Lovaglással bővítenék a sportoktatást Nagykárolyban

Az iskolai testnevelés keretében hamarosan lovagolhatnak is a nagykárolyi gyerekek, a tervek szerint ugyanis a helyi önkormányzat, az iskolák, a tanfelügyelőség, valamint a Szatmár Megyei Lótenyésztők és Lótartók Egyesülete közösen megteremti a diákok számára a lehetőséget, hogy lovasoktatásban is részesülhessenek.

Babos Krisztina

2012. március 14., 08:202012. március 14., 08:20

 Nemrég a tanfelügyelőségen egyeztettek az érintettek, és abban állapodtak meg, hogy igyekszenek már ez évtől beindítani ezt a fajta tevékenységet. Kovács Jenő polgármester szerint régóta tervezik ezt a helyi iskolaigazgatókkal közösen, az elképzelést pedig most a főtanfelügyelő is felkarolta. Az elöljáró szerint pályázatot nyújtottak be a Károlyi-kastélyhoz tartozó romos állapotban levő lovarda felújítására, és ha kapnak támogatást, télen sem kell felfüggeszteniük a lovasoktatást.

Antal István, a Szatmár Megyei Lótenyésztők és Lótartók Egyesületének elnöke szerint adottak a feltételek a hagyományos sport űzéséhez, ugyanis három világszínvonalú lovasegyesület működik Nagykárolyban és környékén. Ami pedig a legfontosabb, a gyerekek biztonsága is szavatolható, ugyanis kész együttműködni velük egy helyi tornatanár, aki lovasoktatói képesítéssel is rendelkezik, továbbá úgynevezett iskolalovakkal, azaz kiöregedett sportlovakkal tartják majd a kezdők számára a képzést, a tapasztalt állatok pedig kimondottan vigyáznak a gyerekekre.

„Rengeteg készséget lehet fejleszteni a lovaglás révén, sok mindent elsajátít ugyanis a gyerek azáltal, hogy megtanul irányítani egy 500 kilós állatot – magyarázta a szakember. – A testi adottságok terén a lovaglás felér egy összetett tornagyakorlattal, mindemellett fegyelmet, türelmet, rendszeretetet tanulnak, fejlődik a felelősségtudatuk, és közelebb kerülnek az állatokhoz, a természethez.”

Az oktatásban való részvétel nem lesz kötelező, a lovaglás költségeit pedig közösen állja majd a tanfelügyelőség, a nagykárolyi önkormányzat és a szülők. Kovács Jenő szerint az elméleti gimnáziumból máris közel 90 jelentkezőjük van.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 13., kedd

A polihisztor Bolyait ismertetné meg a nagyközönséggel a Teleki Téka kiállítása

Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.

A polihisztor Bolyait ismertetné meg a nagyközönséggel a Teleki Téka kiállítása
2025. május 13., kedd

Edda, Lóci játszik, 4S Street a torockói Duna Napokon

Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.

Edda, Lóci játszik, 4S Street a torockói Duna Napokon
2025. május 13., kedd

Családjával osztja meg a lottófőnyereményt a szerencsés nyertes

Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.

Családjával osztja meg a lottófőnyereményt a szerencsés nyertes
2025. május 13., kedd

Közel 50 éves hidegrekord dőlt meg a Bilea-tónál

A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.

Közel 50 éves hidegrekord dőlt meg a Bilea-tónál
2025. május 12., hétfő

Jókai-regény helyszínein vezet végig az EKE-teljesítménytúra, megtette a Krónika munkatársa is

Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.

Jókai-regény helyszínein vezet végig az EKE-teljesítménytúra, megtette a Krónika munkatársa is
2025. május 10., szombat

Kullancsszezonban a védekezés elengedhetetlen – Kiss Melinda bőrgyógyász tanácsai kullancscsípés esetére

Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.

Kullancsszezonban a védekezés elengedhetetlen – Kiss Melinda bőrgyógyász tanácsai kullancscsípés esetére
2025. május 09., péntek

Újra havazott a Transzfogarasi úton, le kellett állítani a hó eltakarítását

Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.

Újra havazott a Transzfogarasi úton, le kellett állítani a hó eltakarítását
2025. május 09., péntek

Ízek a világ körül: Huli-huli csirke

Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.

Ízek a világ körül: Huli-huli csirke
Ízek a világ körül: Huli-huli csirke
2025. május 09., péntek

Ízek a világ körül: Huli-huli csirke

2025. május 08., csütörtök

Nyílt napokat tartanak a bonchidai Bánffy-kastélyban

Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.

Nyílt napokat tartanak a bonchidai Bánffy-kastélyban
2025. május 07., szerda

Esőben is tud a diák napozni – Elstartolt a jubileumi KMDSZ Diáknapok

Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.

Esőben is tud a diák napozni – Elstartolt a jubileumi KMDSZ Diáknapok