Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
A budapesti Nemzeti Színház erős látvány-és mozgásvilágú előadását, a Csíksomlyói passiót láthatta a Kolozsvári Magyar Napok közönsége Szent István ünnepén, szombaton este a magyar színházban.
2022. augusztus 21., 12:012022. augusztus 21., 12:01
A szenvedéstörténetet a 18. századi iskoladrámák is interpretálták, ezekből a változatokból született a Vidnyánszky Attila által rendezett előadás, amelynek szövege a nemrég elhunyt, kolozsvári születésű Szőcs Géza költő átirata. A zsúfolásig telt színházteremben az előadás kezdete előtt elénekelte a közönség a magyar himnuszt, majd Tompa Gábor színházigazgató és Grezsa Csaba főkonzul szólt az ünneplőkhöz.
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
„Megerősödik hitünk a megújulásban, a szenvedéstörténet a békébe vetett hitet és reményt is hordozza. Öröm számunkra, hogy vendégül láthatjuk Kolozsváron a Csíksomlyói passiót” – mondta az igazgató. Arra is kitért, a 2020-ban elhunyt Szőcs Géza éppen augusztus 21-én született, 69 évvel ezelőtt.
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
Grezsa Csaba nemrég kinevezett kolozsvári főkonzul rámutatott, a „hol vagy, István király, téged minden magyar kíván” kérdésre adott válasz ma is aktuális, az elmúlt ezer évben erőt meríthetett a magyarság Szent István életművéből.
– fogalmazott a főkonzul. Hozzátette: kereszténység nélkül nincs a magyarságnak jövője és azt is fontos szem előtt tartani, hogy Szent István nem az önfeladást, hanem a kitartó munkát választotta.
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
A Csíksomlyói passió című előadásban a Zsuráfszky Zoltán által vezetett Magyar Nemzeti Táncegyüttes lépett színpadra, a Kossuth-díjas magyar táncművész, koreográfus is jelen volt a kolozsvári színházban, akárcsak Zs. Vincze Zsuzsa táncdramaturg és Jeremias Bianca jelmeztervező. A csíksomlyói ferencesek által a 18. században előadott passiójáték mostani változata összefonódott, szerves egységet alkot a Berecz András Kossuth-díjas énekes, mesemondó által megszólaltatott vallásos népénekekkel és a néptánc alapú koreográfiával.
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
A Nemzeti Színház Csíksomlyói passiója a keresztény hit alapjaira kérdez rá, az európai kultuszközösség esélyeire hívja fel a figyelmet.
Fotó: Biró István / Kolozsvári Állami Magyar Színház
A budapesti Nemzeti Színház a magyarság szakrális helyszíneire viszi el évek óta Csíksomlyói passió című előadását, amelyet most a kincses városban láthat augusztus 20-án a közönség.
Székelyföld számos településén gyújtottak őrtüzeket a helyi közösségek vasárnap este annak jeleként, hogy a terület őshonos lakossága igényt tart a területi autonómiára – tájékoztatta az MTI-t telefonon Gazda Zoltán, az SZNT ügyvezető elnöke.
Beiktatták hivatalába Gál Alinát, akinek személyében első alkalommal lett helyi, csángó származású polgármestere a Bákó megyei Gajcsána községnek.
A szilágysági Ákoson avattak emléktáblát Dobai István nemzetközi jogász, 56-os elítélt tiszteletére Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó jelenlétében.
Előkerült egy videófelvétel, amelyet egy sofőr készített, akinek meg kellett állnia azon a Szeben megyei területen, ahol a rendőrök egy lopott autóval közlekedő svájci sofőrt készültek megállítani a múlt hét végén.
Az időjárás továbbra is szokatlanul meleg az évszakhoz képest a meteorológusok szerint.
Életét vesztette egy szabálytalanul közlekedő fiatal nő Kolozsváron szombat este, miután elütötte egy autó Monostori úton.
Szép időben tarthatták meg a hagyományos csipkebogyó-fesztivált pénteken és szombaton a Kolozs megyei Kalotaszentkirályon.
Oláh Emese személyében marad a magyar alpolgármester Kolozsváron, miután a pénteken megalakult új közgyűlés újabb négy évre bizalmat szavazott az RMDSZ politikusának.
Őzgidát szabadítottak ki egy portáról a Máramaros megyei rendőrök, az orgazda ellen eljárást indítottak.
Wittner Mária 1956-os szabadságharcos emléke előtt tisztelegtek, kiállítást is megnyitottak Marosvásárhelyen.
szóljon hozzá!