Ami sokak számára ismerős. Gyakran egy személy, állat vagy kínos videó válik a mémek alanyává
Fotó: Partiumi Keresztény Egyetem
A mémet mint kreatív kommunikációs formát helyezi előtérbe a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem humántudományi tanszékének középiskolásokat célzó versenye. A megmérettetésről Székedi Levente egyetemi oktatót, a tanszék vezetőjét kérdeztük. A versenyre március közepéig lehet jelentkezni.
2022. március 05., 18:012022. március 05., 18:01
Középiskolások számára hirdet mémversenyt a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) humántudományi tanszéke. A kezdeményezés célja megismertetni a nagyközönséggel azt a kreatív kommunikációs formát, amely felkelti a fiatal korosztály figyelmét, és szívesen megnyilvánulnak ezen keresztül – mondta el a Krónikának Székedi Levente tanszékvezető. Hozzátette,
A kérdőíves felmérés azt is vizsgálja, milyen esetekben használnak a kamaszok mémeket, miért tűnik úgy, hogy ezeken keresztül sok esetben könnyebb a kommunikáció számukra, mint más módon kifejezni mondanivalójukat.
„Azt tapasztaltuk, nagyon gyakran előfordul, hogy a mémeken keresztül nem kifejezetten szövegben átadható tartalmakat közölnek a fiatalok, hanem inkább lelkiállapotokat, érzéseket, reakciókat valamire.
– fogalmazott a tanszékvezető.
A versenyre a fogyasztói társadalom témakörében várják a mémeket. Székedi Levente elmondta, úgy gondolják, hogy ehhez a témához könnyen kapcsolódhatnak a fiatalok. A megmérettetésre eddig erdélyi és partiumi középiskolás diákoktól is érkeztek mémek, és ezek nagy része a vásárlással kapcsolatos, vagy a kereslet-kínálat kérdésével foglalkozik. „Ezenkívül van néhány olyan mém, ami a téma mélyebb aspektusával foglalkozik, a túlpörgetett szükségletre, mértéktelen fogyasztásra világítanak rá. Ezek egyfajta tükröt tartanak a társadalomnak” – tette hozzá a tanszékvezető.
A levél szövege tartalmazza a diák teljes nevét, települését, iskoláját, osztályát és az osztály szakját, a levél tárgya: mémverseny. Az első díjazott 500, a második díjazott 300, a harmadik helyezett 200 lej értékű jutalomban részesül.
Fotó: Veres Nándor
A mém szó Richard Dawkins brit etológus, evolúciós biológus és író szóalkotása a miméma (utánzás) szóból. Dawkins véleménye szerint az evolúcióelmélet kiterjeszthető a kultúra elemeire is, így a gén analógiájára megalkotta a mém szót, amelyekkel a kultúra feltételezett, másolható és másolódó alapegységeit jelölte.
Csíkszentmihályi Mihály tavaly elhunyt, erdélyi származású, magyar–amerikai pszichológus, a flow-elmélet megteremtője szerint
Ezeket a génekhez hasonlóan továbbadhatja, méghozzá kommunikáció útján. Az átadott mém továbbterjedhet a „minősége”, azaz érdekessége vagy relevanciája függvényében. A „legfontosabbak” az úgynevezett „túlélők”, amelyek aztán egy egész társadalom gondolkodását definiálják.
Bár a mémek működési mechanizmusait még nem definiálták tudományos igényességgel, ezért a fogalom maga is vitatott, számos kulturális elemről feltételezik, hogy mémként viselkedik, vagy mémként viselkedő elemekből áll össze. Ilyenek például a: technológiák, viccek, divatok, slágerdallamok, vallások, trendek, vásárlások, fényképek, politikai események, állatok játék- és filmbeli jelenetek.
Az internetes mém kifejezés olyan fogalmat jelöl, ami divatszerűen terjed embertől emberig az interneten e-mailen keresztül, blogokon vagy a közösségi média felületein.
Gyakran egy személy, állat vagy kínos videó válik a mémek alanyává. Az internetes mém maradhat állandó, vagy megváltozhat az idők során a rá irányuló kommentárok hatására.
A mémek terjedését, egy adott mém népszerűségét a fiatalok körében egy egyetemi kutatási projekt keretében vizsgálta Molnár Dániel, a Partiumi Keresztény Egyetem szociológia szakának másodéves hallgatója. A tavaly decemberben végzett online felmérésben 482 magyarországi és erdélyi középiskolás diák vett részt. A kérdőívekben megfogalmazott kérdésekre adott válaszokból kiderül, azok, akik mémeket használnak az internetes kommunikációban, naponta átlagban 1–2 órát ülnek a számítógép előtt (45,71 százalék), nagyrészt azért nézik a mémeket, mert szórakoztatónak tartják (78,84 százalék), saját maguk is készítettek már mémeket (86, 93 százalék), és barátaiknak naponta többször is küldenek mémeket.
Új helyszínen, számos hagyományos programmal rendezik meg október végén a kalotaszentkirályi csipkebogyó-fesztivált. Vincze Kecskés István szervező a gasztronómiai és kulturális kínálatról, a csipkeízfőző-versenyről beszélt a Krónikának.
Megalakulásának 25. évfordulóját ünnepli éppen ma, október 23-án az Ismerős Arcok, amely jubileumi turnéja keretében Erdélybe is ellátogat.
Az okostelefonok globális kiszállítása 4 százalékkal, 316,1 millióra nőtt az idei harmadik negyedévben a tavalyi azonos időszakkal összevetve.
Bereczki Zoltán a Duna Tv Csináljuk a fesztivált! című népszerű show-műsorának új ítésze. További újdonság, hogy négytagú zsűri értékeli a versenydalokat a stúdióban ülő közönséggel – jelentette be csütörtökön az MTVA.
Négy európai ország rendőrei felszámoltak egy kábítószer-kereskedő bűnszervezetet, amelyik több millió tablettát csempészett a skandináv országokba – közölte pénteken az Európai Unió Büntető Igazságügyi Együttműködési Ügynöksége, az Eurojust.
Keményen nekiment Donald Trump volt amerikai elnök, jelenlegi republikánius elnökjelölt a The Apprentice – A Trump-sztori című, a kampány finisében mozikba kerülő film stábjának az őt lejárató jelenetek miatt.
Betiltotta a turisták szervezett éjjeli sörtúráit (pub crawls) a prágai önkormányzat.
Szeptember-októberben figyelhető meg az erdőkben a szarvasbőgés, amely a szarvasok párzási időszakában zajlik.
Egy hét szabadsággal indulhat az új év a közalkalmazottak és a hivatalos munkaszüneti napokhoz igazodó magánvállalkozások dolgozói számára, ha elfogadják a 2025-re vonatkozó pluszszabadnapokat.
A romániaiaknak mindössze 4 százaléka tartja az éghajlatváltozást napjaink legfontosabb kérdésének, szemben a megélhetési költségek és az infláció miatti aggodalmakkal, amelyeket a válaszadók 62 százaléka említett.
szóljon hozzá!