényekre alapozott étrend kiszámítható, környezetbarát, egészséges, megfizethető, és ízvilágán keresztül új gasztronómiai élményt nyújt.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
1 hozzászólás