Kolozsvárról a világűrbe: kipróbáltuk a NASA által használt technológiát a kincses városi tárlaton

Űrhajósok élettere. A kiállítás keretében megtekinthető többek között egy űrsikló műszerfala •  Fotó: Pop Tamás

Űrhajósok élettere. A kiállítás keretében megtekinthető többek között egy űrsikló műszerfala

Fotó: Pop Tamás

Nemcsak az űrkutatás történetével ismerkedtünk meg, de ki is próbáltuk a NASA pilótái által használt különböző technológiákat, szimulációkat a Space in the City (Világűr a városban) elnevezésű kiállításon. A kolozsvári Tetarom I. ipari parkban tett „űrutazás” a gyerekek és felnőttek számára egyaránt feledhetetlen élményt nyújthat. Istvándi Botond, a szervező Showtime Productions vezetője az eddigi visszajelzésekről, célcsoportjukról beszélt lapunknak.

2021. április 24., 20:292021. április 24., 20:29

Már több mint 50 éve, hogy az ember először a Hold felszínére lépett, de azóta is lenyűgöz minket az űrutazás lehetősége: kicsik és nagyok rajongva figyelik a legmodernebb NASA-technológiákat, a kincses városi Space in the City (Világűr a városban) elnevezésű interaktív kiállításon pedig lehetőségünk nyílt ezek közül néhányat személyesen is kipróbálni.

Az „űrbázisnak” a Tetarom I. ipari park ad otthont.

Az épületbe belépve kétnyelvű – román és magyar – pannókat tekinthetünk meg, amelyeken az űrkutatások fontosságát ismertetik.

Továbbhaladva bekerülünk egy úgynevezett időkapszulába, ahol megismerhetjük az űrutazás történetét. Kezdve az apró kísérletektől egészen a történelmi jelentőségű megvalósításokig.

Utazásunk úgy halad az idősíkban, ahogy haladunk mi is a teremben. A legrégibb technológiáktól a legújabbakig. Számos maketteket láthatunk, például a szovjet Szputnyik–2 űrszondát, amelyben Lajka, az űrkutya is utazott. Bár Lajka sorsa már a felbocsátáskor a pusztulás volt, repülésének legfőbb eredménye mégis az volt, hogy bebizonyította, az élő szervezet kibír egy űrstartot és a Föld körüli pályára állást, majd a súlytalanság körülményeit. A korábban Marosvásárhelyen állomásozó kiállításon továbbá

megtekinthetjük a Nemzetközi Űrállomás makettjét, az űrsikló belső részét, a rakéta műszerfalát. Több szkafandert is láthatunk, köztük egy hatvanas évekbeli orosz találmányt és a modern űrruhák közül az Apollo A7L mását.

Hatvanas évekbeli űrruha •  Fotó: Pop Tamás Galéria

Hatvanas évekbeli űrruha

Fotó: Pop Tamás

Mars-séta és villámgyors pörgés

A Showtime Productions szervezésében, az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatallal (NASA-val), valamint az Amerikai Űr- és Rakétaközponttal együttműködésben létrejött tárlaton nemcsak az űrkutatás történetével ismerkedhetünk meg, de ki is próbálhatjuk a különböző technológiákat, szimulációkat, melyek közül nem egyet a NASA pilótái is rendszeresen használnak. Ez úgy lehetséges, hogy

a belépőjegy ára tartalmaz egy 1 zsetont (a pénztárnál vásárolható több is), amit felhasználhatunk a különböző szimulációs eszközökön.

Látogatásunk során egy VR-szemüveggel (virtuálisvalóság-szimuláció) kipróbáltuk, hogy milyen lehet a Marson (űrbéli körülmények között) sétálni – érdekes élmény volt, megéri „útra kelni”. Egy többtengelyes edzőgépbe (MAT) is beültünk, amely az embernek az űrben tapasztalható villámgyors pörgését érzékelteti – hát, ez kicsit rázós volt.

