Jézus szenvedéstörténetét a virágvasárnapi Jeruzsálembe való bevonulásától a kereszthalálig mutatja be a Csíksomlyói Passió Csoport
Fotó: Csíksomlyói Passió Csoport
A hagyományokhoz híven idén virágvasárnap is táncmozdulatokkal idézik fel Jézus szenvedéstörténetét Csíksomlyón. A tánc egyetemes nyelvén előadott passió évről évre új üzenetet hordoz, a kétezer éves történetet életre keltő, 60 tagú Csíksomlyói Passió Csoport ezúttal is a keresztút egyes állomásait felidézve mutat rá a húsvét lényegére. Oláh-Bányay Iringó szervező a passiójátékok hagyományáról, az előadás köré épült közösségről beszélt a Krónikának.
2025. április 11., 19:222025. április 11., 19:22
Idén virágvasárnap is végigélheti a csíksomlyói közönség a keresztút egyes mozzanatait Jézus Jeruzsálembe való bevonulásától a Pilátus előtt zajló jeleneten át egészen a kereszthalálig a 29 éve alakult Csíksomlyó Passió Csoport előadásában.
a szinte három évtizedes hagyományról, az előadás évről évre megújuló üzenetéről Oláh-Bányay Iringó gerincterapeuta, piláteszoktató a passiójáték szervezője, rendezője, szereplője beszélt a Krónikának. Felidézte, körülbelül ötéves időszak kivételével minden év virágvasárnapján előadják a csíksomlyói Kegytemplom előtti téren a kétezer éves történetet passiójáték formájában. A Csíksomlyó Passió Csoport annak idején a balett és mozgás iránt érdeklődő helyi fiatalokból, Svella Adél balett-tanárnő diákjaiból alakult. Oláh-Bányay Iringó elmondta,
A Ferenc-rendi iskola diákjai pap tanáraik irányításával fél évszázadon keresztül évente bemutatták Krisztus keresztútját. A szervező hozzátette, kedvezőtlen történelmi események hosszú időre véget vetettek a csíksomlyói színjátszásnak, amely az 1990-es években indult újra Svella Adél balett-tanárnő kezdeményezésére, aki az Europassió Szervezet felkérésére vitte színre a passiójátékot, és azóta is minden évben az eredeti eredeti rendezés, koreográfia alapján mutatják be Krisztus szenvedéstörténetét.
A passiójátékot az eredeti rendezés, korreográfia szerint adják elő minden évben
Fotó: Csíksomlyói Passió Csoport
„Nagyon fiatalok voltunk, alig 12-14 évesek, amikor először előadtuk a passiót. A lányok Svella Adél balett-tanár tanítványai voltunk, a fiúkat, a katonákat a Segítő Mária Gimnáziumból toborozták. Szerettünk táncolni, kitartóan, fáradtságot nem ismerve jártunk a próbákra,
– idézte fel a kezdeteket Oláh-Bányay Iringó. Hozzátette, azon a virágvasárnapon, amikor először mutatták be a passiót, havazott, fagyos volt az idő, de mégis vállalták, hogy szandálban, vékony öltözetben állnak a közönség elé. Mint fogalmazott, az időjárás azóta is zord szinte minden virágvasárnap Csíksomlyón, de ők a cudar idő ellenére bemutatják a passiójátékot, a jelenlevők átszellemült tekintete feledteti velük a hideget, a viszontagságos körülményeket. A szervező elmondta, 1996-tól tíz éven át évente kétszer, virágvasárnapon a Kegytemplom előtti téren és pünkösdkor a Nyeregben, a búcsú után léptek közönség elé az előadással. Ezenkívül a passiójátékot külföldön is bemutatták több ízben az Europassió keretében szervezett eseményeken, felléptek többek között Németországban, Hollandiában, Lengyelországban és Magyarországon is.
A virágvasárnapi zord időjárás sem szegi kedvét a szereplőknek, évről évre felidézik Krisztus keresztútját a csíksomlyói kegytemplom előtti téren
Fotó: Csíksomlyói Passió Csoport
A csíksomlyói passióban megjelennek a húsvéti történet ikonikus szereplői, Jézus mellett feltűnik Mária, Pilátus, Barabbás, János apostol, Cirénei Simon, Veronika, Mária Magdolna figurája, valamint római katonák, zsidó tömeg, siratóasszonyok
mint Krisztus Pilátus előtt, Krisztust kigúnyolja a tömeg, vállára veszi a keresztet, találkozik Máriával, majd Veronikával, cirenei Simonnal, a siratóasszonyokkal, majd megfeszítik Krisztust. Oláh-Bányay Iringó elmondta, a főszerepeket ugyanazok a személyek alakítják minden évben, tömegjelenetekhez csatlakoznak Görbe Kinga balett-tanárnő, a passiójáték másik szervezőjének diákjai is, így biztosítva van a szereplők terén az utánpótlás a jövőben is.
Az előadásban klasszikus zenei darabok hangzanak el, minden stációnak megvan a külön zenéje, többek között Brahms, Grieg, Bizet, Verdi, Hacsaturján, Beethoven műveire táncolnak a szereplők. A szervező, aki a passiójátékban Máriát alakítja, azt is elmondta, hogy
más országok előadásaiban prózai szöveg van általában, és időtartam szempontjából is egyedi a csíksomlyói passiójáték, míg más hasonló előadások 2-3 órásak, a csíkszéki településen bemutatott keresztút mindössze ötvenperces.
