Magmát találtak a Csomád-vulkán alatt – magyar, román, francia és svájci kutatók vizsgálták évekig a Hargita megyei tűzhányót

A Csomád-vulkán kráterjében alakult ki a Szent Anna-tó. A székelyföldi tűzhányót főként a vulkáni kőzeteken keresztül tanulmányozták •  Fotó: Csomád Vulkánexpedíció

A Csomád-vulkán kráterjében alakult ki a Szent Anna-tó. A székelyföldi tűzhányót főként a vulkáni kőzeteken keresztül tanulmányozták

Fotó: Csomád Vulkánexpedíció

Meglepően sok olvadék lehet a székelyföldi Csomád-vulkán alatti magmatározóban. Mindez azonban nem azt jelenti, hogy kis időn belül kitör, hanem hogy olyan régóta szunnyadó tűzhányóról van szó, amely alatt van még magmakása, ezért fennáll az aktiválódás lehetősége – derül ki egy friss nemzetközi tanulmányból, amelynek előzményét és részleteit Harangi Szabolcs budapesti geológus, vulkanológus ismertette lapunkkal.

Bede Laura

2019. július 24., 11:192019. július 24., 11:19

2019. július 24., 12:282019. július 24., 12:28

Nemzetközi szinten is újdonságnak számít az az eredmény, amelyre magyar, román, francia és svájci kutatók jutottak a székelyföldi Csomád-vulkán vizsgálata közben. Az Earth and Planetary Science Letters tudományos lapban frissen megjelent tanulmány szerint nemcsak a köztudottan működő vulkánokat kell figyelni, hanem a hosszan, akár több tízezer éven keresztül szunnyadó tűzhányókat is.
„Amíg magma van alattuk, ezek is kitörhetnek” – mondta el a Krónika megkeresésére Harangi Szabolcs geológus, vulkanológus, a tanulmány egyik szerzője. Kifejtette,

a Hargita megyében található vulkánt már több mint 15 éve kutatják,

főként az adta az inspirációt, hogy 2002-ben Szakács Sándor kolozsvári geológus, vulkanológus egy konferencián felvetette a vulkáni veszély lehetőségét. „A spekulatív, gondolatébresztő előadás után elkezdtük kutatni, hogy ez a feltételezés alátámasztható-e tudományos adatokkal, illetve vizsgáltuk a Csomád-vulkán jelenlegi állapotát. Sok része volt a kutatásnak: meghatároztuk a vulkánkitörések időpontját, valamint a kitörések közötti időtartamot, tehát a szunnyadás idejét” – részletezte a budapesti geológus. Hozzátette, arra következtettek, hogy

a Csomád nagyon hosszan szunnyad, volt olyan a történetében, amikor több mint 100 ezer évig nem működött. Megfordítva ez azt jelenti, hogy még 100 ezer év nyugalom után is kitört.

Azt is pontosították, hogy 30 ezer éve volt az utolsó vulkánkitörés. „A halandó ember azt gondolja, hogy ha ennyi ideig nem működik egy vulkán, akkor az inaktív. Egyébként nagyon sok tudós is így gondolja, sőt a vulkanológusok olyan határt húznak meg, hogyha egy vulkán 10 ezer éven belül nem tört ki, akkor azt nem tekintik potenciálisan aktívnak” – mutatott rá a szakember.

Harangi Szabolcs elmondta, főként a vulkáni kőzeteken keresztül tanulmányozták a Csomádot. A kőzetekből kiszedett cirkon kristályok vizsgálatával azt is megállapították, hogy a magmakamra, pontosabban a magmatározó ott van a vulkán alatt akkor is, amikor nem működik. Ennek értelmében az elmúlt egymillió évben mindig volt magma a térség alatt.

A cirkon kristályok alapján kimutatták, hogy a magmakamrában folyamatosan található olvadék.