Kiderült, hogy a Mercury program során használt többtengelyes űrvizsgálati tehetetlenségi eszköz alapján a MAT egy ellenőrizhetetlen forgás során tapasztalható tájékozódási zavar érzését nyújtja.

Repülés közben csak egyetlen amerikai küldetés tapasztalta meg ezt a fajta forgást a fedélzeten: a Gemini VIII-t Neil Armstrong és Dave Scott irányították. A megakadt manőverező hajtómű kontrollálhatatlan forgást okozott. Vissza tudták szerezni a kapszula irányítását, de az alacsony üzemanyagszint miatt hamarabb vissza kellett térniük.

A Space in the City különlegességei közé tartozik továbbá a holdfelszín egy valóságos darabja, melyet megérinthettünk, valamint egy olyan – különleges eszközökkel felszerelt – gyakorlótér, melyet az űrhajósok is használnak űrutazásuk előtt.

A NASA szakértőinek koordinálásával létrehozott kiállításon, űrhajós- és kutatóruhába bújt segítők garantálják a feledhetetlen és biztonságos élményt, a különböző szelfipontokon pedig akár a Holdon sétálva is készíthetünk emlékül szolgáló fotókat.

Pop Tamás: Modern űrruha •  Fotó: Pop Tamás Galéria

Pop Tamás: Modern űrruha

Fotó: Pop Tamás

A gyerekek hetekig mesélnek az élményről

Istvándi Botond, a Showtime Productions vezetője a Krónika megkeresésére elmondta, Marosvásárhelyen picivel 5 ezer fölött volt a látogatók száma a kevesebb mint két hónap alatt, Kolozsváron pedig a mostani hétvégével elérik a 10 ezer fizetett látogatót. A február elején megnyílt kincses városi tárlatot a tervek szerint május 16-tól meghosszabbítják június 13-ig.

A szervező észrevételei alapján többnyire gyerekes családok látogatják a tárlatot, de a fiatalok és az idősebb korosztály körében is érdeklődés övezi. Meglepően tapasztalata, hogy nagyon sokan 150–200 kilométerről is eljönnek az eseményre. „Az eddigi visszajelzések nagyon jók, minimális panasz érkezett.

Idézet
A felnőttek boldogok, hogy gyerekeik napokig, akár hetekig is az élményről mesélnek. Vannak visszatérő látogatóink is. Sokan tévesen azt gondolják, hogy a kiállítás többnyire gyerekeknek szól, pedig ez nem így van. Minden korosztálynak garantált élményt nyújt”

– fogalmazott a szervező. Hozzátette, a panaszok főként a jegyárak miatt érkeznek, viszont ezzel nem tudunk mit kezdeni. Rámutatott, a kiállítás nem rendelkezik semmiféle helyi szponzorral, így kizárólag a jegyvásárlóknak köszönhető az, hogy a NASA itt van Kolozsváron. „Az biztos, hogy nagyon hosszú ideig ez az élmény nem tér vissza Romániába, cégünk azonban újabb érdekes meglepetésekkel készül az idei évre” – hívta fel a figyelmet Istvándi Botond.

Showtime Productions: Istvándi Botond szervező szerint nagy érdeklődés övezi az interaktív tárlatot •  Fotó: Showtime Productions Galéria

Showtime Productions: Istvándi Botond szervező szerint nagy érdeklődés övezi az interaktív tárlatot

Fotó: Showtime Productions

A kiállítás pénteken, szombaton és vasárnap látogatható. A szervezők minden járványügyi biztonsági előírást szigorúan betartanak és betartatnak, a kiállítás során a védőmaszk viselése, a lázmérés és a kézfertőtlenítés kötelező, valamint a szimulációk alatt használt eszközöket is folyamatosan fertőtlenítik, így a kiállítás megtekintése teljesen biztonságos. Bővebb információk, jegyárak elérhetők a www.nasaexpo.ro oldalon, valamint az esemény Facebook-oldalán.

