Fotó: Barabás Ákos
Zéró Celsius-fokhoz közeli hőmérséklet esetén a legtöbbünknek kimozdulni sincs kedve a házból, valamilyen fizikai, illetve sporttevékenységet végezni pedig annál kevésbé. Eközben akadnak, akik télen sem akasztják szögre a futócipőt vagy épp a focimezt, mondván, hogy a szabadban végzett testmozgás mindig egészséges. Viszont gyakran találják szembe magukat például olyan kérdésekkel, hogy vajon nem fáznak-e meg, biztosan nem ártalmas-e. Ezekre kerestünk választ György Antónia személyi edzővel.
2024. február 18., 19:002024. február 18., 19:00
2024. február 18., 19:022024. február 18., 19:02
A testmozgás, a sport számos különböző indok miatt fontos, ám sokan nehezen szánják rá magukat egy félóra kocogásra vagy edzőtermi mozgásra. A téli időszakban a legtöbben még inkább hajlamosak hanyagolni a testmozgást, pedig szakemberek fontosnak tartják a folytonosságot, azt, hogy télen se tartson az ember akár több hónapos szünetet. György Antónia személyi edző szerint télen is ajánlott kültéren is végezni testmozgást, hiszen a tiszta, hideg levegőn végzett bármilyen tevékenység – legyen szó kocogásról, síelésről vagy épp favágásról – erősíti az immunrendszert. A hidegben végzett mozgás felgyorsítja az anyagcserét, így több kalóriát lehet vele elégetni, mint a benti mozgással.
A szakember a Krónikának arra is felhívta a figyelmet, hogy
Ennek kapcsán leszögezte, hogy az enyhén megnőtt pulzusszám teljesen normális hidegben. Egy alapvetően egészséges embernek nem jelent semmilyen problémát, hogy a hideg erőteljesebb munkára készteti a szívet, ám ha valakinek szív- és érrendszeri problémái vannak, érdemes orvossal konzultálnia a téli (de nemcsak) sportolás megkezdése előtt. Hozzátette, ha valaki rendszeresen kocog vagy épp focizik a szabadban, az valószínűleg télen sem fogja az adott tevékenységet megerőltetőbbnek érezni, inkább azoknak tűnhet „nehéznek”, akik hidegben – például egy újévi fogadalom nyomán – húzzák fel legelőször a futócipőt. Ilyen esetben az edző fokozatosságot javasol, először csak egy-két kilométer megtételét, illetve a táv lassankénti növelését.
Nem csak az oxigénbevitel, hanem a természetes fény is nagyon jót tesz a szervezetnek, így a szakember javasolja, hogy ha lehetséges, télen – egy alapvetően sötét, fényhiányos időszakban, amikor a legtöbben étrendkiegészítők által próbálják pótolni a D-vitamin hiányát – sportoljunk, mozogjunk a nappali órákban kültéren. A napfény, a természetes fény a hormonháztartásra is pozitív hatással van.
György Antónia szerint
„Mindenképpen fontos lenne, hogy viseljünk nedvességelvezető alréteget, ami távol tartja a verejtéket a bőrtől. Ajánlott szigetelni egy középső réteggel, hogy megtartsuk a testhőt, amire jöhet egy vízálló és szélálló külső réteg, ami a hó és szél ellen nagyon jól véd” – magyarázta a szakember, hozzátéve, hogy ez a formula ugyanúgy érvényes a városi kocogás és a hegyi sízés esetén. Érdemes kerülni a sokak által szimpatizált pamut ruházatot, és befektetni egy közvetlenül a téli körülményre kialakított, szintetikus anyagból készült sportruházatba.
Fotó: MTI/Balázs Attila
Kiemelten fontos a fej, illetve a végtagok védelme, mindenképp kell sapkát viselni, illetve kesztyű is ajánlott. Az is fontos, hogy a sportoló lába se ázzon meg, ne legyen nedves, mivel ez könnyen kihűléshez, meghűléshez vezethet, így fontos egy jó lábbeli, illetve egy minőségi, jól szigetelő zokni beszerzése.
Ezenkívül futás, sízés közben ajánlott nyakvédő, a szájat és orrot is eltakaró maszk viselése, amely megakadályozza, hogy a hideg levegő a légutakba jusson. Az edző szerint a maszk viselése kicsit nehézkesebb mondjuk egy focimeccs során, mivel ott nem olyan egyenletes a légzés, de ha valakit nem zavar nagyon, akkor ott is ajánlja azt a légutak kihűlése ellen.
György Antónia kiemelte azt is,
Ennek érdekében azt ajánlja, hogy ha valaki például a városban kocog, akkor otthonától ne távolodjon túlságosan el. Illetve csak annyira, hogy hazafelé is legyen még energiája szaladni (egy öt perces levezető séta belefér, annyi alatt nem hűl ki a szervezet), ne kelljen lassú sétára váltani. Másik opció olyan futópályák használata, ahol van öltöző is, így le lehet cserélni a nedves ruhákat. Ugyanez érvényes azokra is, akik hobbisportként fociznak: az edző azt ajánlja, hogy ne a meccs végén örvendezzenek a góloknak és ünnepeljenek, hanem miután már átöltöztek száraz ruhába. A labdarúgás kapcsán azt is megemlítette, hogy érdemes itt is figyelni a réteges öltözködésre, akár egy mez alá is fel lehet venni egy vízelvezető réteget – de nem kell túlzásba esni, az sem jó, ha az embernek melege van.
„Nagyon fontos, hogy akár tíz perccel is megnyújtsuk a bemelegítési időt, mert nehezebben tudunk bemelegedni. A hideg izmok pedig hajlamosabbak a sérülésekre, úgyhogy ne sajnáljuk az időt erre. Ajánlottak a dinamikus nyújtások is a vérkeringés növelése érdekében” – magyarázta, hozzátéve, hogy a hidratálás szintén fontos hidegben is, nem csak nyáron, amikor a meleg miatt inkább érezzük ennek szükségét.
Fotó: Erdély Bálint Előd
Továbbá a bőrvédelem is fontos: sízéskor például elengedhetetlen a fényvédők használata, de más sportok esetében is ajánlott akár az utólagos bőrápolás, mert a hideg, a szél megviseli a bőrünket.
Azaz például figyeljünk az időjárási körülményekre, és nem a legnagyobb hóviharban vagy a legszelesebb reggelen menjünk kocogni. Ugyanakkor lényeges, hogy a testünk jelzéseire is figyeljünk, azaz ha fázunk, ne szaladjunk még öt kilométert, mert úgymond annyi van hátra a napi tervből, hanem találjunk megoldást arra, hogy felmelegedjünk, és jól érezzük magunkat.
A szakember azt ajánlja, hogy azok az idősek is töltsenek időt odakint a szabadban télen, akik nehezebben mozognak, de nekik mindenképp több réteg viselése javasolt, hisz lassan mozogva nem gyorsul fel a vérkeringésük annyira, így ruhákkal kell küzdeni a kihűlés ellen. Gyerekeknek szintén ajánlott a téli sportolás, a kinti tevékenység még akkor is, ha a szülők gyakran ódzkodnak tőle, mivel a gyerekek amúgy is gyakran betegek az első 7-10 évben, így tartanak a meghűléstől. Ettől nem kell tartani, a kinti mozgás ugyanis erősíti az immunrendszerüket.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!