Jelenleg egy tantermi előadáson dolgozik a színészekből és dramaturgokból álló önkéntes csapat: Varga Péter, Kedves Kriszta, Tatár Zsuzsa, Kállai Ákos, Borsos Luca, Fazakas Réka, Szemessy Kinga és Szántusz Noémi
Fotó: Facebook/ Érted
Képregények, beszélgetőműsor, osztálytermi előadás formájában hívja fel a figyelmet az iskolákban tapasztalható visszaélésekre, bántalmazásokra a kolozsvári Diáksztori projekt. Az Érted erdélyi magyar közösségépítő és értékteremtő kezdeményezés közreműködésével létrejött projektről Tatár Zsuzsával, az egyik ötletgazdával beszélgettünk.
2022. február 12., 18:442022. február 12., 18:44
2022. február 14., 16:072022. február 14., 16:07
Negyedik szakaszába lép a 2020-ban Kolozsváron indult Diáksztori projekt, amely kreatív módon kíván fellépni az oktatási intézményekben tapasztalható visszaélések ellen. Képregények, monológok és a nemrég indult beszélgetőműsor után most egy tantermi előadáson dolgozik a színészekből és dramaturgokból álló önkéntes csapat. Tatár Zsuzsa, a projekt egyik ötletgazdája, mesteris színészhallgató a Krónika megkeresésére elmondta,
a Diáksztori Bukur Tamás, a Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége (Makosz) volt elnökének és Csala Dénes, a Székelydata szerzőjének kezdeményezésére jött létre.
A Székelydata bloggal közösen titkosított platformot hoztak létre, ahová bárki beküldhetett anonim történeteket az oktatási intézményekben tapasztalható visszaélésekkel kapcsolatban” – emlékezett vissza a kezdetekre Tatár Zsuzsa. Hozzátette, miután az emberek kezdtek felfigyelni a kezdeményezésre, folyamatosan érkeztek a névtelen e-mailek, gyűltek a történetek, az ötletgazdák pedig úgy érezték, az elmesélt, elpanaszolt tapasztalatokkal kezdeni kell valamit. Bukur Tamással közösen
A beérkező történetekből hetet képregények formájában, nyolcat, kolozsvári színészek és színészhallgatók által előadott monológokként dolgoztak fel
Fotó: Facebook/ Érted
Az Érted erdélyi magyar közösségépítő és értékteremtő kezdeményezés közreműködésével ezután indították el hivatalosan a Diáksztori projektet. A csapathoz csatlakozott még Kedves Kriszta akkori teatrológus hallgató és Szántusz Noémi színészhallgató. Első lépésként Instagram-történeteket gyártottak, amelyeket Dósa Boglárka illusztrált, később pedig ezek a történetek képregények formájába felkerültek a közösségi média más platformjaira is.
„Azóta már túl vagyunk egy monológsorozaton színészhallgatók, színészek közreműködésével, illetve nemrég indítottuk a Diáksztorizó beszélgetőműsort. Sokan támogatták a kezdeményezésünket.
– hangsúlyozta Tatár Zsuzsa.
A színészhallgató kifejtette, amikor elkezdték a projektet, nem számítottak ilyen nagyfokú érdeklődésre, így a projekt következő szakaszán, egy osztálytermi előadáson gondolkodnak. „Nem véletlenül használtam korábban a lavina kifejezést, valóban a téma és főleg a projekt eddigi visszhangja szinte megköveteli, hogy folytassuk. Úgy gondoljuk, hogy alkotóként kötelességünk kiállni bizonyos ügyek mellett, bemutatni művészi eszközökkel, ami körülöttünk történik” – fogalmazott Tatár Zsuzsa. Megjegyezte, a pozitív visszajelzéseken kívül a személyes szakmai kíváncsiságuk, fejlődésvágyuk is viszi őket előre, hiszen mindannyian első alkalommal dolgoznak tantermi előadáson.
Az első fázisban Dósa Boglárka által illusztrált képregényeket posztoltak a közösségi médiára
Fotó: Simó Helga
Fontosnak tartják, hogy kellő felkészültséggel lássanak munkához, amihez szakmai segítséget kapnak olyan magyarországi, a színházi nevelés terén tevékenykedő társulatoktól, művészektől és színházi szakemberektől is, mint a Káva Kulturális Műhely, a Kooperáló Színházpedagógiai Alkotótér, a Közeljövő Színházi Nevelési Csoport és a Svung Kutatócsoport.
– fogalmazott Tatár Zsuzsa. Hozzátette, az előadást még ebben a tanévben szeretnék „színpadra” állítani és eljuttatni minél több oktatási intézménybe. Arról azonban, hogy a Diáksztori hogyan folytatódik, úgy véli, még korai beszélni, viszont továbbra is terveznek hasonló jellegű projekteket.
A rendőrség őrizetbe vette azt a 34 éves férfit, akinek a tízéves gyermeke a napokban 157 kilométeres óránkénti sebességgel száguldozott a közutakon az apja autójával.
Házkutatást tartott csütörtökön az ügyészség egy tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő lakásán, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A közönség szavazatai alapján a Messze van a kicsi falum című nóta érdemelte ki Az év magyarnótája címet a Dankó Rádió által szervezett szavazáson.
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) meghatározó szereplővé vált a technológiai hírekben és iparági előrejelzésekben, és 2025-re még hangsúlyosabbá válik a hatása.
Újabb világrekordot döntött meg Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész: a 30 másodperc alatt leütött leggyorsabb billentyűjáték csúcsát javította meg 495-ről 500-ra.
Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.
A Szent Anna-tó vízhőmérséklete idén július 15-én kora délután fél méter mélységben elérte a 30,9 Celsius-fokot, mely érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan – adta hírül a Sapientia EMTE.
Az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívják fel a figyelmet a természetvédők.
Klaus Iohannis államfő hétfőn kihirdette azt a törvényt, amelyik az országos takarítási nappá nyilvánítja minden év szeptemberének harmadik szombatját.
Új helyszínen, számos hagyományos programmal rendezik meg október végén a kalotaszentkirályi csipkebogyó-fesztivált. Vincze Kecskés István szervező a gasztronómiai és kulturális kínálatról, a csipkeízfőző-versenyről beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!