Vitatechnikákat, kritikus gondolkodást tanulnak a fiatalok az Erdélyi Perpatvar keretében
Fotó: Tornai Szilárd / Facebook
A vitakultúrát honosítaná meg középiskolások körében Erdély-szerte a Magyar Ifjúsági Értekezlet (Miért) Erdélyi Perpatvar elnevezésű kezdeményezése. Az érvelés-meggyőzés tudományát ismertető képzésekből és többfordulós vetélkedőkből álló vitakör második kiadásának tapasztalatait Tornai Szilárd, a Miért alelnöke, vitaoktató összegezte a Krónikának.
2022. január 14., 20:152022. január 14., 20:15
Nyilvános szónoklatokat tartottak, gondolatokat ütköztettek, a kulturált vitázás szabályait betartva érveltek és győzték meg véleményükről társaikat azok a középiskolás fiatalok, akik részt vettek a Miért – Erdélyi Perpatvar második kiadásának programjain.
amelynek tagjai miután beszédtechnikát tanultak, és elsajátították a vitázás fortélyait, egymás között versenyeztek, majd országos vetélkedő keretében adtak számot tudásukról és bizonyították rátermettségüket a tavalyi év végén Székelyudvarhelyen.
Tornai Szilárd, a Miért alelnöke, vitaoktató a Krónikának elmondta, a kezdeményezés célja kiépíteni a vitakultúrát az erdélyi fiatalok körében, elsajátítani a vitázás alapjait, amit magabiztosan hasznosíthatnak majd a hétköznapi életben.
Hozzátette, a vitakör hiánypótló egész Erdélyben, ugyanis míg két évtizeddel korábban a magyar iskolákban számos vitaklub, disputakör működött, mára már teljesen kiszorult az oktatásból.
Vannak olyan tanárok, akik ők maguk is jártak valamikor vitakörre, fontosnak tartják, hogy diákjaiknak átadják az érvelés-meggyőzés tudományát, ezért becsempészik a kötelező tananyag mellé a vitát is, azonban ez nem általános gyakorlat, a legtöbb diák számára teljesen ismeretlen a vitakultúra” – fogalmazott Tornai Szilárd.
Megjegyezte, a legtöbb fiatalnak ez volt az első tapasztalata, hogy ki kellett állnia közönség elé, és kifejtenie egy háromperces, összefüggő beszédben érveit egy bizonyos témáról, ezért fontosnak tartották, hogy az alapoktól kezdjék a tanulást.
Az Erdélyi Perpatvar foglalkozásai elsősorban a Karl Popper angol filozófus nevéhez fűződő vitastruktúrát követték, amelynek része volt a nyilvános beszéd, a különböző beszédtechnikák megismerése, illetve a logikai érvelés felépítése, ahol
A vitaklubok ülésein változatos témaköröket jártak körül a középiskolások, többek között olyan, sokakat megosztó témákban kellett ütköztetniük gondolataikat, mint az egyenruha kötelezővé tétele az iskolákban, de vitáztak a feminizmusról, a környezetvédelmi problémákról, és a koronavírus elleni oltásról is ki kellett fejteniük véleményüket a meg- győzés szabályait figyelembe véve.
„Ezekről a témákról a fiataloknak legtöbb esetben van álláspontjuk, de a vitakör keretében tényszerűen utána kellett nézniük az információknak, érvelniük kellett a véleményükről, vagy épp meggyőzni annak ellenkezőjéről. Az ilyen jellegű gyakorlatok fejlesztik a kritikus gondolkodást, ami más területeken is hasznosítható” – mondta Tornai Szilárd.
Az itt elsajátított készségek nemcsak a más tantárgyakból való tanulást segítik elő, hanem a vitázás alapszabályainak az ismerete beépül a mindennapi interakciókba, így például álláskereséskor hasznos lehet, ha valakinek fejlett a beszédkészsége.
„Gondoljunk csak egy családi perpatvarra, vagy a férj-feleség közötti veszekedésre, ahol mindenképp előny, ha ismerjük a kulturált vitázás szabályait” – egészítette ki a Miért alelnöke.
Hozzátette, fontosnak tartják, hogy épp középiskolás korú diákoknak tanítsák a vitatechnikákat, ugyanis egy fiatal életében ekkor van az az időszak, amikor mindent kritikus szemmel közelít meg, és saját véleménye van a világról.
Az itt elsajátított kritikus gondolkodás segít a különböző témák mélyebb megértésében, illetve a másik álláspont, szemléletmód megértésében is” – jegyezte meg Tornai Szilárd.
Új helyszínen, számos hagyományos programmal rendezik meg október végén a kalotaszentkirályi csipkebogyó-fesztivált. Vincze Kecskés István szervező a gasztronómiai és kulturális kínálatról, a csipkeízfőző-versenyről beszélt a Krónikának.
Megalakulásának 25. évfordulóját ünnepli éppen ma, október 23-án az Ismerős Arcok, amely jubileumi turnéja keretében Erdélybe is ellátogat.
Az okostelefonok globális kiszállítása 4 százalékkal, 316,1 millióra nőtt az idei harmadik negyedévben a tavalyi azonos időszakkal összevetve.
Bereczki Zoltán a Duna Tv Csináljuk a fesztivált! című népszerű show-műsorának új ítésze. További újdonság, hogy négytagú zsűri értékeli a versenydalokat a stúdióban ülő közönséggel – jelentette be csütörtökön az MTVA.
Négy európai ország rendőrei felszámoltak egy kábítószer-kereskedő bűnszervezetet, amelyik több millió tablettát csempészett a skandináv országokba – közölte pénteken az Európai Unió Büntető Igazságügyi Együttműködési Ügynöksége, az Eurojust.
Keményen nekiment Donald Trump volt amerikai elnök, jelenlegi republikánius elnökjelölt a The Apprentice – A Trump-sztori című, a kampány finisében mozikba kerülő film stábjának az őt lejárató jelenetek miatt.
Betiltotta a turisták szervezett éjjeli sörtúráit (pub crawls) a prágai önkormányzat.
Szeptember-októberben figyelhető meg az erdőkben a szarvasbőgés, amely a szarvasok párzási időszakában zajlik.
Egy hét szabadsággal indulhat az új év a közalkalmazottak és a hivatalos munkaszüneti napokhoz igazodó magánvállalkozások dolgozói számára, ha elfogadják a 2025-re vonatkozó pluszszabadnapokat.
A romániaiaknak mindössze 4 százaléka tartja az éghajlatváltozást napjaink legfontosabb kérdésének, szemben a megélhetési költségek és az infláció miatti aggodalmakkal, amelyeket a válaszadók 62 százaléka említett.
1 hozzászólás