Thurzó Zoltán
Fotó: Thurzó Zoltán családi archívuma
Újból rendkívüli világrekord-kísérletre készül a nagyváradi Thurzó Zoltán. A zongorista a tervek szerint pünkösdvasárnap többórás zongorakoncertet ad a Mount Everesten.
2022. május 26., 14:422022. május 26., 14:42
2022. május 26., 16:412022. május 26., 16:41
Különleges világrekord-kísérletre készül újból a nagyváradi Thurzó Zoltán. A zongorista a tervek szerint pünkösdvasárnap ad többórás zongorakoncertet a Himalája hegység legmagasabb hegyén, a Mount Everesten, azaz a Csomolungmán. Műsorában 28 nemzet himnusza – köztük a magyar, a székely és a román –, valamint ismert zeneszerzők művei szerepelnek. A Himnusz a magasban projekttel a zongorista Guinness-rekordot is döntene, ezenkívül a Nagyváradon létrehozandó, nagyapjának, a hegedűművész Thurzó Sándornak emléket állító zenetörténeti múzeumot is népszerűsítené – árulta el Facebook-bejegyzésében Thurzó Zoltán.
A zongoraművész a csütörtöki indulás előtt
Fotó: Facebook/Thurzó Zoltán
A partiumi zongorista csütörtökön indult Katmanduba, Nepál fővárosába a budapesti Liszt Ferenc nemzetközi repülőtérről, és a tervek szerint 6-8 nap alatt érné el a világ legmagasabb csúcsaként számontartott, 8848 méteres Mount Everest alaptáborát.
A zongorista Facebook-bejegyzéseiben elmesélte, hosszú ideje készül a világrekordra, ehhez a kísérletéhez pedig heti hat alkalommal fizikai edzéseket is végzett, így szoktatva szervezetét a magashegyi túrázáshoz, ezenkívül a mászáshoz és projektje megvalósításához serpák, azaz magashegyi teherhordók segítségét is igénybe fogja venni. A projekt 21 ezer eurós költségét támogatásokból finanszírozza a 39 éves zongorista.
Fotó: Thurzó Zoltán/Facebook
A jelenlegi rekord a brit Evelina De Lainé, aki 2018. szeptember 6-án adott koncertet az indiai Shingo-La hegységben 4946 méteres magasságban.
Fotó: Facebook/Thurzó Zoltán
Mint arról korábban beszámoltunk, Thurzó Zoltán tavaly decemberben a leghosszabb idejű zongorázás világcsúcsát döntötte volna meg. A zongorista, aki nem alkalmazottja egyetlen közintézménynek sem, és hazai meg külföldi koncertjeiből biztosítja a megélhetését, akkor több mint 130 órás koncertet adott volna. Repertoárjában 450 zenemű szerepelt különböző szerzőktől, köztük Mozart összes szonátája, így tisztelegve a 230 éve elhunyt zeneszerző emléke előtt. Csúcsdöntési kísérlete azonban nem sikerült, rosszullét miatt kénytelen volt abbahagyni nem mindennapi zongorajáték-maratonját.
Egészségi okok miatt kénytelen volt leállítani rekordkísérletét Thurzó Zoltán nagyváradi művész, aki 130 órán keresztül kívánt folyamatosan zongorázni.
A Titanic katasztrófájának 113. évfordulójára elképesztő újdonsággal készült a National Geographic: április 12-én bemutatják a Titanic: Digitális újjászületés című dokumentumfilmet.
A magyar, valamint az európai és amerikai zenei örökség eklektikus dalait adja elő amerikai turné keretében a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium Péterffy Gyula-kórusa. Ördög Ödön karvezető a felkészülésről, a repertoárról beszélt.
Hidat építene a Kotori-öböl fölé Montenegró, ezzel egy öt évtizedes elképzelés valósulna meg az Adria-parti országban.
Jövő év áprilisától minden belga állampolgárnak kötelező lesz az úgynevezett kibervédelmi jogosítvány megszerzése, ha továbbra is hozzá szeretnének férni az internethez – jelentette be a belga kiberbiztonsági központ (CBB).
A világ legjobb mészárosaival mérkőzött meg Bíró László marosvásárhelyi hentes, aki tagja volt a párizsi mészáros-vb-n Romániát képviselő csapatnak. Bíró László a francia fővárosban szervezett világversenyről, a mesterség kihívásairól mesélt a Krónikának.
Egy idős Buzău megyei nő évtizedeken keresztül ajtótámaszként használta a folyómederben talált követ, amelyről utólag kiderült, hogy a világ legnagyobb egybefüggő borostyánköve, az egymillió euró értékű darab most múzeumban látható.
Három évvel ezelőtt szinte a nulláról, az alapoktól kezdte újjáépíteni a Marosvásárhelyi Állatkertet Szánthó János igazgató. A nemzetközileg elismert szakember az elmúlt időszak kihívásairól, megvalósításairól, új tervekről beszélt a Krónikának.
A fejfedők, kalapok több évszázadnyi divatjainak történetéről hallgathatnak meg előadást az érdeklődők Kolozsváron a Györkös Mányi Albert Emlékházban.
A lepénybe (tortillába) hajtott húsos töltelék Mexikó tradicionális étele, már az európaiak érkezése előtt is népszerű volt.
Szépirodalmi alkotásokat, szak- és gasztronómiai könyveket, gyerekkönyveket turkálhatnak hétvégén az olvasás szerelmesei Kolozsváron. A 11. kiadásához érkező tavaszi Könyvturit április 4. és 5. között szervezi meg az EMKISZ.
szóljon hozzá!