Illusztráció a lucaszék készítéséről
Fotó: szegedem.hu
Termékenységvarázslás, házasság- és időjárásjóslás, bizonyos női munkák tiltása egyaránt fűződik a december 13-ai Luca napjához. Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató a jeles naphoz kapcsolódó hiedelmekről és szokásokról, erdélyi előfordulásukról beszélt a Krónikának.
2024. december 10., 08:012024. december 10., 08:01
Szent Luca, Lucia neve a latin „lux” szóból ered, jelentése: fényesség. A Gergely-féle naptárreform előtt ez volt a téli napforduló, egyúttal az esztendő legrövidebb napja, mely az archaikus néphagyományban nagy jelentőséggel bíró időszak, hiszen ilyenkor leghosszabbak az éjszakák, amikor a gonosz, ártó lényeknek bőségesen van idejük a rontásra – magyarázta a Krónika érdeklődésére Cserey Both Zsuzsa. A kolozsvári néprajzkutató rámutatott,
Mint mondta, Luca napján tilos bármilyen tárgyat kölcsönadni, ami az állatok ellátására szolgál, mivel az boszorkány kezére kerülve betegséget, bajt hozhat a házhoz.
Szent Luca nevének jelentése: fényesség
Fotó: Wikipédia
„Orbaiszéken ezen a napon az asszonyok vízkereszt napjáig összekötötték az ollót abban a hitben, hogy így a ragadozó állatok száját is bezárják vele. A női munkák jelentős részét tilos volt végezni, mivel úgy tartották, hogy a fonással, varrással bevarrnák a tyúkok fenekét.
Voltak viszont kifejezetten erre a napra ajánlott munkák, melyekkel a tyúkok termékenységét lehetett elősegíteni. Mindenfajta fejtő-, bontómunkát erre alkalmasnak tartottak, így például tollat fosztottak, hogy a tyúkok könnyen tojjanak” – magyarázta a kézműves.
Hozzátette, mágikus eljárások egész sorával igyekeztek a tyúkok szaporaságát, tojáshozamának növekedését elősegíteni. Példaként említette, hogy a Fehér megyei Székelykocsárdon ezen a napon az öregasszonyok megpiszkálták a tyúkokat, hogy jobban tojjanak, a Bihar megyei Siteren a gazdasszonyok Luca-nap éjszakáján megpemetelték a ketrecben alvó tyúkokat – azaz egy seprűszerű, a kenyérsütő kemence takarításához használt eszközt bemártottak a vízbe és meghintették vízzel a szárnyasokat – annak érdekében, hogy bővebben tojjanak és a baromfivész se tudjon kárt tenni bennük.
Cserey Both Zsuzsa arról is beszélt lapunknak, hogy
„Ha azt készítője karácsony éjjelén elvitte az éjféli misére, ráülve megláthatta a boszorkányokat, akik a szarvuk miatt féloldalra hajolva mentek be a templomba. Mára ez a szokás csak szólás formájában él, a lassan készülő munkára szokták mondani, hogy úgy készül, mint a Luca széke” – mutatott rá a szakember.
A múlt évi Luca-napi barangoláson több népszokással is megismerkedhettek a gyerekek
Fotó: Facebook/Heltai FolkCenter
Mint kifejtette, a december 13-ai jeles napra jellemzőek az időjárásjósló eljárások, mint a lucakalendárium és a hagymakalendárium készítése. „Gyümölcsfa ágát vízbe téve, ha az karácsonyra kizöldült, akkor jó, bő termésű évre lehetett számítani. Ugyanezt a célt szolgálta a lucabúza is. A hagymakalendáriummal pedig az elkövetkezendő év időjárását lehetett megjósolni.
havi bontásban, attól függően, hogy az egyes hónapokat jelképező hagymalevelek átnedvesednek-e” – magyarázta a néprajzkutató.
Cserey Both Zsuzsa szerint Luca napjához, akárcsak András és Katalin napjához házasságjósló eljárások is kapcsolódnak, melyek legtöbbjét Luca és karácsony között kellett elvégezni. Példaként hozta fel, hogy Luca napján a lányok 13 cédulát készítenek, ezek mindenikére egy férfinevet írnak. A cédulákat összekeverik és karácsony első napjáig egyet mindennap a tűzbe dobnak. A lányt pedig az a fiú veszi el, akinek neve az utoljára maradt cédulára van írva.
A kincses városban második alkalommal szerveznek Luca-napi barangolást, ahol a résztvevők megismerhetik a jeles naphoz kötődő népszokásokat, és egy családi kvízjátékban felmérhetik megszerzett tudásukat. A Heltai Gáspár Könyvtári Alapítvány és a Heltai Mesekuckó közös szervezésében megvalósuló rendezvényen ünnepre hangoló mesefoglalkozásra is várják a gyerekeket, majd mézeskalács díszítésre és karácsonyi népdal tanulásra lesz lehetőség. „Végül pedig a Heltai gyermektáncházban pöröghetnek a szoknyák, doboghatnak a csizmák. Hangolódjunk együtt a karácsonyra népi hagyományaink megélésével!” – olvasható a december 13-ai esemény ajánlójában.
A svájci konyha közkedvelt fogása a sajttal töltött krumpli, sertéssülttel kiegészítve pedig fenomenális ételt tehetünk az asztalra.
Sikeres évet zárt, rekordszámú résztvevővel szervezte meg teljesítménytúráit az Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) kolozsvári tagszervezete Kismihály Boglárka irodavezető szerint.
Életbe lépett az Európai Unió új irányelve, miszerint az új mobiltelefonoknak és más kis és közepes méretű hordozható elektronikus eszközöknek egységes töltőt kell biztosítani.
Már 2025-öt írnak egy kicsiny csendes-óceáni szigeten, Kiritimatin, más néven a Karácsony-szigeten. Beköszöntött az új év Új-Zélandon is.
Ünnepi előkészületekkor sokan hajlamosak a szükségesnél több fogást vagy nagyobb mennyiségű ételt, süteményt készíteni, mindez rendszerint nem fogy el karácsonykor. Okos-Rigó Dóra kolozsvári dietetikussal azt jártuk körül, hogyan tároljuk a maradékokat.
Rendkívül egyszerű olaszországi recepttel jelentkezik Ízek a világ körül című sorozatunk. A szalámis tésztához csak néhány könnyen beszerezhető alapanyag kell.
Az előző évekhez képest a 2025-ös év kissé szegényesebbnek ígérkezik a koncertekre vágyó erdélyiek, romániaiak számára.
Diós vagy mákos? Évente felmerül ez a kérdés, amikor bejglikészítésről esik szó, ugyanakkor a megfelelő összetevők, kelesztés is okozhat némi fejtörést azoknak, akik a karácsonyi finomság házi elkészítésére vállalkoznak.
Az Országgyűlés Hivatala és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) a hagyományos Országházi Gyermekkarácsonyi ünnepségen nyolcszáz, nehéz anyagi körülmények között élő gyermeket látott vendégül Magyarországról és határon túlról.
A magyar közmédia kulturális csatornája idén is gazdag műsorkínálattal varázsol ünnepi hangulatot a nézők otthonába. A karácsonyi időszakban még inkább a művészetek kerülnek fókuszba, és a Librettó az év utolsó adásában különkiadással készül.
szóljon hozzá!