Juliette Binoche és Meryl Streep a fesztivál színpadán
Fotó: Facebook/FestivaldeCannes
Meglehetősen szomorkás időjárási viszonyok között, de cseppet sem szomorkás hangulatban kedden kezdetét vette a 77. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál. Cannes – csak így röviden, hiszen, ahogy az idén tiszteletbeli Arany Pálma-díjjal kitüntetett Meryl Streep hollywoodi színésznő is utalt rá köszönőbeszédében, a szó nem egy települést, nem „csak” egy fesztivált jelöl, hanem fogalom a filmiparban, a filmművészet terén – évről évre próbál a derűs önreflexió szigete maradni a kaotikus világban, annak ellenére, hogy filmjei súlyos témákat boncolgatnak.
2024. május 15., 07:592024. május 15., 07:59
2024. május 15., 11:052024. május 15., 11:05
A cannes-i fesztivált nem kerülik el a világ történései (és a fesztivál sem kerüli meg azokat), sőt az elmúlt években volt itt MeToo-ra koncentrálás, volt világjárványos kiadás oltási igazolványokkal, negatív tesztekkel, volt ukrán háborús év élőben bejelentkező Zelenszkijjel, kitiltott orosz filmesekkel. És bár, ahogy egyre többen mondogatják, látszólag a háború – most már háborúk – kikerült a figyelem középpontjából, mert létezése „normalizálódott”, azaz megszoktuk, hogy a szomszédban vagy kicsit messzebb emberéleteket követelő harcok folynak, lecsengeni látszanak az elmúlt évek botrányai,
Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a megnyitó háziasszonyának, Camille Cottin francia színésznőnek a gondolatai a még mindig, avagy újra aktuális MeToo-mozgalom kapcsán, illetve az idei kiadás nyitófilmje, a sztárkultuszt parodizáló, a világban uralkodó fejetlenségre reflektáló A második felvonás című francia vígjáték.
Az est házigazdájának azon mondatán túl, hogy „az éjszakai szakmai találkozók a nagyhatalmú urak szállodaszobáiban többé már nem tartoznak a cannes-i forgatag szokásaihoz”, inkább a nők előtt hajtott fejet a megnyitó – és nem a negatív dolgokra koncentrált. (Bár tény, hogy Judith Godreche színésznőnek a témában készített Moi aussi (Én is) című 17 perces rövidfilmjét szerdán levetítik a fesztiválon, illetve a téma égetően aktuális, hiszen a Le Monde című francia napilap keddi számában tették közzé azt a petíciót, amelyben több mint száz francia közéleti személyiség átfogó törvényt szorgalmaz a szexuális zaklatások és erőszak elleni fellépés érdekében).
„Új képet adtál nekünk önmagunkról” – fogalmazott méltatásában, könnyeivel küszködve Binoche.
A megnyitó főszereplői egyértelműen a nők voltak, és egyúttal a fesztivál főszereplői is, amit az is jól szemléltet, hogy a hivatalos versenyprogram nemzetközi zsűrijének elnöke idén a feminizmusáról híres Greta Gerwig amerikai rendező, színésznő, akit elsősorban a Barbie és a Lady Bird című filmek alkotójaként szoktak emlegetni. Beszéde azonban nem a nőkre, nem a MeToo-ra, hanem a művészet és a film szeretetére fókuszált. A testület többi tagja: Eva Green és Omar Sy francia színészek, Pierfrancesco Favino olasz színész, Nadine Labaki libanoni rendező, Ebru Ceylan török forgatókönyvíró, valamint a 2018-ban a Bolti tolvajok című filmjéért az Arany Pálma-díjat elnyerő Koreeda Hirokazu japán filmrendező és az Oscar-jelölt A hó társadalma rendezője, a spanyol Juan Antonio Bayona.
A második felvonás című nyitófilm Léa Seydoux, Louis Garrel és Vincent Lindon főszereplésével egy leheletnyit a két évvel ezelőtti Coupez! című nyitófilmet idézte, egyszerre görbe tükröt mutatva és megnevettetve a közönséget.
És talán épp ez volt a fesztivál nyitóeseményének legnagyobb pozitívuma. Hogy miközben a világban, pontosabban a francia sajtóban újra kitört egy valószínűleg további hullámokat generáló „vulkán”,
a filmről, a moziról, megmutatva, hogy a humor, a kreativitás, a megalkotott, megtalált szépség kissé szebbé, jobbá teheti, megértetheti, messzire juttathatja, megismertetheti azt, ami a világban zajlik.
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények és alkotások születnek.
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
szóljon hozzá!