„A passiójátékunk abból a szempontból is különleges, hogy nemzetközi, egyetemes nyelvre, a tánc nyelvére alapoz, amit mindenki ért. A mozgáson keresztül fejezzük ki Jézus szenvedését, Mária nagy gyászát, fájdalmát, és ez mindig nagy hatást gyakorol a nézőkre, hisz minden nemzetiségű nézőhöz eljut az üzenet” – fejtette ki Oláh-Bányay Iringó.
Tavaly az Europassió Kongresszus keretében is bemutatták a csíksomlyói passiót
Fotó: Pinti Attila
Arról is beszélt, hogy a passiócsoport tagjai az évek során „belenőttek” a szerepeikbe. „Azt érezzük, hogy előadásunk évről évre folyamatos változáson megy keresztül, mélyül és csiszolódik, ahogy idősödünk.
– mutatott rá a szervező. Hozzátette, a próbákon sosem tudja úgy eljátszani Mária szerepét, mint a virágvasárnapi előadáson, ugyanis a szervezés-munka, a hétköznapok folyamatos pörgést igényelnek, ezért kihívást jelent számára ráhagolódni a szerepre. „Általában a fellépés előtt néhány nappal gondolatban elkezdek ráhangolódni az előadásra, és próbálom átélni azt, amit Mária is átélt a keresztúton. Az utóbbi években nagyon mély érzelmeket vált ki belőlem ez a szerep, és azt tapasztalom, hogy ezek az érzések évről évre intenzívebbek.
Fotó: Pinti Attila
Arra a kérdésünkre, hogy mit üzen a ma embere számára Krisztus keresztútja, Oláh-Bányay Iringó elmondta,
„Az előadás egyfajta biztonságot, kapaszkodót jelent számomra, megállást jelent a rohanó hétköznapokból. A passiójáték végigkísérte az egész életünket, benne van a gyerek- és fiatalkorunk is, és évről évre emlékeztet a húsvéti örömhírre, azokra igazi értékekre, amelyek szerint érdemes élni” – mondta a szervező. Rámutatott, a folyamatosan változó világban az emberek egyre felszínesebben élik meg az ünnepeket, számos inger akadályozza az elmélyülést, önvizsgálatot,
Oláh-Bányay Iringó arról is beszélt, hogy a virágvasárnapi csíksomlyói előadást követően, nagypénteken 17 órától Sepsiszentgyörgyön, a Szent József-templom udvarán is bemutatják a passiójátékot. „Hosszú évek óta nem turnéztunk, így izgalommal várjuk ezt a fellépést, és bízunk abban, hogy nagypénteken még aktuálisabbá válik a keresztút üzenete, és szebbé tehetjük a feltámadás ünnepét a sepsiszentgyörgyi emberek számára is” – fogalmazott a szervező.
Virágvasárnap idén is megtekintheti a közönség Csíksomlyón a Krisztus szenvedéstörténetét felidéző passiójátékot, amelyet Svella Adél balett-tanárnő eredeti rendezése, koreográfiája alapján visz színre Oláh-Bányay Iringó és Görbe Kinga.
A Csíksomlyón zajló Európassió Kongresszus csúcseseményeként a helybéliek és a vendégek számára is előadták a Passió-játékot. Jézus szenvedéstörténetének bemutatása után szentmisével zárult a többnapos eseménysorozat.
Különböző alternatív tanulási módszereket kínálnak, az iskolai hagyományos oktatási metódusokat interaktív és kísérletszerű tevékenységekkel egészítik ki a Qub Education központban.
Különleges története van a székelykáposztának, amely nem is az erdélyi népcsoport finom fogásaként volt egykor ismert. Az étel megszületéséhez a legendák szerint Petőfi Sándornak is van köze.
A Titanic katasztrófájának 113. évfordulójára elképesztő újdonsággal készült a National Geographic: április 12-én bemutatják a Titanic: Digitális újjászületés című dokumentumfilmet.
A magyar, valamint az európai és amerikai zenei örökség eklektikus dalait adja elő amerikai turné keretében a kolozsvári János Zsigmond Unitárius Kollégium Péterffy Gyula-kórusa. Ördög Ödön karvezető a felkészülésről, a repertoárról beszélt.
Hidat építene a Kotori-öböl fölé Montenegró, ezzel egy öt évtizedes elképzelés valósulna meg az Adria-parti országban.
Jövő év áprilisától minden belga állampolgárnak kötelező lesz az úgynevezett kibervédelmi jogosítvány megszerzése, ha továbbra is hozzá szeretnének férni az internethez – jelentette be a belga kiberbiztonsági központ (CBB).
A világ legjobb mészárosaival mérkőzött meg Bíró László marosvásárhelyi hentes, aki tagja volt a párizsi mészáros-vb-n Romániát képviselő csapatnak. Bíró László a francia fővárosban szervezett világversenyről, a mesterség kihívásairól mesélt a Krónikának.
Egy idős Buzău megyei nő évtizedeken keresztül ajtótámaszként használta a folyómederben talált követ, amelyről utólag kiderült, hogy a világ legnagyobb egybefüggő borostyánköve, az egymillió euró értékű darab most múzeumban látható.
Három évvel ezelőtt szinte a nulláról, az alapoktól kezdte újjáépíteni a Marosvásárhelyi Állatkertet Szánthó János igazgató. A nemzetközileg elismert szakember az elmúlt időszak kihívásairól, megvalósításairól, új tervekről beszélt a Krónikának.
A fejfedők, kalapok több évszázadnyi divatjainak történetéről hallgathatnak meg előadást az érdeklődők Kolozsváron a Györkös Mányi Albert Emlékházban.
szóljon hozzá!