Tisztelgés. Darabont Eduárd az igazi tapasztalatokat az Erdélyi Kárpát-Egyesület túráin szerezte
Fotó: Facebook/Darabont Eduárd
Az utolsó métereken hágóvas és jégcsákány segítségével haladt előre, és július 20-án 12 óra körül felért a Matterhorn csúcsára Darabont Eduárd francia társával. A kolozsvári alpinista a mászás nehézségeiről, további terveiről beszélt a Krónikának.
2020. július 30., 20:112020. július 30., 20:11
Csodás érzés volt feljutni az Alpok legszebb és egyben az egyik legnehezebben mászható, négyezres hegycsúcsára – számolt be lapunknak Darabont Eduárd, aki múlt héten mászta meg a 4478 méteres Matterhornt. A kolozsvári alpinista szerint a járványügyi korlátozások nem nehezítették a határátkelést, repülővel utazott Svájcig, és az út teljesen akadálymentes volt.
– jegyezte meg viccesen az autótechnikus, aki egy strasbourgi orvos barátjával indult az expedícióra.
A hegy lábához érve, Zermatt városában úgy határoztak, hogy kiegyensúlyozottan, figyelmesen másznak, mivel a Matterhorn eddig már több mint 500 emberéletet követelt. „Semmi okunk nem volt a sietségre, ugyanakkor az idő jónak ígérkezett a következő napokra is.
Néha egy-egy befúrt csavar a sziklában segített, de sajnos nincs sok belőlük” – részletezte Darabont Eduárd. Hozzátette, a 4000 méter magasságban található Solvay-menedékházban pihentek egy napot, majd folytatták a mászást a csúcs felé.
„Az utolsó métereken hágóvas és jégcsákány segítségével haladtunk előre: július 20-án 12 óra körül pedig a csúcson álltunk francia társammal. Az Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) zászlója velem volt, mivel gyermekkorom óta az egyesület tagja vagyok, és az igazi tapasztalatokat az otthoni túrákon szereztem, és vezetőiktől tanultam” – mutatott rá a hegymászó. Arról is beszámolt, hogy
„Terveink között szerepelt még néhány közeli, 4000 méter fölötti csúcs megmászása, de elfogyott az erőnk. Majd legközelebb. A hegyek ott vannak, megvárnak. Reméljük, hogy a világ helyzete javul, és akkor friss erővel és nagyobb lendülettel nekivágunk a Monte Rossa hegyláncnak is” – vázolta elképzeléseit Darabont Eduárd.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
Természetkedvelőket, kíváncsi madárbarátokat várnak szombaton a kolozsvári Állattani Múzeumba, ahol idén is megrendezik a Madáretető-készítő műhelyt. Osváth Gergely biológus a tematikus tárlatvezetésről, az interaktív programról beszélt a Krónikának.
A Dream Theater visszatér Romániába: a nagyszebeni ARTmania fesztiválon (2025. július 25–26.) a klasszikus felállásban, a legendás Mike Portnoy-val lépnek fel, aki a világ egyik legnagyobb dobosaként ismert.
Szarvasok küzdelme, azaz harc az elsőbbségért, gyönyörű, izgalmas természeti látványosság – így jellemezhetőek a Romsilva állami erdészet Arad megyei igazgatósága által közzétett képeken látható pillanatok.
Kárpát-medencét bejáró népzenei utazáson vehetnek részt az érdeklődők a héten, amikor is négyállomásos erdélyi koncertkörútra indul Pál István Szalonna és Bandája.
Megérkezett a Rejtő Jenő népszerű regényéből készülő, Piszkos Fred című animáció előzetese.
Japán egyik ikonikus jelképének a csúcsa még mindig hómentes, amire 130 éve nem volt példa.
Szinte észrevétlenül fejlődnek a gyermekek a Kerekítő elnevezésű foglalkozások során, amelyek többek között támogatják a beszéd- és mozgásfejlődés. Szőcs Beatrixszel, a kolozsvári Kerekítő foglalkozásvezetőjével beszélgettünk.
szóljon hozzá!