Amikor épp szunnyadási időszak van, akkor egyfajta magmakása található a magmatározóban, ez azt jelenti, hogy több mint 70 százalék kristály alkotja a magmát. A vulkanológus szerint ez önmagában nem tud kitörni, ezért a következő lépésben megnézték, hogy jelenleg van-e még ilyen magmakása a vulkán alatt. Ezt soproni geofizikusok segítségével kezdték el vizsgálni 2010-ben, és 2015-ben arra a következtetésre jutottak, hogy „geofizikai anomália” van 8-20 kilométer mélységben, tehát ott még lehet olvadékot is tartalmazó magma.

Harangi Szabolcs vulkanológus előadásokon is ismerteti a Csomád-kutatások eredményeit •  Fotó: Facebook Galéria

Harangi Szabolcs vulkanológus előadásokon is ismerteti a Csomád-kutatások eredményeit

Fotó: Facebook

„Ez nagyon fontos pont volt, és a további vizsgálat eredménye most jelent meg a tanulmányban. A legutolsó vulkánkitörés kőzetét vizsgáltuk: kísérletileg meghatároztuk, hogy milyen tulajdonságai vannak, milyen úgynevezett elektromosvezető-képessége van. A kapott adatokat összevetettük a geofizikai adatokkal, ezenkívül a vulkáni kőzetben levő ásványok, kristályok vizsgálatával meghatároztuk, hogy hol történt a kristályosodás, és ez összevágott a geofizikai anomáliával” – fogalmazott a kutató. Hozzátette,

a különböző vizsgálatok eredményeit értelmezve rájöttek, hogy meglepően sok olvadék lehet a Csomád alatti magmatározóban.

Ez nem azt jelenti, hogy kis időn belül kitör, hanem azt, hogy ez egy olyan hosszan szunnyadó tűzhányó, amely alatt van még magmakása, ezért fennáll az aktiválódás lehetősége. „Hangsúlyozom, ez csak egy lehetőség, semmi nem mutat arra, hogy kitörés készülne. A vulkánok alatt nagyon hosszú ideig van magmakása, 10-100 ezer éven keresztül, és amíg ez ott van, adott a lehetőség a kitörésre” – mondta Harangi Szabolcs. Hozzátette, a tanulmánynak nagyon fontos üzenete: azok a vulkánok is kitörhetnek, amelyekről eddig azt gondolták, hogy olyan hosszú ideig nem működtek, hogy már biztos nem fognak újra működni – ebből a szempontból a Csomád egyfajta alaptanulmány.

A vulkanológus szerint fontos, hogy további kutatásokat végezzenek a Csomádnál. Folyamatosan mérik a gázok összetételét Kis Boglárka Mercédesz kolozsvári geológussal. Nemrég publikálták azokat az eredményeket, amelyek azt mutatják, hogy a szén-dioxid-gázok összetétele is azt jelzi, hogy magmából származnak. Azt is vizsgálják, mennyi idő alatt képes egy ilyen magmatározó úgymond reaktiválódni – tehát mennyi idő alatt történhet olyan változás, ami a teljesen inaktívnak tűnő állapotból aktív állapotra vált.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. szeptember 25., szerda

Magyar rocklegendákkal parádézhat az erdélyi hőlégballonozó

A visszaszámlálás elindult: szeptember utolsó hétvégéjén Nyárádköszvényesen szervezik meg az ország legrégebbi és legnagyobb hőlégballonos eseményét – közölték szerdán a szervezők.

Magyar rocklegendákkal parádézhat az erdélyi hőlégballonozó
2024. szeptember 24., kedd

Hatalmas összeget nyert az immár 50 éve rendületlenül lottózó nyugdíjas

Óriási összeget, több mint kétmillió eurót nyert egy Giurgiu megyei nyugdíjas, aki immár 50 éve játszik a lottón.

