Juliette Binoche és Meryl Streep a fesztivál színpadán
Fotó: Facebook/FestivaldeCannes
Meglehetősen szomorkás időjárási viszonyok között, de cseppet sem szomorkás hangulatban kedden kezdetét vette a 77. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál. Cannes – csak így röviden, hiszen, ahogy az idén tiszteletbeli Arany Pálma-díjjal kitüntetett Meryl Streep hollywoodi színésznő is utalt rá köszönőbeszédében, a szó nem egy települést, nem „csak” egy fesztivált jelöl, hanem fogalom a filmiparban, a filmművészet terén – évről évre próbál a derűs önreflexió szigete maradni a kaotikus világban, annak ellenére, hogy filmjei súlyos témákat boncolgatnak.
2024. május 15., 07:592024. május 15., 07:59
2024. május 15., 11:052024. május 15., 11:05
A cannes-i fesztivált nem kerülik el a világ történései (és a fesztivál sem kerüli meg azokat), sőt az elmúlt években volt itt MeToo-ra koncentrálás, volt világjárványos kiadás oltási igazolványokkal, negatív tesztekkel, volt ukrán háborús év élőben bejelentkező Zelenszkijjel, kitiltott orosz filmesekkel. És bár, ahogy egyre többen mondogatják, látszólag a háború – most már háborúk – kikerült a figyelem középpontjából, mert létezése „normalizálódott”, azaz megszoktuk, hogy a szomszédban vagy kicsit messzebb emberéleteket követelő harcok folynak, lecsengeni látszanak az elmúlt évek botrányai,
Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a megnyitó háziasszonyának, Camille Cottin francia színésznőnek a gondolatai a még mindig, avagy újra aktuális MeToo-mozgalom kapcsán, illetve az idei kiadás nyitófilmje, a sztárkultuszt parodizáló, a világban uralkodó fejetlenségre reflektáló A második felvonás című francia vígjáték.
Az est házigazdájának azon mondatán túl, hogy „az éjszakai szakmai találkozók a nagyhatalmú urak szállodaszobáiban többé már nem tartoznak a cannes-i forgatag szokásaihoz”, inkább a nők előtt hajtott fejet a megnyitó – és nem a negatív dolgokra koncentrált. (Bár tény, hogy Judith Godreche színésznőnek a témában készített Moi aussi (Én is) című 17 perces rövidfilmjét szerdán levetítik a fesztiválon, illetve a téma égetően aktuális, hiszen a Le Monde című francia napilap keddi számában tették közzé azt a petíciót, amelyben több mint száz francia közéleti személyiség átfogó törvényt szorgalmaz a szexuális zaklatások és erőszak elleni fellépés érdekében).
„Új képet adtál nekünk önmagunkról” – fogalmazott méltatásában, könnyeivel küszködve Binoche.
A megnyitó főszereplői egyértelműen a nők voltak, és egyúttal a fesztivál főszereplői is, amit az is jól szemléltet, hogy a hivatalos versenyprogram nemzetközi zsűrijének elnöke idén a feminizmusáról híres Greta Gerwig amerikai rendező, színésznő, akit elsősorban a Barbie és a Lady Bird című filmek alkotójaként szoktak emlegetni. Beszéde azonban nem a nőkre, nem a MeToo-ra, hanem a művészet és a film szeretetére fókuszált. A testület többi tagja: Eva Green és Omar Sy francia színészek, Pierfrancesco Favino olasz színész, Nadine Labaki libanoni rendező, Ebru Ceylan török forgatókönyvíró, valamint a 2018-ban a Bolti tolvajok című filmjéért az Arany Pálma-díjat elnyerő Koreeda Hirokazu japán filmrendező és az Oscar-jelölt A hó társadalma rendezője, a spanyol Juan Antonio Bayona.
A második felvonás című nyitófilm Léa Seydoux, Louis Garrel és Vincent Lindon főszereplésével egy leheletnyit a két évvel ezelőtti Coupez! című nyitófilmet idézte, egyszerre görbe tükröt mutatva és megnevettetve a közönséget.
És talán épp ez volt a fesztivál nyitóeseményének legnagyobb pozitívuma. Hogy miközben a világban, pontosabban a francia sajtóban újra kitört egy valószínűleg további hullámokat generáló „vulkán”,
a filmről, a moziról, megmutatva, hogy a humor, a kreativitás, a megalkotott, megtalált szépség kissé szebbé, jobbá teheti, megértetheti, messzire juttathatja, megismertetheti azt, ami a világban zajlik.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
Megnyitotta kapuit a VIBE fesztivál. A július 6-ág, vasárnapig tartó rendezvény koncertekkel, tudásfórummal, divatsarokkal, sportprogramokkal és hajnalig tartó bulikkal várja az érdeklődőket Marosszentgyörgyre.
Virágzik a Radnai-havasokban az erdélyi havasszépe (Rhododendron kotschyi), a speciális viszonyok közt termő, védett növényt nem szabad leszedni.
A Drakula néven ismert Vlad Țepes havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Nyáron ismét ingyenes szabadtéri filmvetítések várják az érdeklődőket a marosvásárhelyi Somostetőn. A péntek esténként szervezett program célja a függőségek veszélyeinek bemutatása és generációkat összekötő párbeszéd ösztönzése.
Balszerencsésen végződött egy brăilai férfi vízi szórakozása: a jet ski vízre bocsátásakor az autó és a vízi járművet szállító utánfutó is a Dunában landolt.
A nyíltvízi úszórekordjairól ismert petrozsényi könyvtáros, Avram Iancu vasárnap újabb maratoni táv megtételébe kezdett. Ezúttal a Majnát, a Rajna legfontosabb mellékfolyójának teljes hosszának leúszására vállalkozott.
szóljon hozzá!