Juliette Binoche és Meryl Streep a fesztivál színpadán
Fotó: Facebook/FestivaldeCannes
Meglehetősen szomorkás időjárási viszonyok között, de cseppet sem szomorkás hangulatban kedden kezdetét vette a 77. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztivál. Cannes – csak így röviden, hiszen, ahogy az idén tiszteletbeli Arany Pálma-díjjal kitüntetett Meryl Streep hollywoodi színésznő is utalt rá köszönőbeszédében, a szó nem egy települést, nem „csak” egy fesztivált jelöl, hanem fogalom a filmiparban, a filmművészet terén – évről évre próbál a derűs önreflexió szigete maradni a kaotikus világban, annak ellenére, hogy filmjei súlyos témákat boncolgatnak.
2024. május 15., 07:592024. május 15., 07:59
2024. május 15., 11:052024. május 15., 11:05
A cannes-i fesztivált nem kerülik el a világ történései (és a fesztivál sem kerüli meg azokat), sőt az elmúlt években volt itt MeToo-ra koncentrálás, volt világjárványos kiadás oltási igazolványokkal, negatív tesztekkel, volt ukrán háborús év élőben bejelentkező Zelenszkijjel, kitiltott orosz filmesekkel. És bár, ahogy egyre többen mondogatják, látszólag a háború – most már háborúk – kikerült a figyelem középpontjából, mert létezése „normalizálódott”, azaz megszoktuk, hogy a szomszédban vagy kicsit messzebb emberéleteket követelő harcok folynak, lecsengeni látszanak az elmúlt évek botrányai,
Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint a megnyitó háziasszonyának, Camille Cottin francia színésznőnek a gondolatai a még mindig, avagy újra aktuális MeToo-mozgalom kapcsán, illetve az idei kiadás nyitófilmje, a sztárkultuszt parodizáló, a világban uralkodó fejetlenségre reflektáló A második felvonás című francia vígjáték.
Az est házigazdájának azon mondatán túl, hogy „az éjszakai szakmai találkozók a nagyhatalmú urak szállodaszobáiban többé már nem tartoznak a cannes-i forgatag szokásaihoz”, inkább a nők előtt hajtott fejet a megnyitó – és nem a negatív dolgokra koncentrált. (Bár tény, hogy Judith Godreche színésznőnek a témában készített Moi aussi (Én is) című 17 perces rövidfilmjét szerdán levetítik a fesztiválon, illetve a téma égetően aktuális, hiszen a Le Monde című francia napilap keddi számában tették közzé azt a petíciót, amelyben több mint száz francia közéleti személyiség átfogó törvényt szorgalmaz a szexuális zaklatások és erőszak elleni fellépés érdekében).
„Új képet adtál nekünk önmagunkról” – fogalmazott méltatásában, könnyeivel küszködve Binoche.
A megnyitó főszereplői egyértelműen a nők voltak, és egyúttal a fesztivál főszereplői is, amit az is jól szemléltet, hogy a hivatalos versenyprogram nemzetközi zsűrijének elnöke idén a feminizmusáról híres Greta Gerwig amerikai rendező, színésznő, akit elsősorban a Barbie és a Lady Bird című filmek alkotójaként szoktak emlegetni. Beszéde azonban nem a nőkre, nem a MeToo-ra, hanem a művészet és a film szeretetére fókuszált. A testület többi tagja: Eva Green és Omar Sy francia színészek, Pierfrancesco Favino olasz színész, Nadine Labaki libanoni rendező, Ebru Ceylan török forgatókönyvíró, valamint a 2018-ban a Bolti tolvajok című filmjéért az Arany Pálma-díjat elnyerő Koreeda Hirokazu japán filmrendező és az Oscar-jelölt A hó társadalma rendezője, a spanyol Juan Antonio Bayona.
A második felvonás című nyitófilm Léa Seydoux, Louis Garrel és Vincent Lindon főszereplésével egy leheletnyit a két évvel ezelőtti Coupez! című nyitófilmet idézte, egyszerre görbe tükröt mutatva és megnevettetve a közönséget.
És talán épp ez volt a fesztivál nyitóeseményének legnagyobb pozitívuma. Hogy miközben a világban, pontosabban a francia sajtóban újra kitört egy valószínűleg további hullámokat generáló „vulkán”,
a filmről, a moziról, megmutatva, hogy a humor, a kreativitás, a megalkotott, megtalált szépség kissé szebbé, jobbá teheti, megértetheti, messzire juttathatja, megismertetheti azt, ami a világban zajlik.
Ismét visszaéltek Karikó Katalin Nobel-díjas professzor nevével az interneten, a kutató hangsúlyozta, soha nem adta és a jövőben sem adja nevét semmiféle termék, gyógyhatásúnak feltüntetett készítmény reklámjához.
Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.
65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.
Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.
Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.
A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.
Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.
Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.
Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.
Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.
szóljon hozzá!