Pop Tamás

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 08., péntek

Madáretető-készítés, gyűrűzésbemutató a kolozsvári Állattani Múzeumban

Természetkedvelőket, kíváncsi madárbarátokat várnak szombaton a kolozsvári Állattani Múzeumba, ahol idén is megrendezik a Madáretető-készítő műhelyt. Osváth Gergely biológus a tematikus tárlatvezetésről, az interaktív programról beszélt a Krónikának.

Madáretető-készítés, gyűrűzésbemutató a kolozsvári Állattani Múzeumban
2024. november 08., péntek

Jó hír a rajongóknak: Erdélyben koncertezik a Dream Theater

A Dream Theater visszatér Romániába: a nagyszebeni ARTmania fesztiválon (2025. július 25–26.) a klasszikus felállásban, a legendás Mike Portnoy-val lépnek fel, aki a világ egyik legnagyobb dobosaként ismert.

Jó hír a rajongóknak: Erdélyben koncertezik a Dream Theater
2024. november 06., szerda

Nőstények figyelik, amint ádáz csatát vívnak értük a hímek

Szarvasok küzdelme, azaz harc az elsőbbségért, gyönyörű, izgalmas természeti látványosság – így jellemezhetőek a Romsilva állami erdészet Arad megyei igazgatósága által közzétett képeken látható pillanatok.

Nőstények figyelik, amint ádáz csatát vívnak értük a hímek
2024. november 05., kedd

Erdélyben muzsikál Pál István Szalonna és Bandája

Kárpát-medencét bejáró népzenei utazáson vehetnek részt az érdeklődők a héten, amikor is négyállomásos erdélyi koncertkörútra indul Pál István Szalonna és Bandája.

Erdélyben muzsikál Pál István Szalonna és Bandája
2024. november 05., kedd

Feltűnt a láthatáron a Piszkos Fred, a kapitányból készülő animáció (VIDEÓ)

Megérkezett a Rejtő Jenő népszerű regényéből készülő, Piszkos Fred című animáció előzetese.

Feltűnt a láthatáron a Piszkos Fred, a kapitányból készülő animáció (VIDEÓ)
2024. november 03., vasárnap

Még mindig nincs hó a Fuji-hegy csúcsán, erre 130 éve nem volt példa

Japán egyik ikonikus jelképének a csúcsa még mindig hómentes, amire 130 éve nem volt példa.

Még mindig nincs hó a Fuji-hegy csúcsán, erre 130 éve nem volt példa
2024. november 02., szombat

Észrevétlen fejlődés: a picik számára édesanyjuk, édesapjuk ölében kerekedik ki a világ

Szinte észrevétlenül fejlődnek a gyermekek a Kerekítő elnevezésű foglalkozások során, amelyek többek között támogatják a beszéd- és mozgásfejlődés. Szőcs Beatrixszel, a kolozsvári Kerekítő foglalkozásvezetőjével beszélgettünk.

Észrevétlen fejlődés: a picik számára édesanyjuk, édesapjuk ölében kerekedik ki a világ
2024. november 02., szombat

Visszatért a Lélekutakon-videósorozat Bagdy Emőkével

Új epizódokkal jelentkezett október végén a Lélekutakon című népszerű pszichológiai sorozat Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta irányításával.

Visszatért a Lélekutakon-videósorozat Bagdy Emőkével
2024. november 02., szombat

Felújítják a Harry Potter-filmekből ismert híres viaduktot (VIDEÓ)

A Harry Potter-filmekkel világhírűvé vált viadukt felújításán dolgoznak Skóciában.

Felújítják a Harry Potter-filmekből ismert híres viaduktot (VIDEÓ)
2024. november 01., péntek

Őrizetbe vették a tízéves gyorshajtó apját: közel 160-nal száguldott a gyerek

A rendőrség őrizetbe vette azt a 34 éves férfit, akinek a tízéves gyermeke a napokban 157 kilométeres óránkénti sebességgel száguldozott a közutakon az apja autójával.

Őrizetbe vették a tízéves gyorshajtó apját: közel 160-nal száguldott a gyerek