Hatalmas összeget nyert az immár 50 éve rendületlenül lottózó nyugdíjas
2024. szeptember 22., vasárnap

Kis faluból a világ nagy színpadára: bízik Kalotaszeg támogatásában a leginspirálóbb fiatal tehetségnek jelölt Kovács Nóra

A személyes értékeivel összhangban levő szakmai pályát szeretne építeni Kovács Nóra, akit nemrég jelöltek a Femcafe Inspiráló Nők Díjára. A körösfői születésű mérnökinformatikus hallgató az elismeréssel járó felelősségről, motivációjáról beszélt.

Kis faluból a világ nagy színpadára: bízik Kalotaszeg támogatásában a leginspirálóbb fiatal tehetségnek jelölt Kovács Nóra
2024. szeptember 20., péntek

Ismeretlen zenei darab került elő, amelyet a csodagyerek zeneszerzőzseninek tulajdonítanak

Egy korábban ismeretlen zenei darabot fedeztek fel egy németországi könyvtárban, amelyet valószínűleg Wolfgang Amadeus Mozart szerzett tinédzserkorának elején.

Ismeretlen zenei darab került elő, amelyet a csodagyerek zeneszerzőzseninek tulajdonítanak
2024. szeptember 18., szerda

Mit tartalmaz egy harci fejadag, amelyet 24 órára kap egy román katona?

Sokan kíváncsiak lehetnek arra, hogy milyen ételek szerepelnek egy harci fejadagban, ugyanis a román katonák csomagját bemutató videót már több mint 10 ezren megtekintették YouTube-on.

Mit tartalmaz egy harci fejadag, amelyet 24 órára kap egy román katona?
2024. szeptember 17., kedd

A Via Transilvanica mintájára Maros megyében létrehozták a Medvék ösvénye túraútvonalat

Új turisztikai látványossággal bővül a Görgény völgye: a Medvék ösvénye elnevezésű, 25 kilométeres tematikus útvonal a Maros megyei Görgényorsovát veszi körbe, érintve a környék összes nevezetességét.

A Via Transilvanica mintájára Maros megyében létrehozták a Medvék ösvénye túraútvonalat
2024. szeptember 17., kedd

Átkelünk a világ (egyik) leghosszabb függőhídján, érdemes velünk tartani

Nem kell messzire utazniuk Erdélyből azoknak, akik ritka építészeti, idegenforgalmi látványosságot kívánnak megcsodálni: mindenképp érdemes felvenni a bakancslistára a Sátoraljaújhelyen megépült, a nemzeti összetartozásról elkeresztelt függőhidat.

Átkelünk a világ (egyik) leghosszabb függőhídján, érdemes velünk tartani
2024. szeptember 17., kedd

Több száz, a hideg miatt haldokló fecskén próbálnak segíteni vadvédelmi szakemberek

A hirtelen érkezett hideg időjárás nagyon negatívan befolyásolja a még tájainkon tartózkodó fecskék életét: Magyarországon vadvédelmi szakemberek próbálnak segíteni a rossz állapotba került kis madarakon.

Több száz, a hideg miatt haldokló fecskén próbálnak segíteni vadvédelmi szakemberek
2024. szeptember 16., hétfő

Orbán Viktor volt a Terminátor sofőrje és testőre, edzettek is együtt

A Terminátor filmek sztárjával, Kalifornia állam korábbi kormányzójával edzett Orbán Viktor – közölte fotós és videós összeállítással Facebook-oldalán a miniszterelnök.

Orbán Viktor volt a Terminátor sofőrje és testőre, edzettek is együtt
2024. szeptember 16., hétfő

Sípjellel cenzúrázta ki Jézus Krisztus nevét az Emmy-díjas színész köszönőbeszédéből egy amerikai tévé

Kicenzúrázta Jeremy Allen White színésznek a vasárnapi Emmy-díjátadón mondott köszönő beszédéből a „Jézus Krisztus!” felkiáltást az ABC (American Broadcasting Company) kereskedelmi televízió.

Sípjellel cenzúrázta ki Jézus Krisztus nevét az Emmy-díjas színész köszönőbeszédéből egy amerikai tévé