Az amatőr csillagász előbb a Nemzetközi Űrállomást, majd a Crew Dragon űrkapszulát örökítette meg fotókon
Fotó: Torma Csaba
Távcsővel és kamerával készített nagyon részletdús képeket a Crew Dragon űrhajóról és a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) Torma Csaba. Az Arad megyei Kisiratoson élő amatőr csillagász, zenész több mint egy éve fejleszti technikáját.
2020. június 10., 15:442020. június 10., 15:44
2020. június 10., 15:492020. június 10., 15:49
A Crew Dragon űrkapszuláról és a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) készített fotósorozatot Torma Csaba amatőr csillagász. Az Arad megyei Kisiratoson élő asztronómus felvételei olyannyira jól sikerültek, hogy a képeket bemutatták Magyarország legnagyobb obszervatóriuma, a Svábhegyi Csillagvizsgáló online tudományos műsorában.
Torma Csaba a Krónika érdeklődésére elmondta, több mint egy éve próbálja lefényképezni a Nemzetközi Űrállomást, és ezt a munkát fejleszti egyre jobb minőségűre. A felszerelése egyszerű, SkyWatcher 200/1200-as távcsőből és egy Zwo Asi 224 kamerából áll. Ez a kamera összeköttetésben áll egy számítógéppel, egy program videófelvételből képet készít, azaz képekre bontja a filmet, majd az alkotó ezt kidolgozza egy fotószerkesztő programban.
Fotó: Torma Csaba
– fogalmazott a kisiratosi csillagász.
Arról is beszámolt, hogy a hétvégén Popa Armand barátja kezdeményezésére ismét összehívták mindazokat, akiknek van távcsövük, és nem tudják beállítani, használni az eszközt, vagy nem tudnak tájékozódni az égen. Az aradi találkozókon ilyen személyeknek nyújtanak segítséget – részletezte a dobos, hangszerbolt-tulajdonos, aki legkedvesebb hobbijaként tekint a csillagos ég vizsgálatára. „Rengeteg szép és csodálatos dolog van az univerzumunkban. Én meg csak az elején járok” – hangsúlyozta Torma Csaba.
Fotó: Torma Csaba
Mint arról beszámoltunk, az amerikai űrkutatási és űrhajózási hivatal (NASA) Elon Musk milliárdos SpaceX nevű magánvállalatával együttműködve május 30-án délután (helyi idő szerint) felbocsátotta a Crew Dragon űrhajót, amely 19 óra elteltével sikeresen dokkolt a Nemzetközi Űrállomáson.
Második nekifutásra sikerült útnak indítani szombaton este a floridai űrállomásról a SpaceX magánvállalat űrhajóját, amely amerikai asztronautákat szállít a Nemzetközi Űrállomásra.
Feltérképezik a Földünket körülvevő, ember keltette elektroszmog jelenlétét
Elkészült a Föld első elektroszmogtérképe a műegyetemi fejlesztésű zsebműhold mérései alapján: az űrben 6 hónapja keringő SMOG-P a 350 kilométer magasságú pályáról 4000 kilométer átmérőjű, kör alakú területet figyel meg, és már 2000 mérést készített – közölte Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) rektori hivatala hétfőn az MTI-vel. A világ legkisebb, 5 x 5 x 5 centiméteres műholdja, amely a műegyetemen készült, 2019. december 6-ai fellövése óta kifogástalanul működik – idézi a BME közleménye Gschwindt Andrást, a SMOG projekt vezetőjét. A SMOG-P küldetése a Földünket körülvevő, emberkeltette elektroszmog jelenlétének igazolása, feltérképezése. Mint mondta, a SMOG-P mérési adatainak köszönhetően a Földet beborító elektroszmogról is van térképünk. Az óceánok fölött jelmentes a műhold pályája, mert nincsenek jelforrások. Mint a projektvezető hozzátette, az űreszköz pályája magasságából – ami hetente általában 4-5 kilométerrel csökken – prognosztizálható, hogy az egyéves évfordulót nem fogja megérni, várhatóan szeptember végén, a sűrűbb légrétegekbe érve elég.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
szóljon hozzá!