A résztvevőknek bemutatták a kódexkészítés növényi és állati kellékeit
Fotó: Bede Laura
Élet Mátyás király szülőházában címmel szerveztek programokat szombaton délután a 28. Kolozsvári Mátyás Napok keretében. A reneszánsz király szülőházának díszterme valóban megtelt élettel: látogatásomkor néhány gyereknek épp a kódexkészítés rejtelmeibe nyújtottak betekintést, miközben a többiek az iniciáléfestés művészetében merültek el.
2020. február 22., 22:122020. február 22., 22:12
2020. február 22., 22:162020. február 22., 22:16
Macalik Kunigunda szervező, biológus a kódexkészítés növényi és állati kellékeit mutatta be a résztvevőknek. A szemléltetőeszközök között szerepelt pergamen, papirusz-alapanyag, különböző tollak, tinta.
A Krónika érdeklődésére elmondta, a rendezvényre hoztak egy mozsarat, amelyben gubacsot lehet törni, az így kapott gubacsporból pedig – bár hosszadalmas folyamat révén – tinta lesz. Arról is beszélt, hogy az aranypor kikeveréséhez (aranyozás folyamatához) régen kagylókat használtak, míg a tintát állatszarvba öntötték, amelyet fába vágott lyukba helyeztek. A pecsétviasz ismertetésénél felhívta a figyelmet arra, hogy az eredeti gyertyák marhafaggyúból készültek, és egy darabot elhoztak a Mátyás-napokra is.
Macalik Kunigunda (balra) a viaszpecsét használatát ismertette
Fotó: Bede Laura
Egy másik asztalnál lehetőségem nyílt tematikus keresztrejtvényt oldani, amely által kiderült többek között, hogy a pulyka tollából készült a legjobb írótoll, az állatbőrből létrehozott kódexlap a pergamen, az egyiptomi sásból pedig papiruszt állítottak elő. A megfejtés Korvina (Corvina) lett, Mátyás király kódexeinek neve.
Nagy érdeklődés övezte az interaktív természetismereti foglalkozást
Fotó: Bede Laura
A terem másik felében interaktív természetismereti foglalkozás keltette fel kicsik és nagyok figyelmét egyaránt, de a lantkészítés folyamata és a korhű fegyvergyűjtemény is vonzotta a résztvevőket.
– mondta el lapunknak Fehér Árpád, a főszervező Amaryllis Társaság tagja.
Lőrinczi György lantkészítő a reneszánsz kor egyik legnépszerűbb hangszeréről beszélt
Fotó: Bede Laura
Vasárnap a szentmisét követően Ádám Gyula fotóművész alkotásaiból nyílik tárlat a Karolina téren, a Joannes Kájoni 390 című szabadtéri vándorkiállítás megnyitóján hangszeres műveket szólaltat meg Fehér Zselyke és társai.
A látogatók a Holló Egyesület ruha- és fegyvergyűjteményét is megtekinthették
Fotó: Bede Laura
A Mátyás-napi fáklyás felvonuláson résztvevők 18 és 18.30 között gyűlnek össze a Farkas utcai református templom előtt. Innen 600 fáklyával és középkori viseletbe öltözött korhű sereg kíséretében vonulnak át a nagy király szülőházához. A programot az Amaryllis együttes és az Unicante kórus koncertje zárja az Erdélyi Néprajzi Múzeumban.
A versengés helyett az alkotásra, zenei önmegvalósításra és kibontakozásra összpontosít a nemrég elindult, A dal összeköt című valóságműsor. Erdély első zenés valóságshow-járól Dobai Csaba ötletgazda, hangmérnök beszélt a Krónikának.
Aszpirin, orrcsepp, allergia elleni tabletták, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, hasmenés elleni készítmény – csak néhány azon gyógyszerek közül, amelyek nagyon kevés csomagból hiányoznak, ha nyaralni indul a család. De nem árt résen lenni.
A Romsilva erdőgazdálkodási vállalat lenyűgöző felfedezésről számolt be a napokban: egy Észak-Amerikában őshonos mamutfenyő (Sequoia) nőtt és fejlődött ki teljesen egyedül, természetes környezetben a Szemenik–Krassói-szurdok Nemzeti Park területén.
A Tisztelgés – Illés 60 című est lesz a gyergyószentmiklósi Egyfeszt Összművészeti Fesztivál idei kiadásának egyik kiemelkedő produkciója, amely a szervezők szerint kultúrtörténeti jelentőséggel bír.
Zenei különlegességek és változatos borkínálat várja a szatmáriakat és mindazokat, akik ellátogatnak a hétvégén a Samfest Jazz&Wine rendezvényre.
Látogatást tett a Vatikánban Al Pacino hollywoodi színész, akit XIV. Leó pápa fogadott.
Immár ötödik éve működik Sepsiszentgyörgyön egy különleges életmódprogram, amely a mozgáshiányos életvitel és a helytelen táplálkozás csapdáiból próbálja kivezetni a résztvevőket.
Uruguaytól Norvégiáig a világ különböző részein élő közösségek népviseletét örökíti meg fényképeken a székelyudvarhelyi Dávid Botond. A fotográfus a népviseletfotók mögött rejlő történetekről, a Geofolk folytatásáról beszélt a Krónikának.
XIV. Leó pápa szentévi audienciáján részt vettek szombaton a Magyar Cigány Labdarúgó Válogatott tagjai is menedzserükkel, Mezei Istvánnal.
Egy nagyszebeni férfi, Petru Fehervari 136-szoros véradóként jelenleg a legaktívabb donor Szeben megyében. Több mint két és fél évtizedes elkötelezettségével mintegy 54 liter vért adott – csendes példát mutatva a segítségnyújtás erejéről.
1 hozzászólás