Űrhajósok élettere. A kiállítás keretében megtekinthető többek között egy űrsikló műszerfala
Fotó: Pop Tamás
Nemcsak az űrkutatás történetével ismerkedtünk meg, de ki is próbáltuk a NASA pilótái által használt különböző technológiákat, szimulációkat a Space in the City (Világűr a városban) elnevezésű kiállításon. A kolozsvári Tetarom I. ipari parkban tett „űrutazás” a gyerekek és felnőttek számára egyaránt feledhetetlen élményt nyújthat. Istvándi Botond, a szervező Showtime Productions vezetője az eddigi visszajelzésekről, célcsoportjukról beszélt lapunknak.
2021. április 24., 20:292021. április 24., 20:29
Már több mint 50 éve, hogy az ember először a Hold felszínére lépett, de azóta is lenyűgöz minket az űrutazás lehetősége: kicsik és nagyok rajongva figyelik a legmodernebb NASA-technológiákat, a kincses városi Space in the City (Világűr a városban) elnevezésű interaktív kiállításon pedig lehetőségünk nyílt ezek közül néhányat személyesen is kipróbálni.
Az „űrbázisnak” a Tetarom I. ipari park ad otthont.
Továbbhaladva bekerülünk egy úgynevezett időkapszulába, ahol megismerhetjük az űrutazás történetét. Kezdve az apró kísérletektől egészen a történelmi jelentőségű megvalósításokig.
Utazásunk úgy halad az idősíkban, ahogy haladunk mi is a teremben. A legrégibb technológiáktól a legújabbakig. Számos maketteket láthatunk, például a szovjet Szputnyik–2 űrszondát, amelyben Lajka, az űrkutya is utazott. Bár Lajka sorsa már a felbocsátáskor a pusztulás volt, repülésének legfőbb eredménye mégis az volt, hogy bebizonyította, az élő szervezet kibír egy űrstartot és a Föld körüli pályára állást, majd a súlytalanság körülményeit. A korábban Marosvásárhelyen állomásozó kiállításon továbbá
Hatvanas évekbeli űrruha
Fotó: Pop Tamás
A Showtime Productions szervezésében, az amerikai Nemzeti Repülési és Űrhajózási Hivatallal (NASA-val), valamint az Amerikai Űr- és Rakétaközponttal együttműködésben létrejött tárlaton nemcsak az űrkutatás történetével ismerkedhetünk meg, de ki is próbálhatjuk a különböző technológiákat, szimulációkat, melyek közül nem egyet a NASA pilótái is rendszeresen használnak. Ez úgy lehetséges, hogy
Látogatásunk során egy VR-szemüveggel (virtuálisvalóság-szimuláció) kipróbáltuk, hogy milyen lehet a Marson (űrbéli körülmények között) sétálni – érdekes élmény volt, megéri „útra kelni”. Egy többtengelyes edzőgépbe (MAT) is beültünk, amely az embernek az űrben tapasztalható villámgyors pörgését érzékelteti – hát, ez kicsit rázós volt.
Kiderült, hogy a Mercury program során használt többtengelyes űrvizsgálati tehetetlenségi eszköz alapján a MAT egy ellenőrizhetetlen forgás során tapasztalható tájékozódási zavar érzését nyújtja.
Repülés közben csak egyetlen amerikai küldetés tapasztalta meg ezt a fajta forgást a fedélzeten: a Gemini VIII-t Neil Armstrong és Dave Scott irányították. A megakadt manőverező hajtómű kontrollálhatatlan forgást okozott. Vissza tudták szerezni a kapszula irányítását, de az alacsony üzemanyagszint miatt hamarabb vissza kellett térniük.
A NASA szakértőinek koordinálásával létrehozott kiállításon, űrhajós- és kutatóruhába bújt segítők garantálják a feledhetetlen és biztonságos élményt, a különböző szelfipontokon pedig akár a Holdon sétálva is készíthetünk emlékül szolgáló fotókat.
Pop Tamás: Modern űrruha
Fotó: Pop Tamás
Istvándi Botond, a Showtime Productions vezetője a Krónika megkeresésére elmondta, Marosvásárhelyen picivel 5 ezer fölött volt a látogatók száma a kevesebb mint két hónap alatt, Kolozsváron pedig a mostani hétvégével elérik a 10 ezer fizetett látogatót. A február elején megnyílt kincses városi tárlatot a tervek szerint május 16-tól meghosszabbítják június 13-ig.
A szervező észrevételei alapján többnyire gyerekes családok látogatják a tárlatot, de a fiatalok és az idősebb korosztály körében is érdeklődés övezi. Meglepően tapasztalata, hogy nagyon sokan 150–200 kilométerről is eljönnek az eseményre. „Az eddigi visszajelzések nagyon jók, minimális panasz érkezett.
– fogalmazott a szervező. Hozzátette, a panaszok főként a jegyárak miatt érkeznek, viszont ezzel nem tudunk mit kezdeni. Rámutatott, a kiállítás nem rendelkezik semmiféle helyi szponzorral, így kizárólag a jegyvásárlóknak köszönhető az, hogy a NASA itt van Kolozsváron. „Az biztos, hogy nagyon hosszú ideig ez az élmény nem tér vissza Romániába, cégünk azonban újabb érdekes meglepetésekkel készül az idei évre” – hívta fel a figyelmet Istvándi Botond.
Showtime Productions: Istvándi Botond szervező szerint nagy érdeklődés övezi az interaktív tárlatot
Fotó: Showtime Productions
A kiállítás pénteken, szombaton és vasárnap látogatható. A szervezők minden járványügyi biztonsági előírást szigorúan betartanak és betartatnak, a kiállítás során a védőmaszk viselése, a lázmérés és a kézfertőtlenítés kötelező, valamint a szimulációk alatt használt eszközöket is folyamatosan fertőtlenítik, így a kiállítás megtekintése teljesen biztonságos. Bővebb információk, jegyárak elérhetők a www.nasaexpo.ro oldalon, valamint az esemény Facebook-oldalán.
Pop Tamás
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Izgatottan készülnek a szervezők az év egyik legkülönlegesebb szabadtéri eseményére: május 24-én immár hatodik alkalommal rendezik meg a Run to the Hills futófesztivált Krasznán.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
szóljon hozzá!