Jelenleg egy tantermi előadáson dolgozik a színészekből és dramaturgokból álló önkéntes csapat: Varga Péter, Kedves Kriszta, Tatár Zsuzsa, Kállai Ákos, Borsos Luca, Fazakas Réka, Szemessy Kinga és Szántusz Noémi
Fotó: Facebook/ Érted
Képregények, beszélgetőműsor, osztálytermi előadás formájában hívja fel a figyelmet az iskolákban tapasztalható visszaélésekre, bántalmazásokra a kolozsvári Diáksztori projekt. Az Érted erdélyi magyar közösségépítő és értékteremtő kezdeményezés közreműködésével létrejött projektről Tatár Zsuzsával, az egyik ötletgazdával beszélgettünk.
2022. február 12., 18:442022. február 12., 18:44
2022. február 14., 16:072022. február 14., 16:07
Negyedik szakaszába lép a 2020-ban Kolozsváron indult Diáksztori projekt, amely kreatív módon kíván fellépni az oktatási intézményekben tapasztalható visszaélések ellen. Képregények, monológok és a nemrég indult beszélgetőműsor után most egy tantermi előadáson dolgozik a színészekből és dramaturgokból álló önkéntes csapat. Tatár Zsuzsa, a projekt egyik ötletgazdája, mesteris színészhallgató a Krónika megkeresésére elmondta,
a Diáksztori Bukur Tamás, a Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége (Makosz) volt elnökének és Csala Dénes, a Székelydata szerzőjének kezdeményezésére jött létre.
A Székelydata bloggal közösen titkosított platformot hoztak létre, ahová bárki beküldhetett anonim történeteket az oktatási intézményekben tapasztalható visszaélésekkel kapcsolatban” – emlékezett vissza a kezdetekre Tatár Zsuzsa. Hozzátette, miután az emberek kezdtek felfigyelni a kezdeményezésre, folyamatosan érkeztek a névtelen e-mailek, gyűltek a történetek, az ötletgazdák pedig úgy érezték, az elmesélt, elpanaszolt tapasztalatokkal kezdeni kell valamit. Bukur Tamással közösen
A beérkező történetekből hetet képregények formájában, nyolcat, kolozsvári színészek és színészhallgatók által előadott monológokként dolgoztak fel
Fotó: Facebook/ Érted
Az Érted erdélyi magyar közösségépítő és értékteremtő kezdeményezés közreműködésével ezután indították el hivatalosan a Diáksztori projektet. A csapathoz csatlakozott még Kedves Kriszta akkori teatrológus hallgató és Szántusz Noémi színészhallgató. Első lépésként Instagram-történeteket gyártottak, amelyeket Dósa Boglárka illusztrált, később pedig ezek a történetek képregények formájába felkerültek a közösségi média más platformjaira is.
„Azóta már túl vagyunk egy monológsorozaton színészhallgatók, színészek közreműködésével, illetve nemrég indítottuk a Diáksztorizó beszélgetőműsort. Sokan támogatták a kezdeményezésünket.
– hangsúlyozta Tatár Zsuzsa.
A színészhallgató kifejtette, amikor elkezdték a projektet, nem számítottak ilyen nagyfokú érdeklődésre, így a projekt következő szakaszán, egy osztálytermi előadáson gondolkodnak. „Nem véletlenül használtam korábban a lavina kifejezést, valóban a téma és főleg a projekt eddigi visszhangja szinte megköveteli, hogy folytassuk. Úgy gondoljuk, hogy alkotóként kötelességünk kiállni bizonyos ügyek mellett, bemutatni művészi eszközökkel, ami körülöttünk történik” – fogalmazott Tatár Zsuzsa. Megjegyezte, a pozitív visszajelzéseken kívül a személyes szakmai kíváncsiságuk, fejlődésvágyuk is viszi őket előre, hiszen mindannyian első alkalommal dolgoznak tantermi előadáson.
Az első fázisban Dósa Boglárka által illusztrált képregényeket posztoltak a közösségi médiára
Fotó: Simó Helga
Fontosnak tartják, hogy kellő felkészültséggel lássanak munkához, amihez szakmai segítséget kapnak olyan magyarországi, a színházi nevelés terén tevékenykedő társulatoktól, művészektől és színházi szakemberektől is, mint a Káva Kulturális Műhely, a Kooperáló Színházpedagógiai Alkotótér, a Közeljövő Színházi Nevelési Csoport és a Svung Kutatócsoport.
– fogalmazott Tatár Zsuzsa. Hozzátette, az előadást még ebben a tanévben szeretnék „színpadra” állítani és eljuttatni minél több oktatási intézménybe. Arról azonban, hogy a Diáksztori hogyan folytatódik, úgy véli, még korai beszélni, viszont továbbra is terveznek hasonló jellegű projekteket.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
szóljon hozzá!