Ami sokak számára ismerős. Gyakran egy személy, állat vagy kínos videó válik a mémek alanyává
Fotó: Partiumi Keresztény Egyetem
A mémet mint kreatív kommunikációs formát helyezi előtérbe a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem humántudományi tanszékének középiskolásokat célzó versenye. A megmérettetésről Székedi Levente egyetemi oktatót, a tanszék vezetőjét kérdeztük. A versenyre március közepéig lehet jelentkezni.
2022. március 05., 18:012022. március 05., 18:01
Középiskolások számára hirdet mémversenyt a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem (PKE) humántudományi tanszéke. A kezdeményezés célja megismertetni a nagyközönséggel azt a kreatív kommunikációs formát, amely felkelti a fiatal korosztály figyelmét, és szívesen megnyilvánulnak ezen keresztül – mondta el a Krónikának Székedi Levente tanszékvezető. Hozzátette,
A kérdőíves felmérés azt is vizsgálja, milyen esetekben használnak a kamaszok mémeket, miért tűnik úgy, hogy ezeken keresztül sok esetben könnyebb a kommunikáció számukra, mint más módon kifejezni mondanivalójukat.
„Azt tapasztaltuk, nagyon gyakran előfordul, hogy a mémeken keresztül nem kifejezetten szövegben átadható tartalmakat közölnek a fiatalok, hanem inkább lelkiállapotokat, érzéseket, reakciókat valamire.
– fogalmazott a tanszékvezető.
A versenyre a fogyasztói társadalom témakörében várják a mémeket. Székedi Levente elmondta, úgy gondolják, hogy ehhez a témához könnyen kapcsolódhatnak a fiatalok. A megmérettetésre eddig erdélyi és partiumi középiskolás diákoktól is érkeztek mémek, és ezek nagy része a vásárlással kapcsolatos, vagy a kereslet-kínálat kérdésével foglalkozik. „Ezenkívül van néhány olyan mém, ami a téma mélyebb aspektusával foglalkozik, a túlpörgetett szükségletre, mértéktelen fogyasztásra világítanak rá. Ezek egyfajta tükröt tartanak a társadalomnak” – tette hozzá a tanszékvezető.
A levél szövege tartalmazza a diák teljes nevét, települését, iskoláját, osztályát és az osztály szakját, a levél tárgya: mémverseny. Az első díjazott 500, a második díjazott 300, a harmadik helyezett 200 lej értékű jutalomban részesül.
Fotó: Veres Nándor
A mém szó Richard Dawkins brit etológus, evolúciós biológus és író szóalkotása a miméma (utánzás) szóból. Dawkins véleménye szerint az evolúcióelmélet kiterjeszthető a kultúra elemeire is, így a gén analógiájára megalkotta a mém szót, amelyekkel a kultúra feltételezett, másolható és másolódó alapegységeit jelölte.
Csíkszentmihályi Mihály tavaly elhunyt, erdélyi származású, magyar–amerikai pszichológus, a flow-elmélet megteremtője szerint
Ezeket a génekhez hasonlóan továbbadhatja, méghozzá kommunikáció útján. Az átadott mém továbbterjedhet a „minősége”, azaz érdekessége vagy relevanciája függvényében. A „legfontosabbak” az úgynevezett „túlélők”, amelyek aztán egy egész társadalom gondolkodását definiálják.
Bár a mémek működési mechanizmusait még nem definiálták tudományos igényességgel, ezért a fogalom maga is vitatott, számos kulturális elemről feltételezik, hogy mémként viselkedik, vagy mémként viselkedő elemekből áll össze. Ilyenek például a: technológiák, viccek, divatok, slágerdallamok, vallások, trendek, vásárlások, fényképek, politikai események, állatok játék- és filmbeli jelenetek.
Az internetes mém kifejezés olyan fogalmat jelöl, ami divatszerűen terjed embertől emberig az interneten e-mailen keresztül, blogokon vagy a közösségi média felületein.
Gyakran egy személy, állat vagy kínos videó válik a mémek alanyává. Az internetes mém maradhat állandó, vagy megváltozhat az idők során a rá irányuló kommentárok hatására.
A mémek terjedését, egy adott mém népszerűségét a fiatalok körében egy egyetemi kutatási projekt keretében vizsgálta Molnár Dániel, a Partiumi Keresztény Egyetem szociológia szakának másodéves hallgatója. A tavaly decemberben végzett online felmérésben 482 magyarországi és erdélyi középiskolás diák vett részt. A kérdőívekben megfogalmazott kérdésekre adott válaszokból kiderül, azok, akik mémeket használnak az internetes kommunikációban, naponta átlagban 1–2 órát ülnek a számítógép előtt (45,71 százalék), nagyrészt azért nézik a mémeket, mert szórakoztatónak tartják (78,84 százalék), saját maguk is készítettek már mémeket (86, 93 százalék), és barátaiknak naponta többször is küldenek mémeket.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
szóljon hozzá!